Site icon elektromanyetix

Arduino Yun Mini ve Özellikleri (ATmega 32u4)

Arduino Yun Mini

Arduino Yun Mini

Arduino Yun Mini, Arduino YUN’un kompakt bir versiyonudur.

Arduino Yun Mini , ATmega 32u4 MCU ve QCA MIPS 24K SoC CPU ile 400 MHz’e kadar çalışan bir breadboard PCB. Qualcomm Atheros CPU, Linino adlı OpenWRT’ye dayalı bir Linux dağıtımını destekliyor. Kartın dahili WiFi’si (150Mbps 1×1 2,4 GHz’e kadar IEEE 802.11b / g / n işlemleri), 20 dijital giriş / çıkış pini (7 tanesi PWM çıkışı ve 12’si analog giriş olarak kullanılabilir) destekler, 16 MHz kristal osilatör, bir mikro USB konektörü, bir ICSP başlığı, iki sıfırlama düğmesi ve bir kullanıcı düğmesi. Arduino Yún Mini, Leonardo’ya benzer şekilde, ATmega32u4’ün dahili bir USB iletişimine sahip olması, ikincil bir işlemci ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu, Arduino Yún Mini’nin bir sanal (CDC) seri / COM portuna ek olarak bağlı bir bilgisayara fare ve klavye olarak görünmesini sağlar.

Teknik Özellikler

Arduino Mikroişlemci

İşlemci Atheros AR9331
Mimari 400 MHZ’ye kadar çalışan MIPS 24K işlemci
Çalışma gerilimi 3,3 V typ.380 mA (113 ~ 570 mA)
Flash Bellek 16 MB
Veri deposu 64 MB DDR2
Saat hızı 400 MHz
Kablosuz internet 802.11 b / g / n 2,4 GHz
Ethernet 802.3 10/100 Mbit / s
USB 2.0 Host


Arduino Mikrodenetleyici

Mikrodenetleyici ATmega32u4
Mimari AVR
Çalışma gerilimi 5V
Flaş bellek 32 KB
SRAM 2.5kb’lik
Saat hızı 16 MHz
Analog I / O Pimleri 12
EEPROM 1 KB
I / O Pimleri için DC Akım I / O Pimlerinde 40 mA; 3,3 V Pin üzerinde 50 mA


Genel

Giriş gerilimi 5 V
Dijital I / O Pimleri 20
PWM Çıkışı 7
Güç tüketimi 170 mA
PCB Boyutu 23 x 71,1 mm
Ağırlık 16g

 

Güç

Panonun 5VDC ile mikro USB bağlantısı üzerinden yapılması tavsiye edilir. Eğer tahtayı Vin pininden alıyorsanız, regüle edilmiş bir 5VDC sağlamalısınız. Panoya zarar verebilecek yüksek voltajlar için yerleşik voltaj regülatörü yoktur. Güç pimleri aşağıdaki gibidir:

Bellek

Arduino Yun Mini. ATmega32u4 32 KB (önyükleme yükleyicisi için 4 KB ile birlikte) var. Ayrıca 2.5 KB SRAM ve 1 KB EEPROM (EEPROM kütüphanesi ile okunabilir ve yazılabilir) vardır. AR9331’deki bellek, işlemcinin içine gömülmez. RAM ve depolama belleği harici olarak bağlanmıştır. Yún Mini’de 64 MB DDR2 RAM ve 16 MB flash bellek var. Flash bellek, Linino OS adında OpenWrt tabanlı bir Linux dağıtımıyla fabrikada önceden yüklenmiştir. Fabrika görüntüsünün içeriğini, örneğin bir programı yüklediğinizde veya bir yapılandırma dosyasını değiştirdiğinizde değiştirebilirsiniz. “WLAN RST” düğmesine 30 saniye basarak fabrika konfigürasyonuna geri dönebilirsiniz.

