Uzaydan atladı üç rekorla indi

0
109
Okunma

felix baumgarter

Avusturyalı,Felix Baumgartner (43), bütün dünyanın merakla beklediği atlayışını büyük bir başarıyla gerçekleştirdi.

İnternet üzerinden 7 milyon kişinin takip ettiği atlayışla ‘Korkusuz’ lakaplı Baumgartner ikisi kesin biri ise teyid bekleyen üç rekor birden kırdı.

Baumgartner ilk olarak bir balonla bugüne kadar çıkılmış en yüksek irtifaya ulaştı.

850 bin metreküplük helyum balonunun taşıdığı 1360 kilogram ağırlığındaki kapsülle 2.5 saatte 38 bin 700 metreye çıkan ‘Korkusuz Felix’, en yüksekten serbest atlayış yapan sporcu ünvanını da kazandı.

Ordudan emekli Baumgartner, 1960’da saatte 31 bin metreden atlayan ve saatte 988 kilometre hıza ulaşan Joe Kittinger’in rekorunu da kırmış oldu.

Avusturyalı hava dalışçısına atlayışın başından sonuna kadar bizzat ‘yer yüzünde’ telsizin başında oturan 84 yaşındaki Joe Kittinger yardımcı oldu.

New Mexico eyaletindeki Roswell kentinden havalanan Baumgartner’ın en büyük hedefi ise ses hızını (saatte 1124 kilometre) aşmaktı.

İlk bilgilere göre Baumgartner’ın hızı saatte 1174 kilometreye ulaştı ve korkusuz paraşütçü bu hedefine de ulaştı.

Ancak bu bilgi resmen teyit edilmedi. 4 dakika serbest düşüş yapan Baumgartner’ın paraşütü açılınca herkes rahat bir nefes aldı.

Sporcu 15 dakika sonra yere indi. Baumgartner bu atlayış için özel olarak üretilen uzay giysisi sayesinde binlerce metre yükseklikte hayatta kalmayı olanaksız kılan şartlara dayandı.

Kaynak:
http://wordlesstech.com/2012/10/14/first-man-to-break-the-speed-of-sound-in-freefall/
http://www.sabah.com.tr/Dunya/2012/10/15/25-saatte-cikti-15-dakikada-indi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Elektronik, Bilim, Teknoloji, Müzik, Tasarım.
Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.