3D Yazıcı Başlangıçta Ekstrüzyon Sorunu(Yapmıyor)

0
3098
Okunma

Ekstrüzyon Sorunu

3D Yazıcı Başlangıçta Ekstrüzyon Yapmıyor

Ekstrüzyon Sorunu. Bu sorun, yeni 3D yazıcı sahipleri için çok yaygın bir sorundur, ancak şükür ki, çözülmesi de çok kolay! Ekstrüderiniz baskınızın başlangıcında plastik çıkartmıyorsa, ya da parça parça çıkarıyorsa, olası dört sebep vardır. Aşağıda her birini inceleyeceğiz ve sorunu çözmek için hangi ayarların kullanılabileceğini açıklayacağız.

Baskıya Başlamadan Önce Ekstrüder Hazır Değil

Ekstrüderlerin çoğu, yüksek sıcaklıkta boşta durduklarında, plastik sızıntılarına karşı kötü bir alışkanlığa sahiptir. Memenin(Nozzle) içindeki sıcak plastik, ucun içinden dışarı sızmaya eğilimlidir ve bu, plastiğin boşaldığı ağızlığın içinde bir boşluk yaratır. Bu boşta kalan sızdırma, ekstrüderinizin ön ısıtmasını ilk yaptığınızda ve ekstrüder yavaşça soğurken baskı sonunda da, bir baskı başlangıcında gerçekleşebilir.

Eğer ekstrüderiniz sızdırma nedeniyle bir miktar plastik kaybettiyse, bir sonraki adımda ekstrüzyon yapmaya çalıştığınızda, plastik memenin tekrar çıkmasından birkaç saniye geçmesi muhtemeldir. Eğer plastik sızdıktan sonra baskı yapmaya çalışıyorsanız, aynı gecikmeli ekstrüzyonu görebilirsiniz.

Bu sorunu çözmek için, bir baskıya başlamadan önce ekstrüderinizi hazırladığınızdan emin olun, böylece nozul plastik doludur ve ekstrüzyona hazır hale gelir. Bunu, dilimeleyici programlarda yapmanın yaygın bir yolu, skirt(etek) adı verilen bir şey eklemektir . Etek(skirt) parçanızın etrafında bir çember çizecek ve bu işlemde ekstrüderi plastikle doldurmaya başlayacaktır. Skirt aktif iken ektstrüder otomatik hazırlanmış olur.

Nozzle(meme) Isıtıcı Yatağa Çok Yakın

Meme, yapı tablası yüzeyine çok yakınsa, ekstrüderden plastik çıkacak kadar yer kalmayacaktır. Nozulun üstündeki delik esasen bloke edilmez, böylece hiçbir plastik kaçamaz. Bu sorunu tanımanın kolay bir yolu, baskı ilk kat veya ikinci kat için plastiği çıkarmazsa, ancak Z-ekseni boyunca yatağın düşmeye devam etmesiyle 3. veya 4. kat etrafında normal olarak ekstrüzyona başlar.

Bu sorunu çözmek için, dilimleme programınızda G-Kod ofsetlerini kullanabilirsiniz. Bu, donanımı değiştirmek zorunda kalmadan Z ekseni konumuna çok ince ayarlamalar yapmanızı sağlar. Örneğin, Z-ekseni G-kodu ofseti için 0,05 mm’lik bir değer girerseniz, bu, nozulu 0.05mm’yi baskı yatağından uzağa doğru hareket ettirecektir. Nozul ile plastiğin kaçma platformu için yeterli alan bulunana kadar bu değeri küçük artışlarla artırmaya devam edin.

Filament(Filaman) İtme Dişlisi tarafından Aşınmış

Çoğu 3D yazıcı, filamanı ileri geri itmek için küçük bir dişli kullanır. Bu dişliler filamanı sıkıştırarak iter ve filamanın konumunu doğru şekilde kontrol etmesine izin verir. Bununla birlikte, çok fazla plastik talaş görürseniz veya filamentinizden eksik bir bölüm var gibi görünüyorsa, bu durumda tahrik dişlisinin çok fazla plastik itememesi mümkündür. Bu olduğunda, tahrik dişlisi filamanı ileri geri hareket ettirmeye çalıştığında yakalanacak bir şey kalmayacaktır. Bu sorunun nasıl düzeltileceğine dair talimatlar için lütfen Aşınmış Filament bölümüne bakınız.

Ekstüder Tıkalı

Yukarıdaki önerilerin hiçbiri sorunu çözemiyorsa, ekstruderinizin tıkanmış olması muhtemeldir. Bu, sıcak plastik ekstrüderin içine çok uzun süre girdiğinde veya ekstrüder için termal soğutma yeterli değilse ve filament arzu edilen erime bölgesinin dışına yumuşamaya başlarsa, memenin içinde yabancı madde tutulursa bu durum meydana gelebilir. Tıkalı bir ekstrüderin sökülmesini gerekebilir, bu yüzden devam etmeden önce lütfen yazıcınızın üreticisine başvurun.

Ekstrüzyon Sorunu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.