Arduino Buton Kullanma

0
780
Okunma

Arduino Buton Kullanma

Düğmeler veya anahtarlar, bastığınızda bir devre içinde iki noktaya bağlar. Bu örnek, düğmeye bastığınızda pim 13’teki yerleşik LED’i açar.

Gerekli Donanım

  • Arduino veya Genuino
  • Anlık düğme veya anahtar
  • 10K ohm direnç
  • kanca telleri (Breadboard kabloları)
  • Breadboard

Devre

Üç kabloyu tahtaya bağlayın. İlk iki, kırmızı ve siyah, 5 volt kaynağına ve toprağa(-) erişim sağlamak için breadboardun kenarındaki iki uzun dikey sıraya bağlanır. Üçüncü tel, dijital pim 2’den basma düğmesinin bir ayağına gider. Düğmenin aynı ayağı, aşağıya doğru çekme rezistörü (burada 10K ohm) ile toprağa bağlanır. Düğmenin diğer bacağı 5 volt kaynağına bağlanır.

Basma butonu açıldığında (basılmamış) basmalı butonun iki ayağı arasında bir bağlantı yoktur, bu yüzden pim toprağa (aşağı çekme direnci üzerinden) bağlanır ve bir LOW okuruz. Düğme kapandığında (basıldığında), iki bacağı arasında bir bağlantı yapar, pimi 5 volta bağlar, böylece bir HIGH okuruz.

Ayrıca, bu devreyi ters yönde de bağlayabilirsiniz, bu sayede girişi HIGH tutan bir pullup direnç ve düğmeye basıldığında LOW olarak geçebilirsiniz. Eğer öyleyse, taslağın davranışı tersine çevrilir, LED normal olarak açılır ve düğmeye bastığınızda kapanır.

Dijital I / O pinini her şeyden ayırırsanız LED hatalı olarak yanıp sönebilir. Bunun nedeni, girdinin “yüzer(değişken)” olmasıdır – yani, HIGH veya LOW olarak rastgele döner. Bu yüzden devrede çekme veya aşağı çekme direncine ihtiyacınız var.

Kod

Kaynak:arduino.cc

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oydan 5,00 Puan. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Elektronik, Bilim, Teknoloji, Müzik, Tasarım.
Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.