3D Yazıcı Yazdırmanın Ortasında Ekstrüzyon Duruyor

0
2033
Okunma

3D Yazıcı Yazdırmanın Ortasında Ekstrüzyon Duruyor

Yazıcınız basımınızın başlangıcında düzgün bir şekilde ekstrüzyon yapıyor, ancak sonradan ekstrüzyon aniden durduysa, bu soruna neden olabilecek yalnızca birkaç şey vardır. Aşağıda her bir ortak nedeni açıklayacağız ve sorunun düzeltilmesi için önerilerde bulunacağız. Yazıcınız baskı başlangıcında ekstrüzyon yapmakta zorlanıyorsa, lütfen Baskı başlangıcında “Başlangıçta Ekstrüzyon Yapmıyor” bölümüne bakın.

Filament Çıkmış veya Bitmiş

Bu oldukça açık, ama diğer sorunları kontrol etmeden önce, önce nozülün içine giden filamentin olduğunu doğrulayın. Makara bittiyse, baskıya devam etmeden önce yeni bir makara yüklemeniz gerekir.

Filament Tahrik Dişlisi Tarafından Soyulmuş

Bir baskı sırasında, ekstrüder motoru sürekli olarak filamenti nozüle itmeye çalışır ve böylece yazıcınız plastik ekstrüzyona devam edebilir. Çok hızlı yazdırmaya çalışırsanız veya çok fazla plastik çıkarmaya çalışırsanız, bu motor, tahrik dişlisinin takılacağı bir şey kalmayıncaya kadar filamanı taşlayarak bitebilir. Ekstruder motorunuz dönüyorsa, ancak filaman hareket etmiyorsa, bu muhtemelen muhtemeldir. Sorunun nasıl çözüleceğine ilişkin daha fazla ayrıntı için lütfen “Aşınmış Filament Sorunu” bölümüne bakın.

Ekstruder Tıkalı

Yukarıdaki nedenlerin hiçbiri sizin için geçerli değilse, ekstruderin tıkanmış olması çok olasıdır. Baskı işleminin ortasında bu meydana gelirse, filamanın temiz olduğundan ve makarada toz olmadığından emin olmak ve kontrol etmek isteyebilirsiniz. Filamana yeterli miktarda toz eklendiğinde, memenin içinde birikerek tıkanmaya neden olabilir. Tıkanmış bir ekstrüder için çeşitli başka sebepler vardır, bu yüzden daha fazla ayrıntı için Başlangıçta Ekstrüzyon Yapmıyor bölümünde tıkalı ekstrüder açıklamasına bakın.

Aşırı Isınmış Ekstruder Motor Sürücüsü

Ekstruder motoru baskı sırasında inanılmaz derecede çalışmak zorundadır. Sürekli ileri geri dönüyor, plastik ileri geri itiyor ve çekiyor. Bu hızlı hareket, biraz akım gerektirir ve yazıcının elektronik aksamı yeterli soğutmaya sahip değilse, motor sürücü elektroniğinin aşırı ısınmasına neden olabilir. Bu motor sürücüleri tipik olarak, sıcaklık çok yükseldiğinde sürücünün çalışmayı durdurmasına neden olacak bir termal kesme değerine sahiptir. Bu olursa, X ve Y ekseni motorları dönecek ve ekstrüder alet kafasını hareket ettirecektir, ancak ekstrüder motoru hiç hareket etmeyecektir. Bu sorunu çözmenin tek yolu, yazıcıyı kapatmak ve elektronik parçaların soğumasını sağlamaktır. Sorun devam ederse, ilave bir soğutma fanı eklemek isteyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.