Erzurumlu İbrahim Hakkı Kimdir? – Hayatı

0
359
Okunma

Erzurumlu İbrahim Hakkı

Erzurumlu İbrahim Hakkı

Doğum18 Mayıs 1703 Hasankale, Erzurum
Ölüm22. Haziran 1780 Tillo, Siirt
VatandaşlığıOsmanlı İmparatorluğu
Dalıİslamî ilimler, astronomi, fizik, psikoloji, sosyoloji
ÖğrenimMedreseya Tiloyê
Doktora hocasıŞeyh İsmail Fakirullah


Erzurumlu İbrahim Hakkı
(d. 18 Mayıs 1703, ö. 22. Haziran 1780, Hasankale, Erzurum) Türk mutasavvıf, sosyolog ve âlim. Marifetname’nin yazarıdır.

Küçük yaşlarda annesini ve daha sonra babasını yitiren İbrahim Hakkı, bir süre amcasının yanında kalmış, bu süre içinde eğitimine devam etmiştir. 1747’de İstanbul’a gelerek Sultan I. Mahmut ile görüşmüştür. Yeniden Erzurum’a dönen İbrahim Hakkı, sürekli olarak dinî ve bilimsel konularla ilgilenmiş ve 1780 yılında rahatsızlanarak aynı yılın 22 Haziran günü vefat etmiştir. Kabri Tillo’dadır.

Manzum ve düz yazı toplam on beş eser yazmış olan İbrahim Hakkı’nın en önemli eserleri Divan ve Marifetname’dir.

Erzurumlu İbrahim Hakkı; astronomi, fizik, psikoloji, sosyoloji ve din alanlarında pek çok çalışma yapmıştır. Tasavvufî konularla birlikte, fen bilimleri hakkında da geniş bilgileri kapsayan Marifetname adlı eseri, ansiklopedik bir özellik taşımaktadır. 1757’de tamamlanan Marifetname, yalın ve halkın anlayabileceği bir dilde yazılmıştır. Yazarın söylediğine göre, Marifetname 400 kitaptan yararlanılarak yazılmıştır. Bu kitapta ilk defa bir alim tarafından Güneş Sistemi (‘hey’et-i cedide’) anlatıldı.

İbrahim Hakkı'nın Marifetname'deki dünya haritası
İbrahim Hakkı’nın Marifetname’deki dünya haritası

Tüm Eserleri

Tuhfet-ül Kiram
Nuhbet-ül Kelam
Meşarık-ül Yuh
Sefine-i Nuh
Kenz-ül Futuh
Definet-ür Ruh
Ruh-üş Şuruh
Urvet-ül islam
Heyet-ül İslam
İlâhî-nâme (Divan)
Marifetnâme

Kaynak: //tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Erzurumlu_%C4%B0brahim_Hakk%C4%B1&oldid=19594680 (last visited Nisan 17, 2018). 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.