3D Yazıcı Zayıf İç Dolgu Sorunu

0
2036
Okunma

3D Yazıcı Zayıf İç Dolgu

3D Yazıcı Zayıf İç Dolgu

3D Yazıcı Zayıf İç Dolgu. 3D baskılı parçanızın içindeki dolgu, modelinizin genel gücünde çok önemli bir rol oynar. Dolgu, 3D baskınızın dış kabuklarını bağlamakla sorumludur ve aynı zamanda, dolumun üzerine basılacak olan üst yüzeyleri de desteklemelidir. Dolgununuz zayıf veya bozuk görünüyorsa, yazıcınızın bu bölümüne ek güç eklemek için yazılım içinde birkaç ayar yapmak isteyebilirsiniz.

Alternatif Dolgu Kalıplarını Deneyin

Araştırmanız gereken ilk ayarlardan biri, baskınız için kullanılan dolgu kalıbıdır. Bu ayarı dilimleyici programınızın Dolgu/İç Dolgu sekmesine giderek bulabilirsiniz. “İç Dolgu Deseni”, parçanızın iç kısmı için hangi desenin kullanıldığını belirler. Bazı desenler diğerlerinden daha sağlam olma eğilimindedir. Örneğin, Izgara, Üçgen ve Katı Honeycomb tüm güçlü dolgu desenleridir. Rectilinear ve Fast Honeycomb gibi diğer modeller, daha hızlı baskı hızları için bazı güçleri feda edebilir. Güçlü güvenilir dolgu üretmede sorun yaşıyorsanız, fark yaratıp yaratmadığını görmek için farklı bir desen deneyin.

Baskı Hızını Azaltın

Dolgu tipik olarak 3D baskınızın diğer bölümlerinden daha hızlı yazdırılır. Dolguyu çok hızlı yazdırmaya çalışırsanız, ekstrüder yetişemeyecektir ve parçanızın iç kısmında plastiğin yetersiz olduğunu fark etmeye başlayacaksınız. Bu ekstrüzyon, nozul, yazılımın istediği kadar plastik çıkaramadığından, zayıf ve düz bir dolgunluk oluşturma eğiliminde olacaktır. Birkaç dolgu modelini denediyseniz, ancak zayıf dolgu ile sorun yaşamaya devam ederseniz, yazdırma hızını azaltmayı deneyin. Dolgu için kullanılan hızı doğrudan kontrol eden “Varsayılan Yazdırma Hızı” nı ayarlayın. Örneğin, daha önce 3600mm/dak (60 mm/s) hızında baskı yapıyorsanız, dolgunun daha güçlü ve daha katı hale gelip gelmediğini görmek için bu değeri %50 azaltmayı deneyin.

Dolgu Ekstrüzyon Genişliğini Arttırın

Dilimleyici programınızın içindeki bir diğer çok güçlü özellik, parçanızın dolgusu için kullanılan ekstrüzyon genişliğini değiştirme yeteneğidir. (Bazı dilimleme programlarında olmayabilir.) Örneğin, anahat perimetrelerini çok ince bir 0.4mm ekstrüzyon genişliği ile basabilir, ancak dolgu için 0,8mm ekstrüzyon genişliğine geçiş yapabilirsiniz. Bu, 3D baskılı parçanızın gücünü büyük ölçüde artıran daha kalın, daha güçlü dolgu duvarları yaratacaktır.

Örneğin,%200 bir değer girerseniz, dolgu ekstrüzyonları anahat perimetrelerinden iki kat daha kalın olacaktır. Bu ayarı yaparken akılda tutulması gereken bir nokta, yazılımın belirttiğiniz doluluk yüzdesini de korumasıdır. Bu nedenle, dolgu ekstrüzyon genişliğini %200 olarak ayarlarsanız, dolgu her satır için iki kat daha fazla plastik kullanır. Aynı dolgu yüzdesini korumak için, dolum hatları daha fazla aralıklı olmalıdır. Bu nedenle, birçok kullanıcı dolum ekstrüzyon genişliğini arttırdıktan sonra dolum oranlarını arttırma eğilimindedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.