Edward Jenner

0
242
Okunma

Edward Jenner

oğum17 Mayıs 1749
Berkeley, Gloucestershire, Büyük Britanya Krallığı
Ölüm26 Ocak 1823 (73 yaşında)
Berkeley, Gloucestershire, Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı
Milliyetiİngiliz
DalıTıp, cerrahi ve doğa tarihçisi
ÖğrenimSt George’s, University of London
Saint Andrews Üniversitesi
Doktora hocasıJohn Hunter
Önemli başarılarıÇiçek aşısı


Edward Jenner
(17 Mayıs 1749 – 26 Ocak 1823), çiçek aşısını bulan İngiliz cerrah.

Bir köy papazının çocuğu olarak dünyaya gelmiştir, İngiltere’de Gloucestershire’da bir operatörün yanında uzun süre çıraklık yapmış daha sonra tıp öğrenimini geliştirmek için Londra’ya gitmiş ve orada John Hunter’in öğrencisi olmuştur. Hocasının tavsiyesiyle 1775 yılında, o dönemlerdeki en yaygın ve can alan hastalık olan çiçek hastalığı ile ilgili araştırmalara başlamıştır.

Araştırmaları sonucu çiçek hastalığına aşı bulan Jenner aynı yıl köyünde baş gösteren çiçek hastalığı salgını karşısında çocuklar üzerinde aşısını denemiş ve olumlu sonuçlar aldığını ispat etmiştir. Daha sonra 1796’da buluşu ile ilgili ayrıntılı bir rapor yayımlamış ve buluşu gerek Avrupa’da gerek ise Birleşik Amerika’da ilgiyle karşılanmış ve benimsenmişse de dönemin tıp bilginleri aşıya karşı çıkmışlardır.

Elde edilen sonuçların başarısı sebebi ile 1870 yılına gelindiğinde binlerce insan aşılanmıştır. Daha sonraki yıllarda çiçek aşısı İngiltere’nin dışında da yaygınlaşmış, bugün ise tüm dünyada kullanılmaktadır.

Kaynak: Edward Jenner, //tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Edward_Jenner&oldid=18964963 (last visited Nisan 20, 2018). 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.