Luigi Galvani Kimdir? – Hayatı ve Buluşları

0
831
Okunma

Luigi Galvani

Luigi Galvani

Doğum9 Eylül 1737
Bologna, Papalık Devleti
Ölüm4 Aralık 1798 (61 yaşında)
Bologna, Papalık Devleti
Çalıştığı yerlerBologna Üniversitesi
Önemli başarılarıBiyoelektromanyetik


Luigi Galvani
, (Latince: Aloysius Galvani; d. 9 Eylül 1737 – ö. 4 Aralık 1798). Kas ve sinir hücrelerinin elektrik ürettiğini keşfeden İtalyan fizikçi.

Luigi Galvani Bologna – İtalya’da doğdu. Kimyasal yolla elektrik elde edilebileceğini keşfettiğinden bu işleme soyadından türetilen “galvanism” denmektedir.

Galvani’nin yaptığı diğer araştırmalar onun kurbağa bacaklarının belirli bazı metallere temas etmesi sonucu refleks olarak hızla harekete geçmesinin bu hayvandaki iç elektrik sonucunda ortaya çıktığı sonucuna varmasına yol açmıştır. Bu bağlamda İngilizcede “galvanize” kelimesi günlük hayatta birisini harekete geçirmek, şok etmek anlamlarında kullanılmaktadır.

Daha sonra Galvani’nin arkadaşı Volta onun elektrik alanındaki çalışmalarını değerlendirerek önemli buluşlar yapmıştır. Ayrıca elektrik akımını ölçmekte kullandığımız galvanometre de Galvani’den sonra onun adıyla anılmaya başlanmıştır. Galvani Bologna’da anatomi profesörlüğü yaparken 1797 yılında yeni cumhuriyete bağlılık yemini etmediği için üniversitedeki görevinden alındı, bir yıl sonra da öldü. Hayatı boyunca hep bilim ve ilim için çalışmalar yürüttü…

Bolonya Üniversitesinde tıp tahsil ettikten sonra yine orada anatomi profesörlüğü yapmıştır.

Galvani, yaşamının sonuna kadar aktif olarak hayvan elektriğini araştırdı. Fransa’nın Kuzey İtalya’yı işgalinden sonra 1797’de kurulan bir Fransız müşteri devleti olan Cisalpine Cumhuriyeti, her üniversite profesörünün yeni otoriteye sadakat yemin etmesini istedi. Sosyal ve politik karışıklığa katılmayan Galvani, diğer meslektaşlarıyla birlikte sadakati yemin etmeyi reddetti. Bu, yeni otoriteyi her akademik desteği alan tüm akademik ve kamusal konumlarından mahrum bırakmasına yol açtı. Galvani, 4 Aralık 1798’de annesinin ve babasının, kardeşinin evinde depresif ve yoksulluk içinde huzur içinde kuşatılmış bir şekilde öldü.

Kaynak:
Luigi Galvani, //tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Luigi_Galvani&oldid=19219139 (last visited Nisan 20, 2018)
https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Luigi_Galvani&oldid=949863674

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.