Havya/Lehim Duman Emici Yapalım! (Video)

0
1406
Okunma
Duman Emici
Versiyon 2

Duman Emici

Yine kolayca bulabileceğimiz malzemeler ile havya/lehim duman emici yapıyoruz.

  • 1 adet bozuk bilgisayar güç kaynağı (PSU)
  • 1 adet büyük boy sünger

Neden Havya/Lehim Duman Emici Kullanmalıyız ?

Elle lehimleme sırasında, etkili kontrolü olmayan duman dikey olarak yükselir ve muhtemelen lehim cihazının solunum bölgesine girer. Özellikle lehim işi yaygın ve yoğun ise ve genel arka plan havalandırması zayıfsa, duman çalışma odasında sürüklenebilir ve birikebilir. Lehimleme yapmayan bölgedeki diğer insanlar, lehimleme tesisi, ekipman ve kontrol sistemlerinin bakımını ve temizliğini yapan personel gibi risk altına girebilir.

Lehim dumanı,% 99.5 parçacıklar ve% 0.5 gaz içerir. İşyerinde mesleki astımın en önemli nedenlerinden biridir, çünkü nefes alındığında solunum sisteminde geri dönüşümsüz alerjenik bir reaksiyonu tetikleyebilir. Bu duyarlılaşma reaksiyonu gerçekleştiğinde, maddeye, hatta en küçük ize daha fazla maruz kalınması semptomlar üretecektir. Bunlar giderek şiddetli hale gelebilir ve sürekli maruz kalma muhtemelen kalıcı akciğer hasarına neden olabilir. Hastalar sık ​​sık lehim işine bir daha dönemezler.

Diğer tıbbi durumlar da ortaya çıkabilir; bunlar cilt ve göz tahrişi, alerjik durumlar, bronşit, siyonazal kanser ve kanserojen kalp / akciğer hastalıklarını içerir. Mesleki astıma ve tahrişe neden olan dumanın kesin bileşenleri bilinmemektedir. Bilimsel kanıtların gözden geçirilmesinden sonra, altında mesleki astımın olmayacağı güvenli bir maruz kalma seviyesini belirlemek mümkün olmamıştır. Bu nedenle, tüm reçine bazlı lehim akı dumanlarına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır veya makul derecede mümkün olduğu kadar düşük tutulmalıdır.


2. versiyon:

  • 1 adet power konnektör.
  • 1 adet anahtar.
  • 1 adet ağırlık oluşturabilecek bişr nesne.

Ben ağırlık olarak 3mm hurda bir saç parçası kullandım.

2. versiyonda sünger inceltilip fana tamamiyle silikonla yapıştırıldı.

Kasa ikiye bölündü ve power jack, anahtar eklendi.

Yapım aşamaları videoda:


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.