Arduino ile Basit Ses/Müzik Çalma (SD Kart Modülü)

10
8473
Okunma

Arduino Müzik ÇalmaArduino Müzik Çalma

Arduino Müzik Çalma. Elektronikle, robotikle uğraşan herkezin mutlaka aklından geçmiştir. Filmlerrde gördüğümüz robotların vb. sesli iletişim/geri bildirim yapması, bizim gibi bu tarz işleri sevenler için heyecan vericiydi. Tabi buradadaki denememizde sadece mantığını göreceğiz.

Bunu geliştirerek sizde hayalinizdeki cihazı yapabilirisniz. Mesela saat başı saati söyleyen bir cihaz, engel gördüğünde karrtaki sesi veya müz,ğ, çaldırıp bildirim alabilirsiniz.

Burada en önemli kural şu, ses dosyamız her zaman SD kartta olacak. Ses dosyalarımız bir SD kartta olur. Daha sonra Bir encoder modülü ve ya arduinonun kendisini bir enkoder olarak kullanarak sesi işliyoruz ve hoparlörden ses duyuyoruz. Bu iş için kullanılan ses modülleri var. Daha doğrusu Mp3 modülleri. MP3 formatında SD karta yüklediğimiz ses dosyalarını decode edip çalıyorlar.

Biz örneğimizde WAV formatında ses dosyası kullanacağız ve direk Arduino’un kendisini enkoder olarak kullanacağız.Projelerimizde sesli geri dönüş/uyarı almak istediğimizde yapabileceğiniz basit bir uygulamadan bahsedeceğim.

Bize gerekli olan, herhangi bir Arduino, SD Kart Modülü ve bir hoparlör. SD kart modülünü, ses dosyasını sd karttan okutmak için kullanacağız. Videoda herşey detaylı olarak anlatıldı. Ses dosyasını oynatabilmemiz için arduino bir kütüphaneye ihtiyaç duyuyor.

Kartlara Göre Pin Bağlantıları.

Aynı zamanda ses dosyamızın da belirli bir formatta olması gerekiyor.Gerekli linkler aşağıda;

Kütüphane
Ses Dosyası Dönüştürme

Bunların dışında hoparlörü direk bağlamak yerine bir amfi/amplifikatör modülü ile bağlayarak ses seviyesini ayarlayabilirsiniz.

10 YORUMLAR

    • Hoparlörü bağladığımız çıkış pinine, PAM8403 giriş pinlerini bağlayacaksınız. (Sağ-Sol birleştirip de bağlarsanız ses iki hoparlörden de gelir.)

  1. burda arduinoda 5 nolu pin waw 2 musigini calicak. ardunio 3 nolu pine eksi verildiginde waw 3 calacak gibi coklu secenek musik dinleme kodu varmi

    • Gayet basit. Normalde biz telefonların kulaklık çıkışına normal büyük hoparlör bağlasak nasıl ses çıkıyor ? Az çıkar. Ne yapmak gerekli bir “amplifikatör” gerekli.
      Bunu ister engetreyle yap istersen transistörle yapabilirsin. PAM8403 modülü ile yapman hem maliyet hem de kolaylık açısından iyi olur. Tabi bu entegre stereo olduğu için sen sadece bir girişi kullanacaksın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.