Otto Stern Kimdir? – Hayatı ve Buluşları

0
471
Okunma

Otto Stern

Otto Stern

Otto Stern (17 Şubat 1888 – 17 Ağustos 1969) Alman fizikçi.

Alman İmparatorluğuna ait Prusya Krallığı sınırlarındaki Sorau (Żary) de doğmuştur (şu an Polonya topraklarında). Eğitimini University of Breslau ‘da tamamlamış ve fiziksel kimya dalında doktora yapmıştır. Rostock Üniversitesinde profesör olarak çalışmıştır. 1923 yılında Institut für Physikalische Chemie adlı yeni bir bölümde çalışmak üzere Hamburg Üniversitesinde geçmiştir.

Stern, 1912 yılında Breslau Üniversitesi’nde fizikokimyada doktora tezi ve konsantre çözeltilerde ozmotik basınç kinetik teorisi üzerine Otto Sackur’un gözetiminde tamamladı. Daha sonra Albert Einstein’ı Prag’daki Charles Üniversitesi’ne ve 1913’te ETH Zürih’e kadar takip etti. Stern I. Dünya Savaşı’nda Rus cephesinde meteorolojik çalışmalar yaparken görevine devam ederken 1915’te Frankfurt Üniversitesi’nde Habilitation aldı. 1921’de Hamburg Üniversitesi’nde yeni kurulan Institut für Physikalische Chemie’nin direktörü olmak için 1923’te bıraktığı Rostock Üniversitesi’nde profesör oldu.

Nazilerin Machtergreifung (iktidar ele geçirme) nedeniyle Hamburg Üniversitesi’ndeki görevinden istifa ettikten sonra Pittsburgh şehrine sığınarak Carnegie Teknoloji Enstitüsü’nde fizik profesörü oldu. 1930’larda Berkeley’deki California Üniversitesi’nde misafir profesördü.

Deneysel bir fizikçi Stern, Şubat 1922’de Frankfurt am Main’deki Physikalischer Verein’de Walther Gerlach ile yapılan Stern-Gerlach deneyinde spin miktarının keşfine katkıda bulundu;  atomların ve moleküllerin dalga doğasının gösterilmesi; atomik manyetik momentlerin ölçümü; protonun manyetik momentinin keşfi; ve moleküler ışın epitaksi tekniğinde kullanılan moleküler ışın yönteminin geliştirilmesi.

1943’ten beri verilen ilk 1943 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü. “Stern’e sadece moleküler ışın yönteminin geliştirilmesine ve protonun manyetik momentini keşfetmesine katkılarından dolayı” (değil Stern-Gerlach deneyi için). 1943 ödülü aslında 1944’te verildi.

Stern, Carnegie Teknoloji Enstitüsü’nden emekli olduktan sonra Berkeley, Kaliforniya’ya taşındı. UC Berkeley’deki Fizik Kolokyumu’nu düzenli olarak ziyaret etti. 17 Ağustos 1969’da Berkeley’de kalp krizinden öldü.

Deneysel fizikte mükemmellik için ödüllendirilen Deutsche Physikalische Gesellschaft’ın Stern-Gerlach-Medaille’i onun ve Gerlach’ın adını almıştır.

Yeğeni kristalograf Lieselotte Templeton’du.

Kaynak:
Otto Stern, //tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Otto_Stern&oldid=18493563 (last visited Nisan 20, 2018).
Otto Stern, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Otto_Stern&oldid=945853069

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.