LilyPad Arduino

0
356
Okunma

LilyPad Arduino

LilyPad Arduino, e-tekstil ve giyilebilir projeler için tasarlanmıştır. Kumaş ve benzer şekilde monte edilmiş güç kaynakları, sensörler ve iletken iplikli aktüatörlere dikilebilir.

LilyPad Arduino , ATmega168V (ATmega168’in düşük güç versiyonu) veya ATmega328V’yi temel alır, Leah Buechley ve SparkFun Electronics tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

Teknik Özellikler

Mikrodenetleyici ATmega168 veya ATmega328V
Çalışma gerilimi 2,7-5,5 V
Giriş gerilimi 2,7-5,5 V
Dijital I / O Pimleri 14
PWM Kanalları 6
Analog Giriş Kanalları 6
I / O Pimi başına DC Akım 40 mA
Flash Bellek 16 KB (2 KB, bootloader tarafından kullanılıyor)
SRAM 1 KB
EEPROM 512 bayt
Saat hızı 8 MHz

Güç

LilyPad Arduino USB üzerinden veya harici bir adaptörle beslenebilir. Eğer harici bir adaptör kullanılacaksa 2.7V ile 5.5V arasında olmalıdır. Batarya veya adatör olması farketmez.

Uyarı: karta 5,5 volttan fazla güç vermeyin.

Programlama

LilyPad Arduino, Arduino yazılım ortamıyla programlanabilir. Not: Arduino IDE’sinin 0010 ve üst versiyonlarıyla programlanabilir. Önceki veryonlarla da programlanabilir ancak zamanla ilgili fonksiyonlar çalışmayacaktır(olması gerekenden 2 kat daha yavaş çalışır)

Kartın üzerindeki  ATmega168V veya ATmega328V, Arduino IDE’siyle yeni yazılım yüklemeye izin veren bir bootloader ile geliyor. Yüklü gelen bootloader’ı atlayıp kartın ATmega’ları ICSP(In Circuit Serial Programming – Devre Üzerinden Seri Programlama) çıkışından programlayabilirsiniz. Bunun nasıl yapıldığıyla ilgili bir yazı hazırlıyorum, yakında yayında olur.

Fiziksel Özellikleri

LilyPad Arduino daire biçimindedir ve çapı 50mm’dir. Kartın kalınlığı 0.8mm’dir. Komponentler de dahil edildiğinde yaklaşık 3mm kalınlığa ulaşır.

Yıkanabilirlik

Projeleri soğuk suyla hafif bir deterjanla yıkamanızı öneririz. Kuru damla. Bir kurutucuda kuru veya kuru kurutmayın. Tahtayı yıkadan önce pili çıkarın!

Kaynak:arduino.cc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.