Arduino For Döngüsü İterasyonu (Knight Rider)

0
742
Okunma

Arduino For Döngüsü İterasyonu (Knight Rider)

Çoğunlukla bir dizi iğne üzerinde yinelemek ve her birine bir şeyler yapmak istersiniz. Örneğin, bu örnek Arduino veya Genuino’ya bağlı 6 LED’i 2-7 dijital pimlerle ileri geri hareket ettirmek için bir for () döngüsü kullanarak yanıp söner. LED’ler, sırasıyla, digitalWrite () ve delay () işlevlerini kullanarak açılıp kapatılır.

Bu örnekte, David Hasselhoff’un Poitiac’ı sürdüğü KITT adlı bir AI makinesine sahip olduğu 80’lerden oluşan bir TV dizisinin anısına ” Knight Rider ” adını veriyoruz. Araç, olası tüm boyutlarda flaş efektleri gerçekleştiren bol miktarda LED ile güçlendirilmişti. Özellikle, KITT ve KARR arasındaki bu heyecan verici mücadelede gösterildiği gibi, bir çizgi boyunca ileri geri taranan bir ekran vardı. Bu örnek, KITT ekranını çoğaltır.

Donanım

  • Arduino veya Genuino Kurulu
  • 6 adet 220 ohm direnç
  • 6 adet  LED
  • bağlantı telleri
  • breadboard

Devre

Arduino’nuzun 2-7 dijital pinlerine seri olarak 220 ohm dirençli altı LED bağlayın.

Kod

Aşağıdaki kod, kullanılan 6 LED’in çıktıları olarak dijital pinleri 2-7 atamak for() bir for() döngüsü kullanılarak başlar.

Kodun ana döngüsünde, for() döngüleri for() iki adet for() döngüsel olarak, LED’lerden tek tek, pim 2’den pim 7’ye adım atmak için kullanılır. Pim 7 yanınca, işlem tersine döner, her bir LED’den geri adım atılır.

Kaynak:arduino.cc

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oydan 5,00 Puan. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Elektronik, Bilim, Teknoloji, Müzik, Tasarım.
Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.