3D Yazıcı Aşınmış Filament Sorunu

0
1953
Okunma

3D Yazıcı Aşınmış Filament Sorunu

Çoğu 3D yazıcılar baskı ucuna doğru filamneti bir sandviç gibi sıkıştırarak iter. Tahrik dişlisi, dişlinin hangi yöne döndüğüne bağlı olarak filamentin ileri veya geri itilmesini sağlayan keskin dişlere sahiptir. Eğer filaman hareket edemiyorsa, ancak tahrik dişlisi dönmeye devam ederse, filamentten yeterince plastik parçalayabilir, böylece dişli, dişlerinin tutması için hiçbir şey kalmaz. Dişli “sıyrıldığı” için bu duruma işaret eder, çünkü ekstrüderin doğru çalışması için çok fazla plastik çıkarılmıştır. Yazıcınızda bu oluyorsa, tipik olarak, plastikten çıkan çok sayıda küçük plastik talaş görürsünüz. Ekstruder motorunun döndüğünü de fark edebilirsiniz, ancak filaman ekstruder gövdesine çekilmemektedir. Bu sorunu aşağıda çözmenin en kolay yolunu açıklayacağız.

Agresif Geri çekme Ayarları

Kontrol etmek istediğiniz ilk şeylerden biri ekstruderinizin geri çekilme ayarlarıdır. Geri çekme hızı çok hızlıysa veya çok fazla filamanı geri çekmeye çalışıyorsanız, ekstrüderinize aşırı baskı uygulayabilir ve filaman devam etmek için mücadele eder. Kolay bir test olarak, geri çekilme hızınızı, sorunun ortadan kalkıp kalkmadığını görmek için% 50 azaltmayı deneyebilirsiniz. Eğer öyleyse, geri çekme ayarlarınızın sorunun bir parçası olabileceğini biliyorsunuzdur.

Ekstruder Sıcaklığını Arttırın

Eğer filamanlı taşlama işlemine devam ederseniz, plastik akışın daha kolay akması için ekstrüder sıcaklığını 5-10 derece artırmaya çalışın.  Plastik her zaman daha yüksek bir sıcaklıkta daha kolay akacaktır, bu yüzden ayarlanması çok yararlı bir ayar olabilir.

Çok Hızlı Yazdırma

Filament sıyırma işlemi devam ederse, sıcaklığı yükselttikten sonra bile, yapmanız gereken bir sonraki şey baskı hızını azaltmaktır. Bunu yaparak, ekstrüder motorun hızlı bir şekilde dönmesine gerek kalmaz, çünkü filaman daha uzun bir süre boyunca ekstrüde edilir. Ekstruder motorunun daha yavaş dönüşü, taşlama sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir. Ekstrüderin plastik olarak aktif olarak ekstrüzyon yaptığı herhangi bir hareketin hızını kontrol eden “Varsayılan Baskı Hızı” nı ayarlayın. Örneğin, daha önce 3600 mm / dak (60 mm / s) hızında baskı yapıyorsanız, filament öğütme işleminin bitip gitmediğini görmek için bu değeri% 50 azaltmayı deneyin.

Nozzle(Meme) Tıkanıklığını Kontrol Edin

Hala sıcaklığı yükselttikten ve baskı hızını azalttıktan sonra filamanlı taşlama ile karşılaşıyorsanız, muhtemelen nozulun kısmen tıkanmış olması muhtemeldir. Bu sorunun nasıl giderileceği hakkında talimatlar için “Tıkanmış Ekstruder bölümünü okuyun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.