Arduino Butonlar için Durum Değişikliği Tespiti

0
2337
Okunma

Arduino Butonlar için Durum Değişikliği Tespiti

Bir düğmeye bastığınızda, düğmenin kaç kez itildiğine bağlı olarak genellikle bir işlem yapmak istersiniz. Bunu yapmak için, düğmenin ne zaman değiştiğini anlamanız gerekir ve bu durum değişiminin kaç defa gerçekleştiğini hesaba katmalısınız. Buna durum değişikliği algılama veya kenar(sınır) algılama denir . Bu öğreticide, durum değişikliğini nasıl kontrol edeceğimizi öğreniyoruz, ilgili bilgilerle birlikte Seri Monitör’e bir mesaj gönderiyoruz ve bir LED’i açmak ve kapatmak için dört durum değişikliğini sayıyoruz.

Gerekli Donanım

  • Arduino veya Genuino
  • Anlık düğme veya anahtar
  • 10k ohm direnç
  • Bağlantı kabloları
  • breadboard

Devre

Üç kabloyu karta bağlayın. Birincisi, basmalı düğmenin bir bacağından bir çekme direnci (burada 10k ohm) ile şasiye(-) gider. İkincisi, basmalı düğmenin ilgili bacağından 5 volt kaynağına gider. Üçüncüsü, düğmenin durumunu okuyan bir dijital I / O pinine (burada pin 2) bağlanır.

Basma butonu açıldığında (basılmamış) basmalı butonun iki ayağı arasında bir bağlantı yoktur, bu yüzden pim toprağa (aşağı çekme direnci üzerinden) bağlanır ve bir DÜŞÜK okuruz. Düğme kapatıldığında (basıldığında), iki ayağı arasında bir bağlantı yapar, pimi voltaja bağlar, böylece bir YÜKSEK okuruz. (Pim hala toprağa bağlanmıştır, ancak direnç akım akışına direnir, bu nedenle en az direnç yolu + 5V’dir.)

Dijital I / O pinini her şeyden ayırırsanız LED hatalı olarak yanıp sönebilir. Bunun nedeni, girişin “yüzer” olmasıdır – yani, voltaja ya da toprağa bağlı değildir. YÜKSEK veya DÜŞÜK az veya çok rasgele geri döner. Bu yüzden devrede aşağı çekme direncine ihtiyacınız var.

Kod

Aşağıdaki çizim sürekli düğmenin durumunu okur. Ardından düğmenin durumunu ana döngü boyunca en son durumuna göre karşılaştırır. Geçerli düğme durumu son düğme durumundan farklıysa ve geçerli düğme durumu yüksekse, düğme kapalı olarak açık konuma getirilir. Çizim daha sonra bir düğme basma sayacını arttırır.

Çizim ayrıca düğme itme sayacının değerini de kontrol eder ve eğer dört katın bir katı ise, LED’i pin 13 ON (AÇIK) konumuna getirir. Aksi takdirde, onu kapatır.

Kaynak:arduino.cc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.