3D Yazıcı Baskı Kılçıklanması Sorunu

0
6164
Okunma

3D Yazıcı Baskı Kılçıklanması

3D Yazıcı Baskı Kılçıklanması

3D Yazıcı Baskı Kılçıklanması. 3D yazdırılan modelde, küçük plastik uzantılar/diziler bırakılırsa (aksi halde sızdırma, bıyık veya “tüylü” baskılar olarak bilinir) bu görüntü ortaya çıkar. Bu tipik olarak, ekstrüder yeni bir yere taşınırken nozuldan dışarı sızan plastikten kaynaklanır. Neyse ki, yazılım içinde bu konuda yardımcı olabilecek çeşitli ayarlar var. Geri çekme olarak bilinen bir şeydir. Geri çekme etkinleştirilmişse, ekstrüder, modelinizin bir bölümünü yazdırırken, filaman, sızıntıya karşı bir karşı önlem olarak hareket etmek üzere memeye geriye doğru çekilecektir. Tekrar basmaya başlama zamanı geldiğinde, filament memeye geri itilecektir, böylece plastik bir kez daha uçtan ekstrüzyona başlamaktadır.

Geri çekmenin etkinleştirildiğinden emin olmak için kullandığınız yazılımın ilgili ayarlarını kontrol edin. Ekstrüderlerinizin her biri için geri çekme seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun. Aşağıdaki bölümlerde, önemli retraksiyon ayarlarını ve ekstrüder sıcaklık ayarları gibi tel çekimi ile mücadele etmek için kullanılabilecek diğer ayarları tartışacağız.

Geri Çekme Mesafesi

En önemli retraksiyon ayarı geri çekilme mesafesidir. Bu, nozuldan ne kadar plastik çekildiğini belirler. Genel olarak, nozülden geri çekilen daha fazla plastik, hareket ettirilirken nozülün sızması olasılığı daha düşüktür. Çoğu doğrudan tahrik ekstrüderleri sadece 0.5-2.0 mm’lik bir geri çekme mesafesine ihtiyaç duyarken, bazı Bowden ekstrüderleri, ekstrüder tahrik dişlisi ve ısıtılmış ağızlık arasındaki daha uzun mesafe nedeniyle 15 mm’ye kadar bir geri çekme mesafesine ihtiyaç duyabilir. Baskılarınızla çekmeye karşılaşırsanız, geri çekme mesafesini 1 mm arttırmayı deneyin ve performansın iyileşip iyileşmediğini görmek için tekrar test edin.

Geri Çekme Hızı

Kontrol etmeniz gereken bir sonraki geri çekme ayarı, geri çekme hızıdır. Bu, filamentin nozülden ne kadar hızlı geri çekildiğini belirler. Çok yavaş geri çekerseniz, plastik yavaşça nozülden aşağı doğru akar ve ekstruder yeni hedefine hareket ettirilmeden önce sızıntı yapabilir. Çok hızlı geri çekerseniz, filament memenin içindeki sıcak plastikten ayrılabilir veya tahrik dişlisinin hızlı hareketi, filamanınızın parçalarını bile parçalayabilir. Geri çekmenin en iyi sonucu verdiği 1200-6000 mm / dak (20-100 mm / s) arasında bir yerde genellikle tatlı bir nokta vardır. Ancak ideal değer kullandığınız malzemeye bağlı olarak değişebilir, bu yüzden farklı olup olmadığını denemek isteyebilirsiniz. Hızlar, gördüğünüz telin miktarını azaltır.

Sıcaklık Çok Yüksek

Geri çekilme ayarlarınızı kontrol ettikten sonra, aşırı kılçıklanma için bir sonraki en yaygın neden ekstrüder sıcaklığıdır. Sıcaklık çok yüksekse, nozul içindeki plastik daha az viskoz hale gelir ve nozülden çok daha kolay sızar. Bununla birlikte, sıcaklık çok düşük olduğunda, plastik hala biraz katı olacaktır ve nozuldan ekstrüde etmekte zorluk çekecektir. Doğru geri çekilme ayarlarına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, ancak yine de bu sorunlarla karşılaşıyorsanız, ekstrüder sıcaklığınızı 5-10 derece azaltmayı deneyin. Bu, son baskı kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Boşta Uzun Haraketler

Yukarıda tartıştığımız gibi, ekstrüder iki farklı konum arasında hareket ettiğinde kılçıklanma meydana gelir ve bu hareket sırasında plastik, memeden dışarı sızmaya başlar. Bu hareketin uzunluğu, ne kadar sızmanın gerçekleştiği üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Kısa hareketler, plastiğin nozuldan dışarı sızması için yeterli zamana sahip olmayacak kadar hızlı olabilir. Ancak, uzun hareketlerin dizeleri oluşturma olasılığı daha yüksektir. Genellikle dilimleme yazılımlarında otomatik olarak boşta hareket en aza indirilmiştir. Fakat bazı yazılımlarda otomatikten hariç daha fazla gelişmiş özelliklerle bunu en aza indirebiliyorsunuz.

Hareket Hızı

Son olarak, makinenizin hareket hızını arttırmanın, ekstrüderin parçalar arasında hareket ederken sızabileceği süreyi azaltabileceğini de görebilirsiniz. İşlem ayarlarınızın Hızları sekmesine tıklayarak makinenizin hangi hızda hareket ettiğini doğrulayabilirsiniz. X / Y Ekseni Hareket Hızı, yan yana hareket hızını temsil eder ve sık sık ekstrüderinizin açık hava üzerinde hareket ettiği zaman miktarı ile doğrudan ilişkilidir. Makineniz daha yüksek hızlarda hareket etmeyi başarabilirse, bu ayarların artırılmasının parçaların arasındaki çekimi de azaltabileceğini görebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.