William Giauque Kimdir? – Hayatı ve Buluşları

0
202
Okunma

William Giauque

William Giauque

Doğum12 Mayıs 1895 Niagara Şelaleleri, Ontario, Kanada
Ölüm28 Mart 1982 (86 yaşında) Berkeley, California
MilliyetiAmerikalı
DalıFiziksel kimya
Aldığı ödüllerElliott Cresson Madalyası(1937)
Nobel Kimya Ödülü (1949)
Willard Gibbs Madalyası (1951)


William Francis Giauque
(12 Mayıs 1895 – 28 Mart 1982) mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarda maddenin özelliklerinde yaptığı çalışmalar için 1949 yılında Nobel ödülünü alan Amerikalı kimyacı. Eğitim ve mesleki kariyerinin neredeyse tamamını Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de geçirmiştir.

Hayatı

William Francis Giauque 12 Mayıs 1895 tarihinde Niagara Şelalesi, Ontario, Kanada’da doğdu.

Ailesi ABD vatandaşı oldukları için ‘ABD’ye geri döndüler ve eğitimini Michagan’da devam ettirdi. 1908 yılında babasının ölümünden sonra, ailesi Niagara’ya geri döndü ve liseyi Niagara Falls Lisesi’nde okudu. Mezun olduktan sonra, Niagara’da çeşitli güç santrallerinde hem mali nedenlerden hem elektrik mühendisliği alanında kariyer yapmak istemesinden dolayı iş aradı ancak bu çabaları maalesef başarısızlıklarla sonuçlandı.

Sonunda Niagara’da bulunan Hooker Elektro-Kİmyasal Şirketi iş başvurusunu kabul etti ve bu şirketin laboratuvarında işe başladı. Glauque yaptığı işten çok büyük bir zevk aldı ve kimya mühendisi olmaya karar verdi.

Mutlak Sıfır

Doktora için yaptığı deneysel araştırma sırasında termodinamiğin üçüncü yasasına bir araştırma alanı olarak ilgi gösterdi. George Ernest Gibson’ın altında gliserin kristalleri ve camının göreli entropilerini karşılaştıran bir araştırma.

Araştırmalarının temel amacı, termodinamiğin üçüncü yasasının temel bir doğal yasa olduğunu uygun testler yelpazesi ile göstermekti. 1926’da, 1 Kelvin’in altındaki sıcaklıkları gözlemlemek için bir yöntem önerdi (1 K, -457.87 ° F veya −272.15 ° C’dir). D.P. ile olan çalışması 1933-1935 yılları arasında MacDougall bunları başarıyla kullandı.

Bu sonuca ulaşmak için birçok bilim insanının düşündüğünden mutlak sıfıra yaklaşmak için kendi tasarımına sahip bir manyetik soğutma cihazı geliştirdi. Bu çığır açan çalışma, doğanın temel yasalarından birini kanıtlamanın yanı sıra, bir dizi endüstride daha güçlü çelik, daha iyi benzin ve daha verimli süreçlere yol açtı.

Araştırmaları ve öğrencilerinin araştırmaları, özellikle yoğunlaştırılmış gazlar üzerinde düşük sıcaklık ölçümlerinden çok sayıda entropi tayini içeriyordu. Birçok gazın entropileri ve diğer termodinamik özellikleri, kuantum istatistiklerinden ve diğer kaynakların yanı sıra bant spektrumlarından elde edilebilen moleküler enerji seviyelerinden de belirlendi.

Herrick L. Johnston ile oksijenin entropisini araştırması, Dünya atmosferinde oksijen izotopları 17 ve 18’in keşfedilmesine yol açtı ve fizikçilerin ve kimyagerlerin yıllarca fark etmeden farklı atom ağırlığı ölçekleri kullandıklarını gösterdi.

Kaynak:  //tr.wikipedia.org/w/index.php?title=William_Giauque&oldid=19045984 (last visited Nisan 20, 2018). 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.