Arduino Nano

0
2362
Okunma

Arduino Nano

Arduino Nano , UNO‘ya benzeyen kompakt bir karttır. Arduino Nano, ATmega328P (Arduino Nano 3.x) tabanlı küçük, eksiksiz ve breadboard dostu bir tahtadır. Arduino Duemilanove’un aşağı yukarı aynı işlevselliği var, ama farklı bir pakette. Sadece bir DC güç jakına sahip değildir ve standart bir yerine bir Mini-B USB kablosuyla çalışır.

Mikrodenetleyici ATmega328
Mimari AVR
Çalışma gerilimi 5 V
Flash Bellek 32 KB, Bootloader tarafından kullanılan 2 KB
SRAM 2 KB
Saat hızı 16 MHz
Analog IN Pinleri 8
EEPROM 1 KB
I / O Pinleri için DC Akım 40 mA (G / Ç Pimleri)
Giriş gerilimi 7-12 V
Dijital I / O Pimleri 22 (6 tanesi PWM’dir)
PWM Çıkışı 6
Güç tüketimi 19 mA
PCB Boyutu 18 x 45 mm
Ağırlık 7 g

Güç

Arduino Nano, Mini-B USB bağlantısı, 6-20V regüle edilmemiş harici güç kaynağı (pin 30) veya 5V ayarlı harici güç kaynağı (pin 27) ile çalıştırılabilir. Güç kaynağı otomatik olarak en yüksek voltaj kaynağına seçilir.

Bellek

ATmega328P’de 32 KB, (ayrıca bootloader için 2 KB kullanılıyor. ATmega328P’de 2 KB SRAM ve 1 KB EEPROM var.

Giriş ve çıkış

Nano’daki 14 dijital pinin her biri pinMode() , digitalWrite() ve digitalRead() işlevlerini kullanarak bir giriş veya çıkış olarak kullanılabilir. 5 voltta çalışırlar. Her bir pim maksimum 40 mA sağlayabilir veya alabilir ve 20-50 kOhms’lik bir dahili çekme direncine (varsayılan olarak kesilir) sahip olabilir. Ek olarak, bazı pimler özel işlevlere sahiptir:

  •  Seri:0 (RX) ve 1 (TX). (RX) ve iletim (TX) TTL seri verilerini almak için kullanılır. Bu pinler FTDI USB-to-TTL Seri çipinin ilgili pinlerine bağlanır.
  •  Harici Kesmeler:2 ve 3. Bu pimler, düşük bir değerde bir kesme, yükselen veya düşen bir kenar veya değerdeki bir değişikliği tetiklemek için yapılandırılabilir. Ayrıntılar için attachInterrupt() işlevine bakın.
  •  PWM:3, 5, 6, 9, 10 ve 11. analogWrite() işleviyle 8 bit PWM çıkışı sağlayın.
  • SPI: 10 (SS), 11 (MOSI), 12 (MISO), 13 (SCK). Bu iğneler, temel donanım tarafından sağlanmış olmasına rağmen, şu anda Arduino dilinde dahil edilmemiş olan SPI iletişimini destekler.
  • LED: 13. Dijital pim 13’e bağlı bir yerleşik LED vardır. Pim HIGH (YÜKSEK) olduğunda, pim DÜŞÜK olduğunda LED yanar, söner.

Nano, her biri 10 bit çözünürlük (yani 1024 farklı değer) sağlayan 8 analog girişe sahiptir. Varsayılan olarak zeminden 5 volt’a kadar ölçüm yaparlar, ancak analogReference () işlevini kullanarak aralıklarının üst ucunu değiştirmek mümkün olur. Analog pimler 6 ve 7 dijital pimler olarak kullanılamaz. Ayrıca, bazı pimler özel işlevselliklere sahiptir:

  • I2C: 4 (SDA) ve 5 (SCL). Tel kütüphanesini kullanarak I2C (TWI) iletişimini destekleyin (Kablolama web sitesinde belgeler).

