Arduino Mini ve Özellikleri

0
369
Okunma

Arduino Mini

Arduino Mini

Arduino Mini , başlangıçta ATmega168’i temel alan küçük bir mikrodenetleyici kartıdır, ancak şimdi, breadboard’larda ve alanın bir premium olduğu durumlarda kullanılmak üzere 328. ile birlikte tedarik edilmektedir. 14 adet dijital giriş / çıkış pini (6’sı PWM çıkışı olarak kullanılabilir), 8 analog giriş ve 16 MHz kristal osilatör içerir. USB Seri adaptör veya diğer USB veya RS232 – TTL seri adaptör ile programlanabilir.

Yeni Arduino Mini (revizyon 05) ATmega328P için tüm bileşenlerin anakartın üstünde olmasını sağlayan yeni bir pakete sahiptir. Ayrıca bir yerleşik sıfırlama düğmesine sahiptir. Yeni sürüm, revizyon 04 ile aynı pin konfigürasyonuna sahiptir.

Uyarı: Arduino Mini cihazını 9 volttan fazla çalıştırmayın .

Teknik Özellikler

Mikrodenetleyici ATmega328P
Çalışma gerilimi 5V
Giriş gerilimi 7-9 V
Dijital I / O Pimleri 14 (6 tanesi PWM çıkışı sağlar)
Analog Giriş Pimleri 8 (4 tanesi pim üzerine ayrılmıştır)
I / O Pimi başına DC Akım 40 mA
Flash Bellek 32 KB (2 KB, bootloader tarafından kullanılıyor)
SRAM 2 KB
EEPROM 1 KB
Saat hızı 16 MHz
Uzunluk 30 mm
Genişlik 18 mm

Programlama

Arduino Mini, Arduino yazılımı ile programlanabilir. Arduino Mini’yi programlamak için bir USB Seri adaptörüne veya başka bir USB veya RS232 – TTL seri adaptörüne ihtiyacınız olacak. Talimatlar için Arduino Mini’ye başladığınız sayfaya bakın. Arduino Mini’deki ATmega328P, sistem içi programlayıcı kullanmadan yeni bir kod yükleyebilmenizi sağlayan bir bootloader ile önceden yanıyor. Önyükleyici, orijinal STK500 protokolünü ( referans , C başlık dosyaları ) kullanarak iletişim kurar.

Ayrıca bootloader’ı atlayabilir ve ATmega328P’yi ICSP ile programlayabilirsiniz (In-Circuit Serial Programming); Bir çizimin yüklenmesi için bir programlayıcı kullanmayla ilgili talimatlar için Arduino Mini’ye ve programlayıcıya bir ICSP üst bilgisinin kablolanması hakkında bilgi için Arduino Mini’yi önyükleme sayfasında görebilirsiniz.

Giriş ve çıkış

Arduino Mini’deki 14 dijital pin’in her biri bir giriş veya çıkış olarak kullanılabilir. 5 voltta çalışırlar. Her bir pim maksimum 40 mA sağlayabilir veya alabilir ve 20-50 kOhms’lik bir dahili çekme direncine (varsayılan olarak kesilir) sahip olabilir. Pimler 3, 5, 6, 9, 10 ve 11 PWM çıkışı sağlayabilir; Ayrıntılar için analogWrite() işlevine bakınız. Arduino Mini USB (veya başka) adaptörün yanı sıra 0 ve 1 pimlerine bağlı herhangi bir şey varsa, USB iletişimine müdahale ederek yeni kodun yüklenmesini veya bilgisayarla başka iletişimin önlenmesini sağlar.

Arduino Mini, her biri 10 bit çözünürlük (yani 1024 farklı değer) sağlayan 8 analog girişe sahiptir. 0 ila 3 arası girişler pimler üzerine ayrılmıştır; giriş 4 ila 7, sağlanan deliklere lehimleme gerektirir. Varsayılan olarak analog girişler, yerden 5 volt’a kadar olan ölçümleri ölçerken, AREF pini ve bazı düşük seviyeli kodları kullanarak aralıklarının üst ucunu değiştirmek mümkündür.

Pin

Not: Pinout, 03’in versiyonundan Arduino Mini’nin 04 numaralı versiyonuna değiştirildi, lütfen doğru diyagramı kullandığınızdan emin olun.

Kaynak: arduino.cc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.