Hermann Minkowski Kimdir? – Hayatı ve Buluşları

0
982
Okunma

Hermann Minkowski

Hermann Minkowski

Hermann Minkowski (d. 1864, Aleksotas – ö. 1909, Göttingen), Litvan matematikçi.

1896 ile 1902 yılları arasında Zürih Federal Politeknik Okulu’nda ve ölünceye kadar da Göttingen Üniversitesi’nde profesörlük yaptı. 1882 yılında tam katsayılı ikinci dereceden şekiller kuramının temelleri üstüne inceleme yazısıyla Fen Akademisi’nin büyük matematik ödülünü aldı.

Öklit olmayan geometriyle karıştırılmaması gereken bir sayılar geometrisi kurarak sayılar kuramına bazı geometrik kavramlar getirdi. Sonunda özel bir metrikle donatılmış dört boyutlu özel bir uzaya başvurarak Einstein’ın kısıtlı bağlılık kuramının bugün klasik sayılan geometrik bir yorumunu verdi. Buna Minkowski uzayzamanı denir.

Minkowski Uzayı
Minkowski Uzayı

“Sayılar geometrisi” 1896 yılında basıldı. 1907 yılında “Diophantus Yaklaşımları” adlı eseri yayınladı. “Çalışmalar” adlı yapıtı da 1911 yılında çıktı. Analizin birçok dalında Minkowski eşitsizliği kullanılır.

Minkowski uzayının matematiksel temeli, 19. yüzyılda zaten bilinen hiperbolik uzayın hiperboloid modelinde de bulunabilir, çünkü hiperbolik uzayda izometriler (veya hareketler), Wilhelm Killing’in (1880, 1885) katkılarını içeren Lorentz dönüşümleriyle ilişkili olabilir. ), Henri Poincaré (1881), Homersham Cox (1881), Alexander Macfarlane (1894) ve diğerleri (bkz. Lorentz dönüşümlerinin tarihi).

Alman Doğa Bilimciler ve Doktorları’nın (21 Eylül 1908) 80’inci Meclisi’nde teslim edilen “Uzay ve Zaman” adlı adresinin başlangıç bölümü şu anda ünlüdür:

Siz deneysel fizik topraklarından fırlamadan önce koymak istediğim uzay ve zamanın görüşleri ve onların gücü yatıyor. Radikaller. Bundan böyle uzay tek başına ve zaman kendi başına, sadece gölgelere kaybolmaya mahkumdur ve sadece ikisinin bir tür birliği bağımsız bir gerçekliği koruyacaktır.

Kaynak:  //tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Hermann_Minkowski&oldid=19209870 (last visited Nisan 19, 2018).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.