Linino OS kurulumu, dahili flash belleğin 16 MB’lık 6 MB’sini kaplar. Uygulamaları yüklemek için daha fazla disk alanına ihtiyacınız varsa, micro SD kartlı dogUSB veya 4GB Flash eMMC kullanabilirsiniz.

Giriş ve çıkış

Atheros AR9331 pimleri: Bu pimlerin her biri, Linux Kernel’in çevre birimleri olarak LininoOS tarafından kullanılabilir. Ek olarak, bazı pimler özel işlevlere sahiptir:

AVR 32u4 pimleri: Yún Mini’deki 20 dijital i / o pinin her biri, pinMode (), digitalWrite () ve digitalRead () işlevlerini kullanarak bir giriş veya çıkış olarak kullanılabilir. 5 voltta çalışırlar. Her bir pim maksimum 40 mA sağlayabilir veya alabilir ve 20-50 kOhms’lik bir dahili çekme direncine (varsayılan olarak kesilir) sahip olabilir. Ek olarak, bazı pimler özel işlevlere sahiptir:

Arduino Yun Mini
Arduino Yun Mini

İletişim

Arduino Yun Mini’nin bir bilgisayar, başka bir Arduino veya diğer mikrodenetleyici ile iletişim kurması için birtakım tesisleri vardır. ATmega32U4, özel bir UART TTL (5V) seri haberleşme sağlar. 32U4 ayrıca USB üzerinden seri (CDC) iletişimine izin verir ve bilgisayardaki yazılıma bir sanal com portu olarak görünür. Çip ayrıca standart USB COM sürücülerini kullanan tam hızlı bir USB 2.0 aygıtı olarak da işlev görür. Arduino yazılımı, Arduino anakartına gönderilebilecek basit metinsel verilere izin veren bir seri monitöre sahiptir.

Veriler USB bağlantısı üzerinden bilgisayara aktarıldığında, kart üzerindeki RX ve TX LED’leri yanıp söner. Dijital pinler 0 ve 1 32U4 ve AR9331 arasındaki seri haberleşme için kullanılır. İşlemciler arasında iletişim kurmak için Ciao kütüphanesini kullanabilirsiniz.Arduino Ciao, Arduino skeçlerinin “dış dünya” ile sezgisel olarak iletişim kurmasını sağlayan, kullanımı kolay ve güçlü bir teknolojidir. Mikrodenetleyici ile Linino OS arasındaki etkileşimi basitleştirmeyi amaçlayarak, en yaygın protokoller, üçüncü taraf hizmetleri ve sosyal ağlarla çeşitli bağlantılara izin verir.

Ciao, modüler ve kolayca yapılandırılabilir olacak şekilde tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Amacı, sistem kaynakları (dosya sistemi, konsol, bellek) ile etkileşim kurabilen ve en yaygın ve kullanışlı protokollerle (XMPP, HTTP, WebSocket, COAP, vb.) Ve uygulamalarla (Jabber, WeChat) iletişim kurabilen birkaç bağlayıcıyı desteklemektir. , Twitter, Facebook, vb.).

Ciao Library(Kütüphane)

Ciao Library, MCU’nun seri iletişim yoluyla verileri basit ve sezgisel bir şekilde göndermek ve almak için skeçler içinde kullanılabilen hafif bir kütüphanedir. Bir SoftwareSerial kütüphanesi, Yún mini’nin dijital pinlerinden herhangi birinde seri haberleşmeye izin verir. Köprü kitaplığı tarafından kullanıldığından, 0 ve 1 pimlerinden kaçınılmalıdır. ATmega32U4 ayrıca I2C (TWI) ve SPI iletişimini de destekler. Arduino yazılımı, I2C veriyolunun kullanımını basitleştirmek için bir Tel kütüphanesi içerir. SPI iletişimi için SPI kütüphanesini kullanın.

