3D Yazıcı Tıkanmış Extruder Sorunu

0
2154
Okunma

3D Yazıcı Tıkanmış Extruder Sorunu

3D Yazıcı Tıkanmış Extruder Sorunu

3D Yazıcı Tıkanmış Extruder Sorunu. 3D yazıcınız, ömrü boyunca birçok kilogram plastik eritmeli ve çıkarmalıdır. İşleri daha karmaşık hale getirmek için, bu plastiklerin tümü ekstrüderden yalnızca tek bir kum tanesi kadar büyük olan küçük bir delikten çıkmalıdır. Kaçınılmaz olarak, bu süreçte bir şeyin ters gittiği bir zaman gelebilir ve ekstrüder artık plastiği nozülden geçiremez. Bu sıkışmalar veya tıkanıklıklar, genellikle, plastiğin serbestçe ekstrüde edilmesini engelleyen nozül içindeki bir şeyden kaynaklanır. Bu, ilk kez gerçekleştiğinde göz korkutucu olsa da, sıkışmış bir nozulu düzeltmek için kullanılabilecek birkaç kolay sorun giderme adımından geçeceğiz.

Filamenti Extruder İçine Manuel Olarak İtin

Denemek isteyebileceğiniz ilk şeylerden biri, filamanı ekstrüdere manuel olarak itmektir. Dilimleyici programınızın Makine Kontrol Panelini açın ve ekstrüderinizi plastikleriniz için uygun sıcaklığa getirin. Sonra, örneğin 10 mm gibi az miktarda plastik ekstrüderlemek için Jog Controls (Jog Kontrolleri) sekmesini kullanın. Ekstruder motoru dönerken, filamanı ekstrüdere itmek için ellerinizi hafifçe kullanın. Birçok durumda, bu ek güç filamentin problem bölgesini ilerletmesi için yeterli olacaktır.

Filamenti Çıkarıp Tekrar Takmak

Eğer filament hala hareket etmiyorsa, yapmanız gereken bir sonraki şey filamanın boşaltılmasıdır. Ekstrüderin uygun sıcaklığa kadar ısıtıldığını doğrulayın ve ardından filamenti ekstruderden çıkarmak için dilimleyici programınızın makine kontrol panelini kullanın. Daha önce olduğu gibi, filaman hareket etmiyorsa, biraz ek güç uygulamanız gerekebilir. Filaman çıkarıldıktan sonra, filamanın erimiş veya hasarlı kısmını kesmek için bir çift makas kullanın. Ardından filamenti tekrar takın ve yeni, hasarsız filament kesiti ile ekstrüzyon yapabileceğinizi görün.

Nozzle(Memeyi) Temizleme

Yeni plastik bölümünü nozuldan çıkaramazsanız, ilerlemeden önce nozulu temizlemeniz gerekecektir. Birçok kullanıcı ekstrüderi 100°C’ye ısıtarak filamenti manuel olarak çekiyor (içerideki tüm döküntülerle birlikte umarım). Diğerleri, malzemeyi nozül ucundan geriye doğru itmek için bir alet kullanmayı tercih ederler. Bu çok ince uçlu bir metal tel vb. gibi olabilir. Diğer birçok yöntem vardır ve her ekstrüder farklıdır, bu nedenle lütfen kesin talimatlar için yazıcınızın üreticisine danışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.