elektromanyetix

Arduino Mega ADK

Arduino Mega ADK

Arduino Mega ADK, Arduino Mega board ile aynı özelliklere sahip ancak Android ile çalışmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Arduino MEGA ADK , ATmega2560 tabanlı bir mikro kontrol panosu. MAX3421e IC’ye dayalı Android tabanlı telefonlarla bağlanmak için bir USB ana bilgisayar arayüzüne sahiptir. 54 adet dijital giriş / çıkış pini (15’i PWM çıkışı olarak kullanılabilir), 16 analog giriş, 4 adet UART (donanım seri portu), 16 MHz kristal osilatör, USB bağlantısı, güç girişi, ICSP başlığı, ve bir sıfırlama düğmesi.

MEGA ADK Arduino Mega 2560 dayanmaktadır.

Mega 2560 ve Uno’ya benzer şekilde, USB-seri dönüştürücü olarak programlanmış bir ATmega8U2’ye sahiptir.
Mega ADK kartının Revizyon 2’si, 8U2 HWB hattını toprağa çekerek DFU moduna geçmeyi kolaylaştıran bir dirence sahiptir.
Kurulun revizyon 3’ü aşağıdaki yeni özelliklere sahiptir:

Teknik Özellikler

Mikrodenetleyici ATmega2560
Çalışma gerilimi 5V
Giriş Voltajı (önerilen) 7-12V
Giriş Voltajı (sınırlar) 6-20V
Dijital I / O Pimleri 54 (15 tanesi PWM çıkışı sağlar)
Analog Giriş Pimleri 16
I / O Pimi başına DC Akım 40 mA
3.3V Pin için DC Akım 50 mA
Flash Bellek 256 KB, Bootloader tarafından kullanılan 8 KB olan
SRAM 8 KB
EEPROM 4 KB
Saat hızı 16 MHz
USB Ana Bilgisayar Çipi MAX3421E
Uzunluk 101,52 mm
Genişlik 53,3 mm
Ağırlık 36 g

Güç

Arduino MEGA ADK, USB bağlantısıyla veya harici bir güç kaynağıyla beslenebilir. Güç kaynağı otomatik olarak seçilir. Harici (USB olmayan) güç, AC-DC adaptörü (duvar siğili) veya bataryadan gelebilir. Adaptör, kartın güç jakına 2.1 mm’lik bir orta-pozitif fiş takılarak bağlanabilir. POWER konektörünün Gnd ve Vin pin başlıklarına bir bataryadan eklenebilir.

Not: MEGA ADK bir USB Host olduğundan, telefon şarj edilmesi gerektiğinde güç çekmeye çalışacaktır. ADK USB üzerinden beslendiğinde, telefon ve kart için toplam 500mA kullanılabilir. Harici güç regülatörü, 1500mA’ya kadar kaynak sağlayabilir. Telefon ve MEGA ADK kartı için 750mA kullanılabilir. Karta takılı tüm aktüatörler ve sensörler için ek bir 750mA tahsis edilmiştir. Bir güç kaynağı, bu kadar akımın kullanılması için 1.5A sağlayabilmelidir.

Kart 5,5 ila 16 voltluk harici bir besleme ile çalışabilir. Bununla birlikte, 7V’dan daha düşük bir güçle besleniyorsa, 5V pin beş volttan daha az besleyebilir ve pano dengesiz olabilir. 12V’tan fazla kullanılıyorsa, voltaj regülatörü aşırı ısınabilir ve panele zarar verebilir. Tavsiye edilen aralık 7 ila 12 volttur.

Güç pimleri aşağıdaki gibidir:

Bellek

MEGA ADK kod depolamak için 256 KB flash belleğe sahiptir (bunlardan 8 KB, bootloader için kullanılır), 8 KB SRAM ve 4 KB EEPROM ( EEPROM kütüphanesi ile okunabilir ve yazılabilir).

