3D Yazıcı Baloncuklanma ve Deforme

0
4114
Okunma

3D Yazıcı Baloncuklanma ve Deforme

3D baskınız sırasında, ekstrüder sürekli olarak durmalı ve derleme platformunun farklı bölümlerine hareket ederken ekstrüzyon işlemine başlamalıdır. Çoğu ekstruder, çalışırken  ekstrüzyon üretmede çok iyidir, bununla birlikte, ekstrüder her kapatıldığında ve tekrar açıldığında, ekstra çeşitlilik yaratabilir. Örneğin, 3D baskınızın dış kabuğuna bakarsanız, ekstrüderin bu plastik bölümünü basmaya başladığı konumu temsil eden yüzeyde küçük bir işaret(baloncuk) görebilirsiniz. Ekstruder, 3D modelinizin dış kabuğunu bu özel konuma yazdırmaya başlamak zorundaydı ve daha sonra tüm kabuk basıldığında bu konuma geri döndü. Bu işaretler genellikle blob(baloncuk) veya zits(sivilce) olarak adlandırılır. Tahmin edebileceğiniz gibi, iki parça plağı bir araya getirmeksizin bir araya getirmek zordur, ancak bu yüzey kusurlarının görünümünü en aza indirmek için kullanılabilecek dilimleyici programalarında bazı ayarlar vardır.

Geri Çekme/Bırakma Ayarları

Baskınızın yüzeyindeki küçük kusurları fark etmeye başlarsanız, neyin neden kaynaklandığını teşhis etmenin en iyi yolu, parçanızın her bir çevresi yazdırılırken yakından izlemektir. Hata, ekstrüderin çevreyi yazdırmaya başladığı an ortaya çıkıyor mu? Yoksa sadece çevre tamamlandığında ve ekstrüder durduğunda görünür mü? İzler, döngünün başlangıcında hemen görünürse, o zaman geri çekme ayarlarınızın hafifçe ayarlanması gerekir. Bu seçenek, ekstrüder durduğunda geri çekme mesafesi ile ekstrüder yeniden başlatıldığında kullanılan doldurma mesafesi arasındaki farkı belirler.

Çevrenin başlangıcında bir yüzey hatası fark ederseniz, ekstrüderiniz muhtemelen çok fazla plastik hazırlar. Ek yeniden başlama mesafesi için negatif bir değer girerek hazırlama mesafesini azaltabilirsiniz. Örneğin, geri çekme mesafeniz 1.0mm ve ekstra yeniden başlama mesafesi -0.2mm ise (negatif işarete dikkat edin), ekstrüderiniz her durduğunda, 1.0mm plastik geri çekilir. Bununla birlikte, ekstrüderin tekrar ekstrüzyona başlaması gerektiğinde, plastiğe sadece 0.8 mm plastik itecektir. Ekstruder başlangıçta çevreyi yazdırmaya başladığında kusur artık görünmeyene kadar bu ayarı yapın.

Ekstruder bir durdurma noktasına geldiğinde, çevre kenarının sonuna kadar kusur oluşmazsa, ayarlanacak farklı bir ayar vardır. Bu ayar, kıyıya çekme olarak adlandırılır. Extruder sekmesindeki geri çekme ayarlarının hemen altında bulabilirsiniz. Sızdırmazlık, ekstrüderinizi, nozul içinde oluşturulan basıncı azaltmak için çevrenin sonundan kısa bir mesafede kapatır. Bu seçeneği etkinleştirin ve ekstrüder durduğunda her bir çevre sonunda görünen bir kusur fark etmeyene kadar değeri arttırın. Tipik olarak, 0.2-0.5mm arasındaki bir çıkma mesafesi fark edilir bir etkiye sahip olmak için yeterlidir.

Gereksiz Çekilmelerden Kaçının

Yukarıda bahsedilen geri çekme ve serbest bırakma ayarları, nozül geri çekildiğinde her defasında kusurların önlenmesine yardımcı olabilir, ancak bazı durumlarda, geri çekilmelerin hepsinden kaçınılması daha iyidir. Bu şekilde, ekstrüder hiçbir zaman yönünü tersine çevirmek zorunda kalmaz ve iyi bir tekdüze ekstrüzyona devam edebilir. Bu, bir ekstrüder motoru ve nozul arasındaki uzun mesafe geri çekilmeleri daha zahmetli hale getirdiğinden, bir Bowden ekstrüder kullanan makineler için özellikle önemlidir.Baskı Kılçıklanması” bölümünde belirtildiği gibi, baskıların farklı kısımları arasında hareket ederken, nozulun sızmasını önlemek için öncelikle çekmeler kullanılır. Ancak, nozul açık bir alanı geçmeyecekse, ortaya çıkan sızıntı modelin içindedir ve dışarıdan görünmeyecektir. Bu nedenle, pek çok yazıcı gereksiz çekilmeleri önlemek için “Açık alanları geçerken sadece geri çek” seçeneğine sahip olacaktır.

Bir başka ilgili ayar “Hareket Davranışı” bölümünde bulunabilir. Yazıcınız yalnızca açık alanları geçerken geri çekilecekse, bu açık alanlardan mümkün olduğunca kaçınmak yararlı olacaktır.

Durağan Olmayan Geri Çekmeler

Bu özellikle, baskı sırasında nozul içinde çok fazla basınç oluşturan yaylı ekstruderler için kullanışlıdır. Tipik olarak, bu tip makineler ekstrüzyona geçtiğinde, ekstrüder hala dururken, fazla basıncın yine de bir kabarcık oluşturma olasılığı vardır. Böylece dilimleyici, geri çekmeyi yaparken nozulun hareket etmesini sağlayan benzersiz bir seçenek vardır. Bu, ekstrüderin bu işlem sırasında sürekli hareket etmesinden bu yana sabit bir bloğun görülme olasılığınızın düşük olduğu anlamına gelir.

Başlangıç Noktalarınızın Yerini Seçin

Yazıcınızın yüzeyinde hala küçük hatalar görüyorsanız, dilimleyici programlarının ayrıca bu noktaların yerini kontrol edebilecek bir seçenek de sunar. Çoğu durumda, bu başlangıç ​​noktalarının konumları, baskı hızını optimize etmek için seçilir. Bununla birlikte, başlangıç ​​noktalarının yerleşimini rastgele hale getirme veya bunları belirli bir konuma hizalama yeteneğine de sahipsiniz. Örneğin, bir heykel yazdırıyorsanız, modelin arka tarafındaki tüm başlangıç ​​noktalarını ön taraftan görünmeyecek şekilde hizalayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.