Birkaç pin daha var:

  • Aref. Analog girişler için referans voltajı. AnalogReference () ile kullanılır.
  • Reset. Mikrodenetleyiciyi sıfırlamak için bu çizgiyi DÜŞÜK duruma getirin. Tipik olarak tahtadaki bloğu engelleyen ekranlara bir sıfırlama düğmesi eklemek için kullanılır.
Arduino Nano Pin Diagram

İletişim

Arduino Nano’nun bir bilgisayar, başka bir Arduino ya da başka bir mikrodenetleyici ile iletişim kurması için birtakım tesisleri var. ATmega328P, dijital pimler 0 (RX) ve 1 (TX) üzerinde bulunan UART TTL (5 V) seri iletişim sağlar. Kart üzerindeki bir FTDI FT232RL, USB üzerinden bu seri iletişimi kanalize eder ve FTDI sürücüleri (Arduino yazılımı ile birlikte verilir) bilgisayardaki yazılıma sanal bir bağlantı noktası sağlar. Arduino yazılımı, Arduino anakartına gönderilecek basit metinsel verilere izin veren bir seri monitöre sahiptir.

Veriler FTDI yongası ve bilgisayara USB bağlantısı yoluyla iletildiğinde (ancak 0 ve 1 pimleri üzerinde seri iletişim için değil) kart üzerindeki RX ve TX LED’leri yanıp söner. Bir SoftwareSerial kütüphanesi, Nano’nun dijital pinlerinden herhangi birinde seri iletişim sağlar. ATmega328P ayrıca I2C (TWI) ve SPI iletişimini de destekler. Arduino yazılımı, I2C veriyolunun kullanımını basitleştirmek için bir Tel kütüphanesi içerir. SPI iletişimini kullanmak için lütfen bkz. ATmega328P veri sayfası.

Programlama

Arduino Nano, Arduino yazılımı ile programlanabilir. Araçlar> Board menüsünden (kartınızdaki mikro denetleyiciye göre) “Arduino Duemilanove veya Nano w / ATmega328P” yi seçin. Arduino Nano’daki ATmega328P, harici bir donanım programlayıcısı kullanmadan yeni bir kod yükleyebilmenizi sağlayan bir bootloader ile önceden yanıyor. Orijinal STK500 protokolünü kullanarak iletişim kurar. Ayrıca bootloader’ı bypass edebilir ve mikrodenetleyiciyi Arduino ISP veya benzerlerini kullanarak ICSP (In-Circuit Serial Programming) başlığı üzerinden programlayabilirsiniz.

Otomatik (Yazılım) Sıfırlama(Reset)

Ardından, bir yükleme işleminden önce sıfırlama düğmesine fiziksel olarak basılmasını gerektiren Arduino Nano, bağlı bir bilgisayarda çalışan yazılım tarafından sıfırlanmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. FT232RL’nin donanım akış kontrol hatlarından (DTR) biri, 100 nanofarad kondansatör ile ATmega328P’nin reset hattına bağlanır. Bu satır onaylandığında (alınıyorsa), sıfırlama hattı çipi sıfırlamak için yeterince uzun düşer. Arduino yazılımı, Arduino ortamında yükleme düğmesine basarak kodu yüklemenize izin vermek için bu özelliği kullanır.

Bu, yükleyicinin daha kısa bir zaman aşımına sahip olabileceği anlamına gelir, çünkü DTR’nin düşürülmesi yüklemenin başlamasıyla iyi bir şekilde koordine edilebilir. Bu kurulumun başka etkileri var. Nano, Mac OS X veya Linux çalıştıran bir bilgisayara bağlandığında, yazılımdan (USB üzerinden) her bağlantı yapıldığında sıfırlanır. Takip eden yarım saniye ya da öylesine, bootloader Nano’da çalışıyor. Hatalı verileri görmezden gelmek için programlanmış olsa da (yani yeni bir kodun yüklenmesinden başka herhangi bir şey), bir bağlantı açıldıktan sonra panele gönderilen ilk birkaç baytı kesiştirecektir. Kart üzerinde çalışan bir çizim ilk başladığında bir kerelik bir yapılandırma veya başka bir veri alırsa, iletişim kurduğu yazılımın bağlantıyı açtıktan ve bu verileri göndermeden önce bir saniye beklediğinden emin olun.

Kaynak: arduino.cc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.