Yún Mini, genel bir klavye ve fare olarak görünür ve Klavye ve Fare sınıflarını kullanarak bu giriş cihazlarını kontrol etmek için programlanabilir. Tümleşik Ethernet ve WiFi arayüzleri doğrudan AR9331 işlemciye maruz kalmaktadır. Buralardan veri göndermek ve almak için Bridge kütüphanesini kullanın. Yún Mini ayrıca Linino OS üzerinden USB ana bilgisayar yeteneklerine sahiptir. Ek depolama, klavyeler veya web kameraları için USB flash cihazları gibi çevre birimleri bağlayabilirsiniz. Bu cihazların çalışması için ek yazılım indirip yüklemeniz gerekebilir.

Arduino Yun Mini Programlama

Arduino Yun Mini, Arduino yazılımı veya Linino IO ( www.linino.org ) ile programlanabilir. Arduino IDE’yi Kullanma “Araçlar> Board menüsünden Arduino Yún mini’yi seçin (kartınızdaki mikro denetleyiciye göre). Arduino Yún Mini’nin üzerindeki ATmega32U4, yeni bir kod kullanmadan yeni bir kod yükleyebilmenizi sağlayan bir önyükleyici ile birlikte gelir. Harici donanım programcısı STK500 protokolünü kullanarak haberleşir.Ayrıca önyükleyiciyi atlayabilir ve mikro denetleyiciyi pim başlıklarında bulunan SPI sinyalleri aracılığıyla programlayabilirsiniz.

Otomatik (Yazılım) Sıfırlama

Bir yükleme işleminden önce sıfırlama düğmesine fiziksel olarak basmak yerine Arduino Yun Mini, bağlı bir bilgisayarda çalışan yazılım tarafından sıfırlanmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Sıfırlama, Yún Mini’nin sanal (CDC) seri / COM portu 1200 baudda açıldığında ve sonra kapatıldığında tetiklenir. Bu olduğunda, işlemci USB bağlantısını bilgisayardan koparır (sanal seri / COM portunun kaybolacağı anlamına gelir). İşlemci sıfırlandıktan sonra, önyükleyici başlatılır, yaklaşık 8 saniye aktif kalır.

Bootloader, Yún Mini’deki reset düğmesine basılarak da başlatılabilir. Kart ilk kez güç verildiğinde, önyükleyiciyi başlatmak yerine, mevcutsa, kullanıcı taslağına doğrudan atlayacağını unutmayın. Yún Mini’nin sıfırlama işleminden dolayı, özellikle de diğer kartlara yüklemeden önce sıfırlama düğmesine basma alışkanlığınız varsa, Arduino yazılımının yükleme işleminden önce sıfırlamayı başlatmasını sağlamanın en iyi yolu olacaktır. Yazılım kartı sıfırlayamazsa, her zaman önyükleyiciyi karttaki sıfırlama düğmesine basarak başlatabilirsiniz.

Fiziksel özellikler

Yún Mini PCB’nin maksimum uzunluğu ve genişliği sırasıyla 71.12 mm ve 22.86 mm’dir. Tahtanın ağırlığı 16 g’dır.

Ayrıca

Arduino Yun Mini, üç aksesuarla tamamlanabilir: dogRJ45, dogUSB ve köpek eMMC. Bunlardan ilki, belirli bir proje için bu tip bir bağlantı noktasına ihtiyaç duyması halinde Arduino YUN Mini’ye eklenebilen bir Ethernet portudur. İkincisi, dogUSB, kartın belleğini genişletmek için mini bir SD için bir yuva da içeren bir USB bağlantı noktasıdır. Son olarak, dogUSB eMMC olan, aksesuarlar açısından son yenilikler: entegre 4 Giga Flaşlı bir USB portu. Kullanıcı, ihtiyaçlarına göre tek bir aksesuar ya da iki tane ekleyebilir.

dogRJ45  IEEE 802.3 hızlı ethernet anahtarı
10/100 Mbps hızlı ethernet bağlantı noktası
dogUSB  USB 2.0 hub’lı USB A tipi konektör
Kart okuyucu ile Micro SD konektörü
dogeMMC  4 GB Flash
USB bağlantı noktası A tipi

Kaynak:arduino.cc

Exit mobile version