El yapımı Ucuz Sıvı Soğutma Sistemi

2
4885
Okunma

IMG_0550 (Small)

El yapımı Ucuz Sıvı Soğutma Sistemi

Sıvı Soğutma. Bilgisayarı merak haline getirenler olsun, gerekse sırf performans için olsun sıvı soğutmalı sistemler bilgisayar kullanıcıların mutlaka ilgisini çekmiştir. Hem performans hem de görsel amaçlı kullanım şekli vardır. Piyasada çok sayıda sıvı soğutma sistemleri hali hazırda mevcuttur. Fakat fiyatları biraz yüksektir. Bu da beni böyle bir deneysel çalışma yapmaya zorladı.

Bu yazımda çok önceden yapmış olduğum bir sıvı soğutma sisteminden bahsedeceğim. Bu projeyi çok eski bir tarihte yaptığımdan elimde çok fazla detaylı resimleri bulunmuyor. Video olarak da aşağıda paylaştığım çalışır halde bir videosu mevcut. Ama ilerleyen tarihlerde baştan güzel bir tasarımla, tüm detaylarıyla yeni bir içerik hazırlayacağım.

Kullandığım Malzemeler:

Bu malzemelerin hepsini ben farklı yerlerden topladım:
Sistemimizde bir adet su pompası, radyatör, pnömatik rakor ve hortumları, su haznesi için bir kap ve bir kaç ufak parçadan oluşuyor. Su pompası olarak akvaryumlarda kullanılanlardan, otomobil su fışkırtma(silecek su) motorundan veya bu iş için özel üretilen sıvı soğutma sistemi su pompalarından kullanabilirsiniz. Ben bir otomobil su fışkırtma motorunu kullandım.

Radyatör olarak da yine aynı şekilde profosyonel veya kendi elinizdeki buna benzer bir şeyi kullanabilirsiniz. Ben otomobil kalorifer radyatörü kullandım.

Pnömatik hortum ve rakorlara kolayca ulaşabilirsiniz. Su haznesi olarak da çok seçenek mevcut. Buradaki tek beni uğraştıran şey bakır soğutma bloğu oldu.

  • Su pompası bir arabanın cam sileceği için su pompası. (12 volt)
  • Radyatör yine eski bir arabanın kalorifer radyatörü. Radyatör giriş ve çıkış kısımları modifiye edildi. Üzerinde 120mm Fan takıldı.
  • Bakır blok 50mmx50mm alınıp freezede işlendi. Rakorlar için 1/14 klavuzla diş açıldı.
  • Hortumlar bağlanarak su damlatma test edildi, içerisine yeşil fosforlu kalem mürekkebi karıştırıldı.
  • Ayrıca elimdeki profösyonel ısı kontrol cihazı ile de hem işlemci ısı derecesini hem de belirli sıcaklıkta çalışması için gerekli ayarları yapabildim.

Siz de elinizdeki malzemeleri birleştirerek bir kaç modifiye ve işlemle buna benzer bir şey yapabilirsiniz.

Sistemin bu kadar başarılı olcağını tahmin etmiyordum. %100 CPU işlemindee ~30 dereceyi gördü yaz mevsiminde.;

Not: Yeni tasarım sıvı soğutma sistemi yakında tüm ayrıntılarıyla.


 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.