Arduino LED Matrix Ekran Kontrolü

0
723
Okunma

Arduino LED Matrix Ekran Kontrolü

Arduino LED Matrix Ekran Kontrolü

Arduino LED Matrix Ekran Kontrolü. LED ekranlar genellikle ortak anodların sıralarına ve ortak katot sütunlarına veya tersine yerleştirilmiş LED’lerin matrisleri olarak paketlenir. İşte tipik bir örnek ve şematik:

Bunlar çok kullanışlı görüntüler olabilir. Bir matrisi kontrol etmek için, hem satırlarını hem de sütunlarını mikrodenetleyicinize bağlarsınız. Sütunlar LED katotlarına bağlanır (bkz. Şekil 1), bu nedenle kolondaki LED’lerden herhangi birinin açılması için bir sütunun LOW olması gerekir. Satırlar, LED’lere anotlara bağlanır, böylece bireysel LED’in yanması için satırın YÜKSEK olması gerekir. Satır ve sütun hem yüksek hem de her ikisi de düşükse, LED’den hiçbir voltaj akmaz ve yanmaz.

Bireysel LED’i kontrol etmek için, kendi kolunu LOW ve satırını YÜKSEK olarak ayarlarsınız. Bir sıradaki birden çok LED’i kontrol etmek için, HIGH (YÜKSEK) satırını ayarlarsınız, ardından sütunu yüksek tutarsınız, ardından LOW veya HIGH (YÜKSEK) sütunlarını uygun şekilde ayarlayınız; DÜŞÜK bir sütun ilgili LED’i AÇIK konuma getirir ve YÜKSEK bir sütun bunu kapatır.

İpucuPinMode komutunu kullanarak OUTPUT olarak ayarlanan pinler , aksi belirtilmedikçe LOW olarak ayarlanır.

Önceden yapılmış LED matrisler olsa da, yukarıda gösterildiği gibi şematik kullanarak, 64 LED’den kendi matrisinizi yapabilirsiniz.

Mikrodenetleyicinin hangi iğnelerinin satırları ve sütunları bağladığınız önemli değildir, çünkü yazılımı bir şeyler atayabilirsiniz. Pimleri, kablolamayı en kolay hale getiren bir şekilde bağlayın. Tipik bir düzen aşağıda gösterilmiştir.

Yukarıdaki şemaya göre, pin bağlantılarının bir matrisi:

Matris pin no. Satır/Dizi Sütun Arduino pin numarası
1 5 13
2 7 12
3 2 11
4 3 10
5 8 16 (analog pin 2)
6 5 17 (analog pin 3)
7 6 18 (analog pin 4)
8 3 19 (analog pin 5)
9 1 2
10 4 3
11 6 4
12 4 5
13 1 6
14 2 7
15 7 8
16 8 9

Donanım

  • Arduino veya Genuino
  • 8 x 8 LED Matrix
  • 2 10k ohm potansiyometre
  • bağlantı telleri
  • breadboard

Devre

Matrisin 16 pini Arduino veya Genuino kartının 16 pimine bağlanır. Analog pinlerin dördü dijital girişler 16 ila 19 olarak kullanılır. Pinlerin sırası koddaki iki dizide verilir.

0 ve 1 analog pinlerine bağlı iki potansiyometre, matristeki yanan LED’in hareketini kontrol eder.

Kod

Kaynak:arduino.cc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.