3D Yazıcı Katman Kayması Sorunu

0
1738
Okunma

3D Yazıcı Katman Kayması

3D Yazıcı Katman Kayması

3D Yazıcı Katman Kayması. Çoğu 3B yazıcı, bir açık döngü kontrol sistemi kullanır; bu, ekstrüzyon kafasının gerçek konumu hakkında geri bildirim almadıklarını söylemenin süslü bir yoludur. Yazıcı, takım kafasını belirli bir yere taşımayı dener ve oraya ulaşmasını umuyor. Çoğu durumda, bu iyi çalışır çünkü yazıcıyı süren adım motorları oldukça güçlüdür ve takım kafasının hareket etmesini önlemek için önemli bir yük yoktur. Bununla birlikte, bir şeyler ters giderse, yazıcının bunu algılaması mümkün değildir.

Örneğin, yazdırırken yazıcınıza çarptıysanız, ekstrüzyon kafasının yeni bir konuma geçmesine neden olabilirsiniz. Makinenin bunu algılamak için bir geri dönüşü yoktur, bu yüzden hiçbir şey olmamış gibi yazdırmaya devam eder. Baskınızdaki yanlış hizalanmış katmanları fark ederseniz, genellikle aşağıdaki nedenlerden birinden kaynaklanır. Ne yazık ki, bu hatalar oluştuğunda, yazıcının problemi tespit edip düzeltebilmesinin bir yolu yoktur, bu nedenle aşağıdaki sorunların nasıl çözüleceğini açıklayacağız.

Ekstrüzyon Kafası Çok Hızlı Hareket Ediyor

Çok yüksek hızda baskı yapıyorsanız, 3D yazıcınız için motorlar çalışmaya devam edebilir. Yazıcıyı motorların tutabileceğinden daha hızlı hareket ettirmeye çalışırsanız, normalde motorun istenen pozisyona ulaşması başarısız olduğu için bir tıklama(vınlama) sesi duyarsınız. Bu olursa, baskının kalan kısmı, önceden basılmış olan her şeyle yanlış hizalanacaktır. Yazıcınızın çok hızlı hareket ettiğini düşünüyorsanız, yardımcı olup olmadığını görmek için yazdırma hızını% 50 azaltmaya çalışın.

Varsayılan baskı hızı, ekstrüderin plastik olarak aktif olarak ekstrüzyon yaptığı herhangi bir hareketin hızını kontrol eder. X / Y ekseni hareket hızı, hiçbir plastiğin ekstrüzyon yapılmadığı hızlı hareketlerin hızını kontrol eder. Bu hızlardan herhangi biri çok yüksekse, kaymanın meydana gelmesine neden olabilir. Daha gelişmiş ayarları rahat bir şekilde yapıyorsanız, daha yavaş bir hızlanma ve yavaşlama sağlamak için yazıcınızın ürün yazılımındaki hızlandırma ayarlarını azaltmayı düşünebilirsiniz.

Mekanik veya Elektriksel Konular

Yazdırma hızınızı azalttıktan sonra bile katman yanlış hizalaması devam ederse, muhtemelen yazıcıdaki mekanik veya elektrik sorunlarından kaynaklanır. Örneğin, çoğu 3D yazıcı, motorların takım kafasının konumunu kontrol etmesini sağlayan kayışlar kullanır. Kayışlar tipik olarak bir kauçuk malzemeden yapılır ve ilave mukavemet sağlamak için bir miktar fiber takviye edilir. Zamanla, bu kayışlar uzayabilir, bu da alet kafasını konumlandırmak için kullanılan kayış gerginliğini etkileyebilir. Gerilim çok gevşek hale gelirse, kayış tahrik kasnağının üstüne kayabilir, bu da kasnağın döndüğü anlamına gelir, fakat kayış hareket etmemektedir. Kemer orijinal olarak çok sıkı takılmışsa, bu da sorunlara neden olabilir.

Aşırı gergin bir kayış, motorların dönmesini engelleyecek yataklarda aşırı sürtünme yaratabilir. İdeal montaj, kaymayı önlemek için biraz sıkı olan, ancak sistemin dönemediği yere çok sıkı olmayan bir kayış gerektirir. Yanlışlıkla hizalanmış katmanlarla ilgili sorunlara dikkat etmeye başlarsanız, kayışlarınızın hepsinin uygun gerginliğe sahip olduğunu doğrulamamalısınız ve hiçbiri çok gevşek veya fazla sıkışık görünmüyor. Bir sorun olabileceğini düşünüyorsanız, kayış gerginliğinin nasıl ayarlanacağı ile ilgili talimatlar için lütfen yazıcı üreticisine danışın.

Birçok 3D yazıcıda ayrıca bir küçük motorlu şaftla (diğer bir grup vida olarak da bilinir) kullanılan bir motor, motor miline bağlı kasnaklar tarafından tahrik edilen bir dizi kayış bulunur. Bu ayar vidaları kasnağı motorun miline sabitler, böylece iki parça birlikte dönerler. Bununla birlikte, ayar vidası gevşerse, kasnak artık motor miliyle birlikte dönmeyecektir. Bu, motorun dönebileceği, ancak kasnağın ve kayışların hareket etmediği anlamına gelir. Bu olduğunda, takım kafası istenilen konuma ulaşmaz, bu da baskıdaki tüm gelecek katmanların hizalanmasını etkileyebilir. Bu yüzden, eğer tabakanın yanlış hizalanması tekrarlanan bir sorunsa, tüm motor bağlantı elemanlarının düzgün şekilde sıkıldığını doğrulamalısınız.

Motorların konumlarını kaybetmelerine neden olabilecek diğer yaygın elektrik sorunları da vardır. Örneğin, motorlara giden yeterli elektrik akımı yoksa, döndürmek için yeterli güce sahip olmayacaktır. Motor sürücü elektroniğinin aşırı ısınması da mümkündür, bu da motorların elektroniği soğuyana kadar geçici olarak dönmeyi durdurmasına neden olur. Bu kapsamlı bir liste olmasa da, katman değişiminin kalıcı bir sorun olup olmadığını kontrol etmek isteyebileceğiniz ortak elektriksel ve mekanik sebepler için birkaç fikir sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.