3D Yazıcı Destek Üstü Kötü Yüzeyler

0
3549
Okunma

3D Yazıcı Destek Üstü Kötü Yüzeyler

3D Yazıcı Destek Üstü Kötü Yüzeyler

3D Yazıcı Destek Üstü Kötü Yüzeyler. Dilimleyici yazılımlarının en büyük faydalarından birisi oluşturma desteğidir. Üretilmesi zor olacak inanılmaz karmaşık parçalar oluşturmanıza olanak tanıyan yenilikçi destek yapıları. Örneğin, dik bir çıkıntınız veya modelinizin altında hiçbir şey olmayan bir parçanız varsa, bir destek yapısı bu katmanlar için bir temel sağlayabilir. Yazılımınız tarafından oluşturulan destek yapıları tek kullanımlıktır ve son kısımdan kolaylıkla ayrılabilir. Bununla birlikte, ayarlarınıza bağlı olarak, destek yapısının temelinin üzerinde, parçalarınızın alt tarafındaki yüzey kalitesini mükemmelleştirmek için bazı ayarlamalar yapılması gerektiğini görebilirsiniz. Aşağıdaki temel ayarları ve baskılarınızı nasıl etkileyebileceklerini açıklayacağız.

Katman Yüksekliğini Düşürün

Yazıcınızın çıkıntı performansı, katman yüksekliğinizi düşürerek büyük ölçüde geliştirilebilir. Örneğin, katman yüksekliğinizi 0,2mm’den 0,1mm’ye düşürdüyseniz, yazıcınız iki kat fazla katman oluşturacaktır, bu da yazıcınızın bir çıkıntı oluştururken daha küçük adımlar atmasını sağlar. Bu nedenle, 0,2mm’lik bir katman yüksekliğinde 45 derecenin üzerinde herhangi bir çıkıntı için destek yapılarına ihtiyaç duyduğunuzu görebilirsiniz, ancak katman yüksekliğinizi 0,1mm’ye düşürdüğünüzde, çıkıntı performansınız 60 dereceye kadar yükselebilir. Bu, baskı sürenizi azaltmanın ve baskı için gereken destek yapılarının miktarını azaltmanın bariz avantajına sahiptir, fakat aynı zamanda parçalarınızın alt tarafında daha yumuşak bir yüzey oluşturmanıza da olanak tanır. Bu alanda baskı kalitesini arttırmanız gerektiğini fark ederseniz, ayarlamak istediğiniz ilk ayarlardan biridir.

Destek Dolum Yüzdesi

Sizin parçanızın iç kısmı gibi, Destek Dolgu Yüzdesini değiştirerek destek yapılarınızın yoğunluğunu da ayarlayabilirsiniz. %20-40 civarında bir değer kullanmak yaygındır, ancak parçanızın alt katmanlarının çok fazla sarkması durumunda bu değeri arttırmanız gerektiğini görebilirsiniz. Birçok kullanıcı, desteklerin çoğunda daha düşük bir yoğunluk kullanmanıza izin verdiğinden ve yalnızca destek yapılarının en üst kısmının yakınında daha yüksek bir dolum yüzdesi kullanmanıza izin verdiğinden, bu görev için Yoğun Destek Yapılarını kullanmayı tercih ederler.

Dikey Ayırma Katmanları

Çıkarılabilir destek yapılarının oluşturulması, modele sağlanan destek miktarı ile desteklerin kaldırılması ne kadar kolay olduğu arasında iyi bir denge kurmaktadır. Modele çok fazla destek sağlıyorsanız, destek yapıları parçalara ayırmaya zorlayarak parçalara bağlanmaya başlayabilir. Çok az destek sağlıyorsanız, tek kullanımlık destek yapılarının çıkarılması kolay olacaktır, ancak parçanın başarılı bir şekilde basmak için yeterli vakıf bulunmayabilir. Dilimleme yazılımları, ayırma ayarlarını özelleştirmenizi sağlar, böylece bu farklı faktörler arasında doğru dengeyi seçebilirsiniz. Kontrol etmek istediğiniz ilk ayar, Üst Dikey Ayırma Katmanları’dır. Bu ayar, destek yapıları ve parça arasında kaç boş katman kaldığını belirler.

Örneğin, destek yapılarınızı parçanızla aynı malzeme ile yazdırıyorsanız, en az 1-2 dikey ayırma katmanı kullanmak yaygındır. Aksi takdirde, 0 ayırma katmanı kullandıysanız ve her şeyi aynı malzeme ile yazdırıyorsanız, destekler parçaya yapışabilir ve çıkarılması zorlaşabilir. Bu, baskı kalitenizi mükemmelleştirmeye çalışırken, ayarlamak istediğiniz ilk ayarlardan biridir.

Yatay Parça Ofseti

Kontrol etmeniz gereken bir sonraki ayırma ayarı, sizin parçanızdan Yatay Ofsettir. Bu ayar, parçanız ve destek yapıları arasındaki yan-mesafeyi kontrol eder. Böylelikle Dikey Ayırma Katmanları, desteğinizin üst kısmının parçanızın alt kısmına yapışmasını önlemeye yardımcı olurken, Yatay Ofset, desteklerinizin yanlarını, modelinizin yanına yapıştırmaya devam edecektir. Bu ayar için 0.2-0.4mm arasında bir değer kullanmak yaygındır, ancak özel ekstrüder ve filamentiniz için en iyi olanı denemeniz ve görmeniz gerekebilir.

İkinci Ekstruder Kullanmak

Makineniz 2 veya daha fazla ekstrüder ile geliyorsa, destek yapılarınız için farklı bir malzeme kullanarak önemli bir iyileştirme elde edebilirsiniz. Örneğin, destekler için suda çözünebilir PVA kullanılarak PLA’daki parçaların basılması oldukça yaygındır. Model ve destek yapıları farklı malzemelerle basıldıkları için kolayca birleştirilemezler, bu da parçayı desteklemek için daha iyi bir iş çıkarmanızı sağlar. Destek yapıları için farklı bir malzeme kullanıyorsanız, Üst Dikey Ayırma Katmanlarınızı sık sık sıfıra indirebilir ve Yatay Ofset’inizi parçadan 0,1mm’ye kadar azaltabilirsiniz. Bu teknik hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, buradaki süreç hakkında daha ayrıntılı bir video izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.