Arduino Leonardo

2
1340
Okunma

Arduino Leonardo

Arduino Leonardo, ATmega32u4 tabanlı bir mikrodenetleyici karttır. 20 adet dijital giriş / çıkış pini (bunların 7 tanesi PWM çıkışı ve 12’si analog giriş olarak kullanılabilir), 16 MHz kristal osilatör, mikro USB bağlantısı, bir güç girişi, bir ICSP başlığı ve bir sıfırlama düğmesine sahiptir. Mikrodenetleyiciyi desteklemek için gereken her şeyi içerir; Başlamak için bir USB kablosuyla bir bilgisayara bağlayın ya da AC-DC adaptörü veya batarya ile çalıştırın.

Leonardo, ATmega32u4’ün dahili bir USB iletişimine sahip olduğu ve ikincil bir işlemci ihtiyacını ortadan kaldıran önceki tüm panolardan farklıdır. Bu, Leonardo’nun bir sanal (CDC) seri / COM portuna ek olarak bağlı bir bilgisayara fare ve klavye olarak görünmesini sağlar.

Ayrıyetten bir USB iletişim entegresine ihtiyac duyulmaz.

Teknik Özellikler

MikroişlemciATmega32u4
Çalışma Voltajı5V
Giriş Voltajı (Tavsiye Edilen)7-12V
Giriş Voltajı (Maksimum)6-20V
Dijital I/O Pinleri20
PWM Dijital I/O Pinleri7
Analog Giriş Pinleri12
DC Akım I/O Pin Başına40 mA
DC Akım 3.3V Pin İçin50 mA
Flaş Bellek32 KB (ATmega32u4)  4 KB bootloader için.
SRAM2.5 KB (ATmega32u4)
EEPROM1 KB (ATmega32u4)
Saat Hızı16 MHz
Uzunluk68.6 mm
Genişlik53.3 mm
Ağırlık20 g

 

Güç

Arduino Leonardo, mikro USB bağlantısı veya harici bir güç kaynağı ile çalıştırılabilir. Güç kaynağı otomatik olarak seçilir. Harici (USB olmayan) güç, AC-DC adaptörü veya bataryadan gelebilir. Adaptör, kartın güç jakına 2.1 mm’lik bir orta-pozitif fiş takılarak bağlanabilir. POWER konektörünün Gnd ve Vin pin başlıklarına bir bataryadan eklenebilir.
Güç pimleri aşağıdaki gibidir:

 • VIN. Harici bir güç kaynağı kullanırken (USB bağlantısından veya diğer düzenlenmiş güç kaynağından 5 volta karşılık) Arduino kartına giriş voltajı. Bu pim üzerinden voltaj besleyebilir veya elektrik fişi üzerinden voltaj sağlıyorsa, bu pime erişebilirsiniz.
 • 5V. Mikrodenetleyiciyi ve diğer bileşenleri tahtada çalıştırmak için kullanılan regüle güç kaynağı. Bu, yerleşik bir regülatör aracılığıyla VIN’den gelebilir veya USB veya başka bir düzenlenmiş 5V kaynağı ile tedarik edilebilir.
 • 3V3. Dahili regülatör tarafından üretilen 3,3 voltluk bir besleme. Maksimum akım çekişi 50 mA’dır.
 • GND. (-) Pinleri
 • IOREF. Kartın i / o pinlerinin çalıştığı voltaj (yani kart için VCC). Bu Leonardo’da 5V.

Bellek

ATmega32u4’te 32 KB (bootloader için 4 KB kullanılıyor) bulunuyor. Ayrıca 2.5 KB SRAM ve 1 KB EEPROM (EEPROM kütüphanesi ile okunabilir ve yazılabilir) vardır.

Giriş ve Çıkış

Leonardo üzerindeki 20 dijital i / o pinin her biri, giriş veya çıkış olarak, pinMode(), digitalWrite() ve digitalRead() işlevlerini kullanarak kullanılabilir. 5 voltta çalışırlar. Her bir pim maksimum 40 mA sağlayabilir veya alabilir ve 20-50 KOhms’lik bir dahili çekme direncine(pullup) (varsayılan olarak kesilir) sahip olabilir. Ek olarak, bazı pimler özel işlevlere sahiptir:

 • Seri: 0 (RX) ve 1 (TX). ATmega32U4 donanım seri özelliğini kullanarak (RX) ve iletim (TX) TTL seri verilerini almak için kullanılır. Leonardo’da, Serial sınıfının USB (CDC) iletişimini ifade ettiğini unutmayın; 0 ve 1 pinlerinde TTL seri için Serial1 sınıfını kullanın.
 • I2C/TWI: 2 (SDA) ve 3 (SCL). Tel kütüphanesini kullanarak TWI iletişimini destekleyin.
 • Harici Kesmeler: 3 (kesme 0), 2 (kesme 1), 0 (kesme 2), 1 (kesme 3) ve 7 (kesme 4). Bu pimler, düşük bir değerde bir kesme, yükselen veya düşen bir kenar veya değerdeki bir değişikliği tetikleyecek şekilde yapılandırılabilir. Ayrıntılar için attachInterrupt () işlevine bakın.
 • PWM: 3, 5, 6, 9, 10, 11 ve 13. Analog Write () işleviyle 8 bit PWM çıkışı sağlar.
 • SPI: ICSP başlığında. Bu iğneler SPI kütüphanesini kullanarak SPI iletişimini destekler. SPI pinlerinin dijital I/O pinlerinden herhangi birine bağlı olmadıklarını Uno’da oldukları için unutmayın, bunlar sadece ICSP konnektöründe mevcuttur. Bu, SPI kullanan bir kalkanınız varsa ancak Leonardo’nun 6 pinli ICSP üstbilgisine bağlanan 6 pinli bir ICSP bağlayıcısına sahip değilseniz, kalkanın çalışmayacağı anlamına gelir.
 • LED: 13. Dijital pim 13’e bağlı bir yerleşik LED vardır. Pim HIGH (YÜKSEK) olduğunda, pim DÜŞÜK olduğunda LED yanar, söner.
 • Analog Girişler: A0-A5, A6 – A11 (dijital pimler 4, 6, 8, 9, 10 ve 12’de). Leonardo, hepsi dijital i/o olarak da kullanılabilen A0 ila A11 etiketli 12 analog girişe sahiptir. Pim A0-A5, Uno ile aynı konumlarda görünür; A6-A11 girişleri sırasıyla dijital i / o pimleri 4, 6, 8, 9, 10 ve 12’dir. Her analog giriş, 10 bit çözünürlük (yani, 1024 farklı değer) sağlar. Varsayılan olarak analog girişler, yerden 5 volt’a kadar ölçüm yapar, ancak AREF pini ve analogReference() işlevini kullanarak aralıklarının üst ucunu değiştirmek mümkün olur.