Giriş ve çıkış

MEGA ADK üzerindeki 50 dijital iğnenin her biri , pinMode() , digitalWrite() ve digitalRead() işlevlerini kullanarak bir giriş veya çıkış olarak kullanılabilir. 5 voltta çalışırlar. Her bir pim maksimum 40 mA sağlayabilir veya alabilir ve 20-50 kOhms’lik bir dahili çekme direncine (varsayılan olarak kesilir) sahip olabilir. Ek olarak, bazı pimler özel işlevlere sahiptir:

MAX3421E, SPI veri yolu ile Arduino ile iletişim kurar. Yani aşağıdaki iğneleri kullanır:

MEGA ADK, her biri 10 bit çözünürlük (yani 1024 farklı değer) sağlayan 16 analog girişe sahiptir. Varsayılan olarak, zeminden 5 volt’a kadar ölçüm yaparlar, ancak AREF pini ve analogReference () işlevini kullanarak aralıklarının üst ucunu değiştirmek mümkün olur.

Diğer Pinler:

İletişim

Arduino MEGA ADK, bir bilgisayar, başka bir Arduino veya diğer mikrodenetleyici ile iletişim kurmak için bir dizi özelliğe sahiptir. ATmega2560, TTL (5V) seri haberleşme için dört donanım UART’ı sunar. Bir ATmega8U2, bu USB üzerinden bunlardan birini kanalize eder ve bilgisayardaki yazılıma sanal bir com portu sağlar (Windows makinelerinin bir .inf dosyasına ihtiyacı vardır, ancak OSX ve Linux makineleri, kartı otomatik olarak bir COM portu olarak tanıyacaktır. basit metinsel verilere karttan gönderilebilmesini sağlayan bir seri monitöre sahiptir.Veri ATmega8U2 / 16U2 yongası ve bilgisayara USB bağlantısı yoluyla iletilirken, kart üzerindeki RX ve TX LED’leri yanıp söner (ancak seri için değil 0 ve 1 pimlerindeki iletişim).

Bir SoftwareSerial kütüphanesi , MEGA ADK’nın dijital pinlerinden herhangi birinde seri iletişim sağlar. ATmega2560 ayrıca TWI ve SPI iletişimini de destekler. Arduino yazılımı TWI veriyolunun kullanımını basitleştirmek için bir Tel kütüphanesi içerir; Ayrıntılar için Tel kütüphanesine bakın. SPI iletişimi için SPI kütüphanesini kullanın.

MAX3421E IC tarafından verilen USB host arabirimi, Arduino MEGA ADK’nın bir USB portuna sahip herhangi bir cihaza bağlanmasına ve bu cihazlarla etkileşime girmesine izin verir. Örneğin, çok sayıda telefonla etkileşime girmenizi, Canon kameralarını kontrol etmenizi, klavye, fare ve oyun denetleyicileri ile Wiimote ve PS3 gibi arayüzler oluşturmanızı sağlar.

Programlama

Arduino MEGA ADK, Arduino yazılımı ile programlanabilir. Arduino MEGA ADK üzerindeki ATmega2560, harici bir donanım programlayıcısını kullanmadan yeni bir kod yükleyebilmeniz için bir bootloader (Mega 2560’da aynı) ile önceden yanıyor. Orijinal STK500v2 protokolünü ( referans , C başlık dosyaları ) kullanarak iletişim kurar.

Ayrıca bootloader’ı bypass edebilir ve Arduino ISP veya benzerlerini kullanarak mikro denetleyiciyi ICSP (In-Circuit Serial Programming) başlığı üzerinden programlayabilirsiniz. ATmega8U2 firmware kaynak kodu Arduino deposunda mevcuttur . ATmega8U2, tarafından etkinleştirilebilen bir DFU bootloader ile yüklenir:

Otomatik (Yazılım) Sıfırlama(Reset)

