3D Yazıcı Tutarsız Ekstrüzyon Sorunu

0
1741
Okunma

3D Yazıcı Tutarsız Ekstrüzyon

3D Yazıcı Tutarsız Ekstrüzyon

3D Yazıcı Tutarsız Ekstrüzyon. Yazıcınızın doğru parçaları oluşturabilmesi için, çok tutarlı bir miktarda plastik ekstrüzyon kapasitesine sahip olması gerekir. Bu ekstrüzyon baskınızın farklı bölümleri arasında değişirse, son baskı kalitesini etkileyecektir. Tutarsız ekstrüzyon genellikle yazıcınızı yazdırırken yakından izleyerek belirlenebilir. Örneğin, yazıcı 20 mm uzunluğunda düz bir çizgi yazdırıyorsa, ancak ekstrüzyonun oldukça sarsıcı olduğunu veya boyutlarının değiştiğini fark ederseniz, bu sorunu yaşamanız olasıdır. Tutarsız ekstrüzyon için en yaygın nedenleri özetledik ve her birinin nasıl ele alınabileceğini açıkladık.

Filament Sıkışmış veya Dolaşmış

Kontrol etmeniz gereken ilk şey, yazıcınıza beslenen plastik makarasıdır. Bu makaranın serbestçe dönebildiğinden ve plastiğin makaradan kolayca açıldığından emin olmanız gerekir. Eğer filament karışırsa veya bobinin serbestçe dönmesi için çok fazla direnci varsa, filamentin eşit bir şekilde nozülden ekstrüde edildiğini etkiler. Yazıcınız bir Bowden tüpü içeriyorsa (filamanın içinden geçirildiği küçük bir içi boş boru), filamanın bu borudan çok fazla direnç olmadan kolayca hareket edebildiğinden emin olmalısınız. Tüpte çok fazla direnç varsa, tüpü temizlemeyi veya tüpün içinde bir miktar yağlamayı deneyebilirsiniz.

Tıkanmış Ekstruder

Eğer filaman karıştırılmamışsa ve ekstrüdere kolayca çekilebiliyorsa, kontrol edilecek bir sonraki şey nozulun kendisidir. Uygun ekstrüzyonun önlenmesi için memenin içinde küçük bir parça veya yabancı plastik olması mümkündür. Bunu kontrol etmenin kolay bir yolu, yazılımın makine kontrol panelini, nozülden bazı plastikleri elle çıkarmak için kullanmaktır. Plastiğin eşit ve tutarlı bir şekilde ekstrüzyon yapıldığından emin olun. Sorunlar fark ederseniz, nozulu temizlemeniz gerekebilir. Memenin iç kısmını düzgün şekilde nasıl temizleyeceğinize dair talimatlar için lütfen üreticinize danışın.

Çok Düşük Katman Yüksekliği

Eğer filaman serbestçe dönüyorsa ve ekstrüder tıkalı değilse, Yazılım içinde birkaç ayarın kontrol edilmesi yararlı olabilir. Örneğin, 0,01mm gibi son derece düşük bir katman yüksekliğinde yazdırmaya çalışıyorsanız, plastikten nozülden çıkmak için çok az yer vardır. Ağızlığın altındaki bu boşluk sadece 0.01mm boyundadır, bu da plastiğin ekstrüderden çıkarken zor bir zamana sahip olabileceği anlamına gelir. Yazıcınız için makul bir katman yüksekliği kullandığınızdan emin olmak için iki kez kontrol edin. Çok küçük bir katman yüksekliğinde yazdırıyorsanız, sorunun giderilip giderilmediğini görmek için değeri artırmayı deneyin.

Yanlış Ekstrüzyon Genşliği/Çapı

Yazılım içinde kontrol edilecek başka bir ayar, ekstrüderiniz için belirttiğiniz ekstrüzyon genişliğidir. Her ekstrüderin kendine özgü ekstrüzyon genişliği olabilir. Ekstrüzyon genişliği nozul çapınızdan önemli ölçüde küçükse, bu ekstrüzyon sorunlarına neden olabilir. Genel bir kural olarak, ekstrüzyon genişliği nozul çapının %100-150’si içinde olmalıdır. Ekstrüzyon genişliğiniz nozul çapının çok altındaysa (örneğin, 0,4 mm’lik bir nozul için 0,2 mm’lik bir ekstrüzyon genişliği), ekstrüderiniz sürekli bir filaman akışını başaramayacaktır.

Kötü Kaliteli Filament

Henüz bahsetmediğimiz en yaygın ekstrüzyon nedenlerinden biri, yazdırdığınız filamanın kalitesidir. Düşük kaliteli filament, plastiğin kıvamını etkileyen ekstra katkı maddeleri içerebilir. Diğerleri de tutarsız ekstrüzyona neden olacak tutarsız bir filaman çapına sahip olabilir. Son olarak, birçok plastik de zamanla bozulmaya meyillidir. Örneğin, PLA havadaki nemi emmeye eğilimlidir ve zamanla bu baskı kalitesinin düşmesine neden olur. Bu nedenle birçok plastik bobin, ambalajın içinde biriken nemi gidermek için bir kurutucu içerir. Filamanınızın hatalı olduğunu düşünüyorsanız, sorunun ortadan kalkıp gitmediğini görmek için makarayı yeni, açılmamış, yüksek kaliteli bir makaraya takmayı deneyin.

Mekanik Ekstruder Sorunları

Yukarıdaki her şeyi doğruladıysanız ve tutarsız ekstrüzyonla ilgili hala sorun yaşıyorsanız, ekstrüderinizle mekanik sorunları kontrol etmek isteyebilirsiniz. Örneğin, birçok ekstrüder, filamente itmek için keskin dişlere sahip bir tahrik dişlisi kullanır. Bu, ekstrüderin filamanı kolayca ileri geri hareket ettirmesine izin verir. Bu ekstrüderler tipik olarak, tahrik dişlisinin filamana ne kadar sert basıldığını değiştiren bir ayarlama içerir. Bu ayar çok gevşekse, tahrik dişlisi dişleri filamanın içine yeterince iletemez, bu da ekstrüderin filamentin pozisyonunu doğru şekilde kontrol etme yeteneğini etkiler. Yazıcınızın benzer bir ayar yapıp yapmadığını görmek için üreticinize danışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.