Colin Maclaurin

0
59
Okunma

Colin Maclaurin

Doğum Şubat 1698 Kilmodan, Cowal, Argyll, İskoçya
Ölüm 14 Haziran 1746 Edinburg, İskoçya
Vatandaşlığı İskoçya
Milliyeti İskoç
Din Hıristiyan
Dalı Matematik
Çalıştığı yerler Edinburgh Üniversitesi, Aberdeen Üniversitesi
Öğrenim Glasgow Üniversitesi
Doktora hocası Robert Simson
Doktora öğrencileri Robert Adam
Önemli başarıları İntegral testi, Euler–Maclaurin formülü,
Maclaurin eşitsizliği,Taylor serisi,
Aldığı ödüller Académie des Sciences, Grand Prize


Colin Maclaurin
, Şubat 1698’de Kilmodan şehrinde doğdu, 14 Haziran 1746 Edinburgh’da öldü, İskoçyalı matematikçidi. Üstün zekaya sahib olan Colin, 11 yaşında Glasgow Üniversitesine girdi. 19 yaşında iken isa Marischal College’de matematik profesörü oldu. 1719’da Lana’daki Rage Society’nin üyeliğine seçildi. Bu sırada Newton ile tanıştı.

Newton‘un tavsiyesiyle 1725’te Edinburgh Üniversitesi’nde matematik profesörlüğüne getirildi. Fransız Bilimler Akademisi’nin 1740’ta gelgit hadisesi konusunda açtığı deneme yarışmasını Leonard Euler ve Daniel Bernoulli ile birlikte kazandı. Jakosbusçuların 1745’te Edinburgh’u kuşatmaları ve şehri ele geçirmeleri üzerine İngiltere’ye kaçtı. Ertesi sene tekrar Edinburgh’a döndü ve birkaç ay sonra hastalanarak öldü.

Maclaurin, 1720’de yazmış olduğu Geometria Organica (Organik Geometri) ve Genel Eğitimlerin Tanımlanması adlı eserinde; Newton’un Tabiat felsefesinin Matematik İlkeleri kitabındaki teoremlere benzer teoremler ortaya koydu. Kendi ismiyle anılan, üreten konikler yönetimini geliştirdi. Üçüncü ve dördüncü dereceden bazı eğri türlerinin iki hareketli açının kesişimiyle çizilebileceğini gösterdi.

Diğer taraftan bazı eleştirileri cevaplandırmak için yazdığı Fluksiyonların İncelenmesi (Treatise on Fluxions) adlı eserinde, dönmekte olan homojen bir sıvı kütlesinin alabileceği kararlı biçimlerin dönen elipsoitler olduğunu ispatladı. Bu elipsoitler günümüzde Maclaurin elipsoitleri olarak isimlendirilir. Yine bu eserinde maksimumlar ve minimumların ayırt edilmesi ile ilgili teoriyi ilk olarak ortaya koydu.

Kaynak: Colin Maclaurin, //tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Colin_Maclaurin&oldid=19548837 (last visited Nisan 19, 2018). 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.