Delay kullanmadan Yanıp Sönme

2
910
Okunma

Delay kullanmadan Yanıp Sönme

Bazen bir kerede iki şey yapmalısın. Örneğin, bir düğmeyi okurken bir LED’i yanıp sönmek isteyebilirsiniz. Bu durumda, delay() işlevini kullanamazsınız, çünkü Arduino programınızı delay() sırasında duraklatır. Arduino duraklatılırken düğmeye basılırsa delay() nin geçmesi beklenir, programınız düğmeye basar.

Bu örnekte delay() kullanılmadan bir LED’in nasıl yanıp söndüğü gösterilmiştir. LED’i açar ve ardından zamanı not eder. Ardından, loop() ile her seferinde, istenen yanıp sönme süresinin geçip geçmediğini kontrol eder. Varsa, LED’i açar veya kapatır ve yeni saati not eder. Bu şekilde LED sürekli olarak yanıp sönerken, çizim çalışması asla tek bir talimatta kalmaz.

Bir benzeşim mikrodalgada bir pizzayı ısıtıyor ve bazı önemli e-postaları bekliyordu. Pizzayı mikrodalgaya koyup 10 dakikaya ayarla. delay() kullanarak yapılan benzeşim, zamanlayıcının sıfıra ulaşana kadar zamanlayıcının 10 dakikaya kadar geri sayımını izleyerek mikrodalga fırının önüne oturacaktır. Önemli e-posta bu süre zarfında gelirse kaçırırsınız.

Gerçek hayatta yaptığınız şey pizza açmak ve sonra e-postanızı kontrol etmek ve sonra belki başka bir şey yapmak (çok uzun sürmez!) Ve sık sık her zaman mikrodalgaya geri döneceksiniz. zamanlayıcı sıfıra ulaştıysa, pizzanızın bittiğini gösterir. Bu öğreticide benzer bir zamanlayıcıyı nasıl ayarlayacağınızı öğreneceksiniz.

Gerekli Donanım

 • Arduino veya Genuino
 • LED
 • 220 ohm direnç

Devre

Devreyi kurmak için, direncin bir ucunu kartın 13 pinine bağlayın. LED’in uzun ayağını (anot olarak adlandırılan pozitif bacak) direncin diğer ucuna bağlayın. Yukarıdaki şemada ve aşağıdaki şemada gösterildiği gibi LED’in kısa ayağını (katot olarak adlandırılan negatif bacak) tahta GND’ye bağlayın.

Çoğu Arduino ve Genuino anakartında zaten kartın üzerinde 13 pimine bağlı bir LED var. Bu örneği donanım takılı değilken çalıştırırsanız, LED’in yanıp söndüğünü görmelisiniz. Devreyi kurduktan sonra kartınızı bilgisayarınıza takın, Arduino Yazılımını (IDE) başlatın ve aşağıdaki kodu girin.

Kod

Aşağıdaki kod, bir taslak LED’i yanıp sönmeye başladığında, kurulu mevcut taslağını çalıştırmaya başladığından beri milisaniye sayısını veren bir komut olan millis() işlevini kullanır.

Kaynak:arduino.cc

2 YORUMLAR

 1. merhaba bu komutu 2 ayrı ledi istedigim surelerde açıp kapatmak için istiyorum ben delaylı ornegini yaptım siz milisle yapabilirmisiniz.5sn yanık kalacak sonra 1 sn ikisi kapalı kalıp digeri yanacak

  digitalWrite(11, HIGH);
  delay(5000);
  digitalWrite(11, LOW);
  delay(1000);
  digitalWrite(12, HIGH);
  delay(5000);
  digitalWrite(12, LOW);
  delay(1000);

  • 2 ayrı LED’i kontrol aynı zamanda ayrı ayrı kontrol etmek için millis kullanımı şarttır. Çünkü delay dediğin zaman programın tamamı için geçerlidir. İnternetteki örneklere bakaral çözmeye çalış çözemezsen yine yardımcı olurum ama önce biraz çabala.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.