3D Yazıcı Katman Ayrılması ve Bölünme

0
4864
Okunma

3D Yazıcı Katman Ayrılması ve Bölünme

3D Yazıcı Katman Ayrılması ve Bölünme. 3D baskı, nesneyi bir defada bir katman oluşturarak çalışır. Her ardışık katman, bir önceki tabakanın üstüne basılır ve sonunda bu, istenen 3D şeklini oluşturur. Bununla birlikte, son bölümün güçlü ve güvenilir olması için, her bir katmanın altındaki katmana yeterince bağlandığından emin olmalısınız. Katmanlar yeterince iyi bağlanmazsa, son kısım çatlayabilir veya ayrılabilir. Aşağıda bunun için çeşitli tipik nedenleri inceleyeceğiz ve her birinin çözümüne yönelik öneriler sunacağız.

Katman Yüksekliği Çok Büyük

Çoğu 3D baskı nozulunun çapı 0,3-0,5 mm arasındadır. Plastik, son derece detaylı parçalar üretebilen çok ince bir ekstrüzyon oluşturmak için bu küçük açıklıktan sıkılır. Bununla birlikte, bu küçük memeler de tabaka yüksekliklerinin ne için kullanılabileceği konusunda bazı sınırlamalar yaratmaktadır. Bir plastik tabakayı diğerinin üzerine bastığınızda, yeni katmanın, alttaki iki katmanın birbirine yapıştırılacağından emin olmak istersiniz. Genel bir kural olarak, seçtiğiniz katman yüksekliğinin meme çapınızdan% 20 daha küçük olduğundan emin olmak istersiniz.

Örneğin, 0,4 mm’lik bir nozülünüz varsa, 0.32mm’lik bir katman yüksekliğinden çok fazla geçemezsiniz veya her bir plastik katman, altındaki katmanın üzerine düzgün bir şekilde bağlanamaz. Böylece, baskılarınızın birbirinden ayrıldığını ve katmanların birbirine yapışmayacağını fark ederseniz, kontrol etmeniz gereken ilk şey, meme boyutunuzla kıyasla katman yüksekliğinizdir. Katmanların daha iyi bir şekilde bağlanmasına yardımcı olup olmadığını görmek için katman yüksekliğini azaltmayı deneyin.

Baskı Sıcaklığı Çok Düşük

Sıcak plastik daima soğuk plastikten çok daha iyi bağlanır. Katmanlarınızın birbirine yapışmayacağını fark ederseniz ve katman yüksekliğinizin çok büyük olmadığından eminseniz, filamanınızın güçlü bir bağ oluşturmak için daha yüksek bir sıcaklıkta basılması gerekir. Örneğin, 190°C’de ABS plastiğini basmaya çalışmış olsaydınız, parçanızın katmanlarının kolayca parçalanacağını görürsünüz. Bunun nedeni, normal olarak, yazdırmanızın katmanları arasında güçlü bir bağ oluşturmak için 220-235C civarında yazdırılması gerekir. Bu nedenle sorun olabileceğini düşünüyorsanız, satın aldığınız filaman için doğru sıcaklığı kullandığınızı doğrulayın. Yapışmanın iyileşip iyileşmediğini görmek için sıcaklığı 10 derece artırmayı deneyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.