3D Yazıcı Yeterli Plastik Ekstrüzyonu Yok

0
3770
Okunma

Plastik Ekstrüzyonu

3D Yazıcı Yeterli Plastik Ekstrüzyonu Yok

Plastik Ekstrüzyonu. Dilimleme programlarında 3D yazıcının ne kadar plastik ekstrüzyon yapması gerektiğini belirlemek için kullanılan ayarlar vardır. Bununla birlikte, 3 boyutlu yazıcı, nozulun ne kadar plastik bıraktığına dair herhangi bir geri bildirim sağlamayacağından, nozülden yazılımın beklediğinden daha az plastik olabilir (gerkenden az). Bu olursa, her katmanın bitişik ekstrüzyonları arasındaki boşlukları fark etmeye başlayabilirsiniz. Yazıcınızın yeterince plastik ekleyip sıkışmadığını test etmenin en güvenilir yolu, en az 3 çevre çizgisi olan 20 mm uzunluğundaki küpü basmaktır. Küpün tepesinde, 3 perimetrenin birbirine sıkı sıkıya bağlı olup olmadığını kontrol edin. 3 perimetre arasında boşluklar varsa, o zaman az ekstrüzyon. 3 perimetreyle temas halinde ve boşlukları yoksa, muhtemelen farklı bir sorunla karşılaşırsınız. Aşırı ekstrüzyon yaptığınızı belirlerseniz, bunun için aşağıda özetlediğimiz birkaç olası sebep vardır.

Yanlış Filament Çapı

Doğrulamak istediğiniz ilk şey, yazılımın kullandığınız filaman çapını bilmesidir. Bu ayarı “İşlem Ayarlarını Düzenle” yi tıklayarak ve Diğer sekmesine giderek bulabilirsiniz. Bu değerin, satın aldığınız filamanla eşleştiğinden emin olun. Hatta yazılımda doğru çapa sahip olduğunuzdan emin olmak için bir kumpas kullanarak filamanınızı kendiniz ölçmek isteyebilirsiniz. Filaman çapı için en yaygın değerler 1.75 mm ve 2.85 mm’dir. Birçok plastik makarası ayrıca ambalaj üzerinde doğru çapları da içerir.

Ekstrüzyon Çarpanı Arttırma (Akış Hızı)

Filaman çapınız doğruysa, ancak ekstrüzyon sorunları görmeye devam ediyorsanız, ekstrüzyon çarpanınızı ayarlamanız gerekir. Kullandığınız dilimleme programında, ekstrüde edilen plastik miktarını kolayca değiştirmenize izin veren çok kullanışlı bir ayardır (akış hızı olarak bilinir).

Yazıcınızdaki her ekstrüder benzersiz bir ekstrüzyon çarpanına sahip olabilir, bu yüzden belirli bir ekstrüder için akış hızını değiştirmeye çalışıyorsanız, bu ekstrüder için ayarları yüklemek için soldaki listeden seçtiğinizden emin olun. Örnek olarak, ekstrüzyon çarpanınız 1,0 ise ve 1,05 olarak değiştirirseniz, daha önce olduğundan% 5 daha fazla plastik ekleyeceğiniz anlamına gelir. PLA’nın 0.9 civarındaki bir ekstrüzyon çarpanı ile basması tipiktir, ABS ise 1.0’a yakın ekstrüzyon çarpanlarına sahip olma eğilimindedir. Ekstrüzyon çarpanınızı% 5 artırmayı deneyin ve daha sonra sınırlarınız arasında hala boşluk olup olmadığını görmek için test küpünü tekrar yazdırın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.