Arduino Fade (Karartma)

0
249
Okunma

Arduino Fade (Karartma)

Bu örnek, bir LED’in sönmesini ve açılmasındaki analogWrite () işlevinin kullanımını göstermektedir. AnalogWrite , darbe efekti modülasyonunu (PWM) kullanarak, soluk bir efekt oluşturmak için dijital pini açıp kapatmanın çok hızlı bir şekilde açılıp kapanmasını sağlar.

Gerekli Donanım

  • Arduino veya Genuino
  • LED
  • 220 ohm direnç
  • breadboard telleri
  • breadboard

Devre

LED’inin anodunu (daha uzun, pozitif bacak) 220 ohm’lik bir rezistör(direnç) üzerinden panonuzdaki dijital çıkış pimine 9 bağlayın. Katodu (daha kısa, negatif bacak) doğrudan toprağa(-) bağlayın.

Kod

Pim 9’un ledPin olduğunu ledPin sonra, ledPin setup() işlevinde yapılacak bir şey yoktur.

analogWrite() ana döngüsünde kullanacağınız analogWrite() işlevi, iki argüman gerektirir: Biri, üzerine yazılacak pini ve bir PWM değerinin yazılacağını belirten bir işlev.

LED’inin sönüp sönmesi için, PWM değerinizi kademeli olarak 0’dan (sonuna kadar) 255’e (sonuna kadar) kadar artırın ve daha sonra döngüyü tamamlamak için tekrar 0’a geri dönün. Aşağıdaki çizimde PWM değeri, brightness denen bir değişken kullanılarak ayarlanır. fadeAmount her seferinde, fadeAmount değişkeninin değerine göre fadeAmount .

brightness , değerinin çok fadeAmount (0 veya 255) ise, o zaman fadeAmount , negatifine dönüştürülür. Diğer bir deyişle, fadeAmount 5 ise, o zaman -5 olarak ayarlanır. Eğer -5 ise, o zaman 5’e ayarlanır. Döngüde bir sonraki seferde bu değişim de yön değiştirmenin brightness neden olur.

analogWrite() PWM değerini çok hızlı değiştirebilir, böylece analogWrite() sonundaki gecikme, solgunluğun hızını kontrol eder. Gecikme değerini değiştirmeyi deneyin ve solma etkisini nasıl değiştirdiğini görün.

Kaynak:arduino.cc

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 Oydan 4,50 Puan. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Elektronik, Bilim, Teknoloji, Müzik, Tasarım.
Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.