Ardından, bir yükleme işleminden önce sıfırlama düğmesine fiziksel olarak basılmasını gerektiren Arduino MEGA ADK, bağlı bir bilgisayarda çalışan yazılım tarafından sıfırlanmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. ATmega8U2’nin donanım akış kontrol hatlarından (DTR) biri, 100 nanofarad kapasitör ile ATmega2560’ın reset hattına bağlanır. Bu satır onaylandığında (alınıyorsa), sıfırlama hattı çipi sıfırlamak için yeterince uzun düşer. Arduino yazılımı, Arduino ortamında yükleme düğmesine basarak kodu yüklemenize izin vermek için bu özelliği kullanır. Bu, yükleyicinin daha kısa bir zaman aşımına sahip olabileceği anlamına gelir, çünkü DTR’nin düşürülmesi yüklemenin başlamasıyla iyi bir şekilde koordine edilebilir.

Bu kurulumun başka etkileri var. MEGA ADK, Mac OS X veya Linux çalıştıran bir bilgisayara bağlandığında, yazılımdan (USB üzerinden) her bağlantı yapıldığında sıfırlanır. Aşağıdaki yarım saniyelik ya da öylesine, bootloader MEGA ADK üzerinde çalışıyor. Hatalı verileri görmezden gelmek için programlanmış olsa da (yani yeni bir kodun yüklenmesinden başka herhangi bir şey), bir bağlantı açıldıktan sonra panele gönderilen ilk birkaç baytı kesiştirecektir. Kart üzerinde çalışan bir çizim ilk başladığında bir kerelik bir yapılandırma veya diğer verileri alırsa, iletişim kurduğu yazılımın bağlantıyı açtıktan ve bu verileri göndermeden önce bir saniye beklediğinden emin olun.

MEGA ADK, otomatik sıfırlamayı devre dışı bırakmak için kesilebilen bir iz içerir. İzin her iki tarafındaki pedler yeniden etkinleştirmek için birlikte lehimlenebilir. “RESET-EN” etiketli. Ayrıca, sıfırlama hattına 5V’dan 110 ohm direnç bağlayarak otomatik sıfırlamayı devre dışı bırakabilirsiniz; Ayrıntılar için bu forum konusuna bakın.

USB Aşırı Akım Koruması

Arduino MEGA ADK, bilgisayarınızın USB bağlantı noktalarını şortlardan ve aşırı akımlardan koruyan, sıfırlanabilir bir çok işlevli sigortaya sahiptir. Çoğu bilgisayar kendi iç korumasını sağlasa da, sigorta ekstra bir koruma katmanı sağlar. USB portuna 500 mA’dan daha fazla uygulanırsa, sigorta kısa veya aşırı yük kaldırılana kadar otomatik olarak bağlantıyı kesecektir.

Fiziksel Özellikler ve Kalkan Uyumluluğu

MEGA ADK PCB’nin maksimum uzunluğu ve genişliği sırasıyla, USB bağlacı ve güç krikosu eski boyutun ötesine uzanan 4 ve 2.1 inçtir. Üç vida deliği, kartın bir yüzeye veya kasaya bağlanmasına izin verir. 7 ve 8 numaralı dijital pimler arasındaki mesafenin, diğer pinlerin 100 mil aralığının bir katı değil, 160 mil (0.16 “) olduğunu unutmayın.

MEGA ADK, Uno, Diecimila veya Duemilanove için tasarlanan çoğu kalkanla uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. 0 ila 13 (ve bitişik AREF ve GND pinleri) dijital pinleri, 0 ila 5 analog girişleri, güç başlığı ve ICSP başlığı hepsi eşdeğer konumlardadır. Ayrıca, ana UART (seri port), 0 ve 1 harici kesmeler (sırasıyla 2 ve 3 pimleri) ile aynı pimler üzerinde (0 ve 1) bulunur. SPI, hem MEGA ADK hem de Duemilanove / Diecimila’daki ICSP üstbilgisinde kullanılabilir. Lütfen I 2 C’nin MEGA ADK (20 ve 21) üzerindeki Duemilanove / Diecimila (analog girişler 4 ve 5) üzerinde aynı pinlerin üzerinde bulunmadığını unutmayın.

Kaynak:arduino.cc

Exit mobile version