3D Yazıcı Titreşim ve Dalgalanma

2
2350
Okunma

3D Yazıcı Titreşim ve Dalgalanma

Dalgalanma, yazιcιnιn titresimi veya titremesi nedeniyle baskιnιzιn yüzeyinde görünebilecek dalgalı bir desendir. Tipik olarak, ekstrüder keskin bir köşeye yakın bir ani yön değişikliği yaparken bu deseni farkedeceksiniz. Örneğin, 20 mm’lik bir küp yazdırıyorsanız, ekstrüder küpün farklı bir yüzünü yazdırmaya her değiştiğinde, yön değiştirmesi gerekecektir. Ekstrüderin ataleti, ani yön değişiklikleri meydana geldiğinde, bu, baskının kendisinin göreceği titreşimler yaratabilir. Aşağıdaki listedeki her bir sebebi inceleyerek,dalgalanmayı ele almanın en yaygın yollarına bakacağız.

Çok Hızlı Yazdırma

Dalgalanmanın en yaygın nedeni yazıcınızın çok hızlı hareket etmeye çalıştığıdır. Yazıcı aniden yön değiştirdiğinde, bu hızlı hareketler, kalan titreşimlere neden olabilecek ek kuvvetler yaratacaktır. Yazıcınızın çok hızlı hareket ettiğini düşünüyorsanız, yazdırma hızını azaltmaya çalışın. Bunu yapmak için  “Varsayılan Yazdırma Hızı” ve “X/Y Ekseni Hareket Hızı” ayarlarında değişiklik yapmak isteyeceksiniz. Birincisi, ekstrüderin plastiğin aktif olarak ekstrüze edildiği herhangi bir hareketin hızını kontrol ederken, ikincisi hiçbir plastiğin ekstrüde edilmediği hızlı hareketlerin hızını kontrol eder. Bir efekt görmek için her iki ayarı da ayarlamanız gerekebilir.

Donanım Yazılımı İvmelenme(acceleration) Ayarı

3D yazıcınızın elektronik aksamında çalışan donanım yazılımı, ani yön değişikliklerini önlemeye yardımcı olmak için tipik olarak hızlandırma kontrollerini kullanır. Hızlanma ayarları yazıcının yavaşça hızlanmasına ve yön değiştirmeden önce yavaşça yavaşlamasına neden olur. Bu işlevsellik, dalgalanmayı engellemek için hayati önem taşımaktadır. Yazıcınızın çalışmasını rahat hissediyorsanız, hızlanma ayarlarını azaltmaya çalışarak hızın kademeli olarak değişmesini de deneyebilirsiniz. Bu, zil sesini daha da azaltmaya yardımcı olabilir. “Marlin kalibrasyonlarında bunun nasıl yapacağınızı anlattık.

Mekanik Konular

Dalgalanma sorununu çözebilecek başka bir şey yoksa, aşırı titreşimlere neden olabilecek mekanik sorunları araştırmak isteyebilirsiniz. Örneğin, aşırı titreşimlerin oluşmasına izin veren gevşek bir vida veya kırık bir braket olabilir. Çalışırken yazıcınızı yakından izleyin ve titreşimlerin nereden geldiğini anlamaya çalışın. Bu sorunları nihayetinde yazıcıyla ilgili mekanik sorunlara kadar takip eden birçok kullanıcı oldu. Bu nedenle, yukarıdaki önerilerin hiçbirinin yardımcı olup olmadığını kontrol etmeye değer.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.