Arduino if ifadesi (Şartlı ifade Kullanımı)

0
1004
Okunma

Arduino if İfadesi

Arduino if ifadesi (Şartlı ifade)

Arduino if İfadesi. If () ifadesi, tüm programlama kontrol yapılarının en temelidir. Belirli bir koşulun doğru olup olmadığına bağlı olarak bir şey yapmanıza ya da olmamasına izin verir. Şuna benziyor:

Bu gibi görünen if-else adlı yaygın bir varyasyon vardır:

Eğer birincisi yanlış ise ikinci bir koşulu kontrol edebileceğiniz başka bir şey de var:

Her zaman ifadeler kullanırsanız kullanacaksınız. Aşağıdaki örnek, bir analog girişte okunan değer belirli bir eşiğin üzerine çıkarsa, pim 13’teki bir LED’i (birçok Arduino kartındaki yerleşik LED) açar.

Donanım

  • Arduino veya Genuino
  • Potansiyometre veya değişken direnç

Arduino Uno, ATmega328P tabanlı bir mikro denetleyici karttır. 14 adet dijital giriş / çıkış pini (6’sı PWM çıkışı olarak kullanılabilir), 6 analog giriş, 16 MHz kristali, bir USB bağlantısı, bir güç girişi, bir ICSP başlığı ve bir sıfırlama düğmesi vardır. Mikrodenetleyiciyi desteklemek için gereken her şeyi içerir; Başlamak için bir USB kablosuyla bir bilgisayara bağlayın ya da AC-DC adaptörü ya da pille çalıştırın. UNO’yu, yanlış bir şey yapmadan çok fazla endişe etmeden tamir edebilir, en kötü durum senaryosunu değiştirebilirsiniz. Birkaç dolara çip alır ve tekrar kullanabilirsiniz.”

Kod

Aşağıdaki kodda, analogValue olarak adlandırılan bir değişken, analogPin 0 üzerinde panele bağlı bir potansiyometreden toplanan verileri depolamak için kullanılır. Bu veriler daha sonra bir eşik değeri ile karşılaştırılır. Analog değerin ayarlanan eşiğin üzerinde olduğu tespit edilirse, dijital pim 13’e bağlanan yerleşik LED yanar. Eğer analogDeğer < (küçüktür) eşik ise, LED söner.

Kaynak:arduino.cc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.