Kartta birkaç pin daha var:

 • Aref. Analog girişler için referans voltajı. analogReference() ile kullanılır.
 • Reset. Mikrodenetleyiciyi sıfırlamak için bu çizgiyi DÜŞÜK duruma getirin. Tipik olarak karttaki bloğu engelleyen ekranlara bir sıfırlama düğmesi eklemek için kullanılır.

Ayrıca Arduino pimleri ve ATmega32u4 portları arasındaki haritalamaya bakınız.

Arduino Leonardo Pin Diagramı

İletişim

Leonardo’nun bir bilgisayar, başka bir Arduino ya da başka bir mikrodenetleyici ile iletişim kurmak için bir dizi özelliği vardır. ATmega32U4, dijital pimler 0 (RX) ve 1 (TX) üzerinde bulunan UART TTL (5 V) seri iletişim sağlar. 32U4 ayrıca USB üzerinden seri (CDC) iletişimine izin verir ve bilgisayardaki yazılıma bir sanal com portu olarak görünür. Çip ayrıca standart USB COM sürücülerini kullanan tam hızlı bir USB 2.0 aygıtı olarak da işlev görür.

Windows’da bir .inf dosyası gereklidir. Arduino yazılımı, Arduino anakartına gönderilecek basit metinsel verilere izin veren bir seri monitöre sahiptir. Veriler USB bağlantısı üzerinden bilgisayara aktarılırken, kart üzerindeki RX ve TX LED’leri yanıp söner (ancak 0 ve 1 pinlerinde seri iletişim için değil). Bir SoftwareSerial kütüphanesi, Leonardo’nun dijital pinlerinden herhangi birinde seri iletişim sağlar. ATmega32U4 ayrıca I2C (TWI) ve SP’yi de destekler.

Programlama

Leonardo Arduino yazılımı ile programlanabilir. Araçlar> Board menüsünden Arduino Leonardo’yu seçin (kartınızdaki mikrodenetleyiciye göre) Ayrıntılar için referans ve öğreticilere bakın.Arduino Leonardo’daki ATmega32U4, önyükleme yapmadan yeni bir kod yüklemenize izin veren bir bootloader ile gelir. Harici bir donanım programlayıcısının kullanılması AVR109 protokolünü kullanarak iletişim kurar.Ayrıca bootloader’ı atlayabilir ve Arduino ISP veya benzerlerini kullanarak ICSP (In-Circuit Serial Programming) üstbilgisini kullanarak mikrodenetleyiciyi programlayabilir.

Bir yükleme işleminden önce sıfırlama düğmesine fiziksel olarak basmak yerine, Leonardo bağlı bir bilgisayarda çalışan yazılım tarafından sıfırlanmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Resetleme Leonardo’nun sanal (CDC) seri / COM portu 1200 baudda açılıp kapatıldığında tetiklenir. Bu olduğunda, işlemci USB bağlantısını bilgisayardan koparır (sanal seri / COM portunun kaybolacağı anlamına gelir). İşlemci sıfırlandıktan sonra, önyükleyici başlatılır, yaklaşık 8 saniye aktif kalır.

Bootloader ayrıca Leonardo’daki reset düğmesine basılarak başlatılabilir. Kart ilk kez güç verildiğinde, önyükleyiciyi başlatmak yerine, mevcutsa, kullanıcı taslağına doğrudan atlayacağını unutmayın. Leonardo’nun sıfırlama işleminden dolayı, özellikle de diğer kartlara yüklemeden önce sıfırlama düğmesine basma alışkanlığınız varsa, Arduino yazılımının yüklemeden önce sıfırlamayı başlatmaya çalışmasına izin vermek en iyisidir. Yazılım kartı sıfırlayamazsa, her zaman önyükleyiciyi karttaki sıfırlama düğmesine basarak başlatabilirsiniz.

USB Aşırı Akım Koruması

Leonardo, bilgisayarınızın USB bağlantı noktalarını kısa devrelerden ve aşırı akımlardan koruyan, sıfırlanabilir bir çok işlevli sigortaya sahiptir. Çoğu bilgisayar kendi iç korumasını sağlasa da, sigorta ekstra bir koruma katmanı sağlar. USB portuna 500 mA’dan daha fazla uygulanırsa, sigorta kısa veya aşırı yük kaldırılana kadar otomatik olarak bağlantıyı kesecektir.

Kaynak: arduino.cc

2 YORUMLAR

 1. merhaba, leonardo ile makro yapılabilir mi? kendi mousum dan sol tıka bastığımda aşşağıya çekicek imleci oyunlarda kullanmak için, usb yi takınca direk çalışan?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.