Site icon elektromanyetix

Eski Web Kamerasından Mikroskop Yapımı

Eski Web Kamerasından Mikroskop Yapımı

Kullanmadığınız bir köşede duran web kamerası / güvenlik kamerasından, en azından kart montajlarken, elektronik işlerinde kullanmak için basit bir mikroskop yapımı anlatacağım.

Seçtiğiniz kameranın önündeki obejktifi (Mercekli kısım) vida gibi ters tarafa çevirerek söküyoruz. Normalde objektiği sağ-sol çevirerek focus ayarı yapıyoruz. Objektifi söktükten sonra, objektifin uç kısmındaki çıkıntılı kısmı bir pense yardımıyla sıkıştırıp aynı vida gibi söküyoruz. Bazı modellerde burası yapıştırıcı ile yapıştırılmış durumdadır.

Bu yüzden keserek ya da orayı deforme ederek çıkartmak zorunda kalabilirsiniz. Çıkıntılı kapak gibi olan kısmı söktüğümüzde artık tüm lensler/mercekler çıkmaya hazır duruma gelir. Ters çevirerek tüm lensleri çıkarıyoruz.

Lenslerin en sonunda kare ve kırmızımsı bir ince lens daha göreceksiniz. Bu IR filtredir. Şimdi o merceklerden en küçük olanı alıp objektif plastiğinin en altına yerleştiriyoruz. Yine objektifin içinden çıkan plastik boru gibi görünen plastiği de yerleştiriyoruz ki lens allta hareket etmesin. Lensin sabitlendiğini varsayarak objektiği ters çevirip kameraya geri takıyoruz. Yani o lensli kısım önde olacak.

Daha sonrasında test ederek beklentinizi karşılayıp karşılamadığına bakıyoruz. Bazı durumlarda bir kaç kez farklı lenslerle deneme yaparak güzel sonuçlar alabilirsiniz. Bazen de direk yaptığımız şekilde tek seferde çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Diyelim ki objektiften çıkan tüm merceklerle deneme yapmanıza rağmen istediğiniz sonuca ulaşamadınız. Bu durumda; dvd rom, laser pointer vb. gibi cihazıların içinde lensler bulunur. Bunları da deneyebilirsiniz.

Bu zaten bir deneydir. Çok profesyonel sonuçlar beklemeyin.
Son olarak, baştan sona yapımını yayınladığım mikroskop yapımı videosunu izleyin;

Yarumlarınızı ve önerilerinizi eksik etmeyin.

Umarım işinize yarar.

Exit mobile version