3D Yazıcı Baskıda Boyutsal Doğruluk

2
1978
Okunma

3D Yazıcı Baskıda Boyutsal Doğruluk

Eğer büyük montajları veya tam birbirine uyması gereken parçaları oluşturuyorsanız 3D baskılı parçaların boyutsal doğruluk son derece önemli olabilir. Bu tür veya fazla ekstrüzyon, termal büzülme, filaman kalitesi olarak doğruluğunu etkileyebilecek birçok ortak faktörler, ve hatta birinci tabaka meme hizalama vardır. Yazılımlar, bu ortak sorunların üstesinden gelmek için çeşitli araçlar içerir, dolayısıyla her birini aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

İlk Katman Etkisi

İlk katmanınızın ayarları boyutsal doğruluk üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Eğer nozul, baskınızın ilk katmanı için çok yüksek veya çok düşükse, parçanın sonraki 10-20 katmanlarını büyük ölçüde etkileyebilir. Örneğin, 0,2mm kalınlığında bir katman yazdırıyorsanız, ancak nozul yatağınızdan sadece 0.1mm uzağa yerleştirilmişse, bu ekstra plastik biraz fazla olan bir ilk katman oluşturabilir. Gelecek tabakalar, bu tabakadaki ekstra plastikten de etkilenebilir, bu da parçanın alt kısmında birkaç büyük katman oluşturur. Bu nedenle, baskılarınızın boyutsal doğruluğunu mükemmelleştirmek için çok fazla zaman harcamadan önce, ölçümlerinizin ilk katman konumundan etkilenmediğini doğrulamanız gerekir.

Bunu yapmanın yaygın bir yolu, 50-100 katmana sahip bir model basmak ve sadece en üstteki 20 veya daha fazla katmanı ölçmektir. Bu üst tabakalar, yatak üzerine basılan ilk tabakadan çok uzaktadır, bu nedenle meme konumlandırmasının etkisini en aza indirir. Aşağıdaki bölümlere devam etmeden önce ölçümlerinizin bu kurallara uyduğundan emin olun.

Az veya Çok fazla Ekstrüzyon

Artık, ilk katman konumundan etkilenmeyen doğru ölçümler kullandığınızı bildiğinize göre, doğrulamak istediğiniz bir sonraki ayar ekstrüzyon çarpanınızdır. Bu ayar, tüm baskı için akış hızını etkiler. Ekstrüzyon çarpanının çok düşük olması durumunda, perimetreler arasındaki boşlukları, üst yüzeylerinizde delikler ve istenilen boyuttan daha küçük parçalar görmeye başlayabilirsiniz. Ekstrüzyon çarpanınız çok yüksekse, yukarı doğru çıkıntı yapan üst katmanları ve amaçlanandan daha büyük parçaları görebilirsiniz. Yine, aşağıdaki bölümlere geçmeden önce, ekstrüzyon çarpanınızın uygun şekilde kalibre edildiğini doğrulamak isteyeceksiniz. Bu konular hakkında daha fazla bilgi için,”Yeterli Plastik Ekstrüzyonu Yok” ve “Aşırı Ekstrüzyon Sorunu” bölümlerine bakın.

Sabit Boyut Hatası

Yukarıdaki adımları tamamladıysanız ve baskılar hala düzgün boyutlandırılmadıysa, Dilimleme yazılımlarının, bu farklılıkların hesaba katılması için baskınızın kenarlarını kesin olarak dengeleme olanağı sunar. Bu ayar “Yatay boyut telafisi” olarak etiketlenmiştir. Örneğin, bu değeri -0,1mm’ye ayarlamak, modelinizi X ve Y yönlerinde 0,1 mm küçültür. Bu ayar, farklı boyutlardaki modelleri yazdırırken bile boyutsal hata tutarlı olduğunda en iyi sonucu verir. Örneğin, model her zaman 20 mm genişliğinde veya 100 mm genişliğinden bağımsız olarak, her zaman 0,1 mm çok büyükse, bu ayar bu farkı kolayca hesaplayabilir.

Artan Boyut Hatası

Büyük boyutta yazdırırken boyutsal hatanın artma eğiliminde olduğunu fark ederseniz, ayarlayabileceğiniz farklı bir ayar vardır. Örneğin, yazıcınız 20 mm genişliğinde 0,1 mm çok küçükse, ancak 100 mm genişliğinde bir baskı için 0,5 mm’ye kadar çok küçükse, sorunun termal büzülme nedeniyle oluşması muhtemeldir. Bu, ABS gibi yüksek sıcaklıklı malzemeler için ortak bir sorun olabilir çünkü plastik soğudukça küçülme eğilimindedir. Yazılımın, bu konuda yardımcı olacak çeşitli seçenekler içerir. İlk olarak, büzülme yüzdesini belirlemelisiniz. Yukarıdaki örnekte, parça 20mm’lik bir baskıda 0,1mm küçülmekte, böylece büzülme yüzdesi 0,1/20 =% 0,5’tir. Bu hatayı düzeltmenin en kolay yolu, modelinizin ölçeği% 100,5’e büyütmektir.

2 YORUMLAR

  1. Ender 3 pro yazıcım var ne yaparsam yapayım ne kadar değişik ayar yapsamda z ekseninde 1.5 mm eksik basıyor ilk katmanları sıkıştırıp diğerleri mükemmel basıyor ancak hassas parçalar basamıyorum kalibrasyonu en uygun olacak şekilde yapsamda bişey değişmiyor sebebi nedir bir türlü çözemedim lütfen yardımcı olun

    • Çok değişkene bağlı bir sorun. Mekanik sorun olabilir. Z eksenindeki kaplin vb. kontrol et. Dilimleme yazılımından da olabilir. Mesela ilk katman seçeneklerini gözden geçir. Extruder’i de kontrol et.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.