3D Yazıcı Üst Katmanlarda Delikler ve Boşluklar

0
3571
Okunma

3D Yazıcı Üst Katmanlarda Delikler ve Boşluklar

Plastiği korumak için, çoğu 3D baskılı parça, gözenekli, kısmen içi boş bir iç kısmı çevreleyen sağlam bir kabuğa sahip olacak şekilde oluşturulur. Örneğin, parçanın iç kısmı% 30 dolum yüzdesi kullanabilir, bu da iç kısmın sadece% 30’unun katı plastik olduğu, geri kalanı ise hava olduğu anlamına gelir. Parçanın içi kısmen içi boşken, dış kısmın sağlam kalmasını istiyoruz. Bunu yapmak için, yazılımın, parçanızın üstünde ve altında kaç katı katman olmasını istediğinizi belirtmenize izin verir. Örneğin, 5 üst ve alt katı katmanı olan basit bir küp yazdırıyorsanız, yazılım, baskının üst ve altında 5 tamamen katı katman yazdırır, ancak ortadaki diğer her şey kısmen içi boş bir katman olarak yazdırılır.

Dilimleyici yazılımın dolgu seçenekleri sayesinde bu teknik çok büyük miktarda plastik ve zaman tasarrufu sunarken, yine de çok güçlü parçalar yaratıyor. Bununla birlikte, hangi ayarları kullandığınıza bağlı olarak, baskınızın üst katı katmanlarının tamamen katı olmadığını fark edebilirsiniz. Bu katı katmanları oluşturan ekstrüzyonlar arasında boşluk veya delik görebilirsiniz. Bu sorunla karşılaşırsanız, düzeltmek için ayarlayabileceğiniz birkaç basit ayar aşağıda verilmiştir.

Üst Katmanlar Yeterli Değil

Ayarlanacak ilk ayar, kullanılan üst katı katmanların sayısıdır. Kısmen içi boş dolgu üstüne% 100 katı bir katman yazdırmaya çalıştığınızda, katı tabakanın dolgunuzun içi boş hava ceplerine yayılmış olması gerekir. Bu olduğunda, katı tabakanın ekstrüzyonları, hava cebine sarkma veya aşağı eğme eğilimindedir. Bu nedenle, genellikle düz ve tamamen sağlam bir yüzey sağlamak için baskınızın üst kısmında birkaç katı katman yazdırmak istersiniz. İyi bir kural olarak, baskının en üstündeki katı bölümün en az 0,5 mm kalın olmasını istersiniz. Yani 0.25mm’lik bir katman yüksekliğinde kullanıyorsanız, en az 2 üst katı katmana ihtiyacınız olacaktır. 0,1 mm gibi daha düşük bir katman yüksekliğinde yazdırıyorsanız, aynı efekti elde etmek için baskınızın üst kısmındaki 5 katı katmana ihtiyacınız olabilir.

Üst yüzeyinizdeki ekstrüzyonlar arasındaki boşlukları fark ederseniz, denemeniz gereken ilk şey üst katı katmanların sayısını arttırmaktır. Örneğin, yalnızca 3 üst katı katman kullanarak sorunu fark ederseniz, sorunun daha iyi olup olmadığını görmek için 5 üst katı katmanla yazdırmayı deneyin. Parça boyutunuz içinde ek katı katmanların oluşacağını ve parçanızın dış kısmına boyut eklemeyeceğinizi unutmayın. “Katman Ayarlarını Düzenle” yi tıklayıp Katman sekmesini seçerek katı katman ayarlarını yapabilirsiniz.

İç Dolgu Yüzdesi Çok Düşük

Parçanızın iç kısmındaki dolgu, üzerindeki katmanlar için temel görevi görecektir. Parçanızın üst kısmındaki katı katmanların bu temelin üstüne basması gerekecektir. Dolum yüzdesiniz çok düşükse, dolumunuzda büyük hava boşlukları olacaktır. Örneğin, yalnızca% 10’luk bir dolgu yüzdesi kullanıyorsanız, parçanızın iç kısmının kalan% 90’ı içi boş olacaktır ve bu, katı katmanların üzerine yazdırmak için ihtiyaç duyacağı çok büyük hava boşlukları yaratacaktır. Üstteki katı katmanların sayısını artırmayı denediyseniz ve hala baskılarınızın üst kısmındaki boşlukları görüyorsanız, boşlukların azalıp kapanmadığını görmek için dolgu oranınızı artırmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, dolgu oranınız daha önce% 30 ise,% 50 doluluk yüzdesi kullanmayı deneyin. Bu, baskının üst kısmındaki katı katmanlar için çok daha iyi bir temel sağlar.

Yeterli Plastik Ekstrüzyonu Yok

Dolum yüzdesini ve üst katı katmanların sayısını artırmayı denediyseniz, yine de baskının üst kısımlarındaki boşlukları görüyorsanız, büyük olasılıkla ekstrüzyon sorunu yaşanıyor demektir. Bu, nozulunuzun yazılımın beklediği kadar plastik kalıplamadığı anlamına gelir. Bu sorunun tam açıklaması ve nasıl düzeltileceği hakkında lütfen Lütfen “Yeterli Plastik Ekstrüzyonu Yok” bölümünü okuyun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.