Arduino Diziler

0
926
Okunma

Arduino Diziler

Döngü Yineleme örneğindeki bu varyasyon, bir dizinin nasıl kullanılacağını gösterir. Bir dizi, birden çok parça içeren bir değişkendir. Bir değişkeni değerleri barındıran bir fincan olarak düşünürseniz, bir diziyi bir buz küpü tepsisi olarak düşünebilirsiniz. Hepsi aynı maksimum değere sahip bir dizi bağlantılı bardak gibi.

Döngü İterasyon örneği, Arduino veya Genuino kartının 2 ila 7 pinlerine bağlı bir dizi LED’in belirli sınırlamalarla (pinlerin bitişik olarak numaralandırılması ve LED’lerin sırayla açılması gerekir) nasıl yanacağını gösterir. ).

Bu örnek, sayıları ne bitişik ne de zorunlu olarak sıralı olan bir dizi sıralamayı nasıl açabileceğinizi göstermektedir. Bunu yapmak için, pin sayılarını bir diziye ekleyebilir ve ardından dizi üzerinde yinelemek için döngüler kullanabilirsiniz.

Bu örnek, For Loop’ta olduğu gibi 220 ohm rezistör kullanarak karttaki 2 – 7 pimlerine bağlı 6 LED’den yararlanır. Ancak burada, LED’lerin sırası, fiziksel düzenleriyle değil, dizideki sıralarına göre belirlenir.

Pinleri bir diziye koyma tekniği çok kullanışlıdır. Pinlerin birbiri ardına sıralı veya hatta aynı sırada olmasına gerek yoktur. Onları istediğiniz sırayla yeniden düzenleyebilirsiniz.

Donanım

  • Arduino veya Genuino
  • 6 adet LED
  • 6 adet  220 ohm direnç
  • bağlantı telleri
  • breadboard

Devre

Seri olarak 220 ohm dirençli altı LED’i , kartınızdaki 2-7 dijital pinlere bağlayın.

Kod

Kaynak:arduino.cc

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oydan 5,00 Puan. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Elektronik, Bilim, Teknoloji, Müzik, Tasarım.
Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.