Arduino 101

0
291
Okunma

Arduino 101

Intel® Curie ™ Modülünün performans ve düşük güç tüketimini, giriş seviyesinde Arduino’nun basitliği ile sunan bir öğrenme ve geliştirme kartı. Aynı güçlü form faktörünü ve UNO’nun çevresel listesini yerleşik Bluetooth LE yetenekleri ve 6 eksenli ivmeölçer / gyro ile birlikte yaratıcılığınızı bağlı dünyaya kolayca genişletmenize yardımcı olur.

Modül iki adet küçük çekirdek, bir x86 (Quark) ve 32-bit ARC mimari çekirdeği içerir, her ikisi de 32MHz’de. Intel toolchain, Arduino skeçlerinizi en zorlu görevleri yerine getirmek için her iki çekirdekte en iyi şekilde derler. Intel tarafından geliştirilen Gerçek Zamanlı İşletim Sistemleri (RTOS) ve çerçeve açık kaynaklı. İndirme bağlantısı için Firmware altında aşağıya bakın. Arduino çekirdeği, önceden tanımlanmış bir görev listesi gerçekleştirmek için statik posta kutuları üzerinden RTOS ile iletişim kurar (USB kullanarak PC ile arabirim, taslağı flaşa programlayın, Bluetooth LE işlevselliğini çizim yapmak, PWM gerçekleştirmek için). Intel Curie için RTOS hala geliştirme aşamasındadır ve yakın gelecekte yeni işlevler ve özellikler piyasaya sürülecektir.

Arduino 101, 14 dijital giriş / çıkış pini ile birlikte gelir (4’ü PWM çıkışı olarak kullanılabilir), 6 analog giriş, seri iletişim için bir USB konektörü ve eskiz yükleme, bir güç girişi, SPI sinyallerine sahip bir ICSP başlığı ve I2C’ye ayrılmış iğneler . Kartın çalışma voltajı ve G / Ç değeri 3,3 V’dur, ancak tüm pimler 5V aşırı gerilime karşı korunmuştur. Arduino 101 ve Genuino 101 anakartları Intel® ile işbirliği içinde tasarlanmıştır.

Teknik Özellikler

MikroişlemciIntel Curie
Çalışma Voltajı3.3V (5V toleranslı I / O)
Giriş Voltajı (Tavsiye Edilen)7-12V
Giriş Voltajı (Maksimum)7-17V
Dijital I/O Pinleri14 (bunların 4’ü PWM çıkışı sağlar)
PWM Dijital I/O Pinleri4
Analog Giriş Pinleri6
DC Akım I/O Pin Başına20 mA
Flaş Bellek196 kB
SRAM24 kB
Saat Hızı32MHz
LED_BUILTIN13
ÖzelliklerBluetooth LE, 6 eksenli ivmeölçer / gyro
Uzunluk68.6 mm
Genişlik53.4 mm
Ağırlık34 gr.

 

Programlama

Arduino 101, Arduino Yazılımı (IDE) ile programlanabilir. Araçlar> Kartlar menüsünden “Arduino / Genuino 101” i seçin. Ayrıntılar için referansa ve eğiticilere bakın. Kart, USB bağlantısını yürüten bir RTOS ile önceden programlanmış olarak gelir ve harici bir donanım programlayıcısı kullanmadan yeni kod yüklemenizi sağlar. DFU protokolünü (referans) kullanarak haberleşir.

Diğer kartlar ile arasındaki farklar

Arduino 101, hem UNO (konnektörler, mevcut çevre birimleri) hem de Zero (32bit mikrodenetleyici, 3,3V IO) ile ortak özelliklere sahip, ancak düşük güçlü Intel mikro denetleyici, yerleşik BLE ve hareket sensörleri benzersiz kılar.

Yazılım

Arduino 101 kartınız zaman zaman ürün yazılımının güncellemesini alabilir. Arduino Yazılımı (IDE), “Burn Bootloader” menü maddesinden en son Firmware ve otomatik güncelleme prosedürünü içerecek. Kendi donanım yazılımlarını derlemek isteyen kişiler için, kaynak kodu ve nasıl kullanılacağı ile ilgili tüm ayrıntılar, özel Intel’in İndirme Sayfasında bulunabilir .

Güç

Arduino 101 kart, USB bağlantısı veya harici bir güç kaynağı ile beslenebilir. Güç kaynağı otomatik olarak seçilir. Harici (USB olmayan) güç, AC-DC adaptörü (duvar siğili) veya bataryadan gelebilir. Adaptör, kartın güç jakına 2.1 mm’lik bir orta-pozitif fiş takılarak bağlanabilir. POWER konektörünün GND ve Vin pin başlıklarına bir bataryadan eklenebilir.

Güç pinleri aşağıdaki gibidir:

 • VIN. Harici bir güç kaynağı kullanırken (USB bağlantısından veya diğer düzenlenmiş güç kaynağından 5 volta karşılık) Arduino kartına giriş voltajı. Bu pim üzerinden voltaj besleyebilir veya gç kablosu ile voltaj besliyorsanız, bu pime erişebilirsiniz.
 • 5V. Bu pim, panonun üzerindeki regülatörden regüle edilmiş 5V’luk çıkış verir. Kart, ya DC güç jakından (7 – 12V), USB konektöründen (5V) ya da kartın VIN pininden (7-12V) güçle beslenebilir. 5V veya 3,3 V pinler üzerinden voltaj beslemesi regülatörden geçer ve yeterince düzenlenmediği takdirde kartınıza zarar verebilir. Tavsiye etmiyoruz.
 • 3.3V. Dahili regülatör tarafından üretilen 3,3 voltluk bir besleme. Maksimum akım çekişi 1500 mA’dır. Bu regülatör ayrıca Curie mikrodenetleyicisine de güç sağlar.
 • GND. (-) pinleri
 • IOREF. Arduino kartındaki bu pin, mikro denetleyicinin çalıştığı voltaj referansını sağlar. Düzgün olarak yapılandırılmış bir koruyucu, IOREF pin voltajını okuyabilir ve 5V veya 3,3V ile çalışmak için uygun güç kaynağını seçebilir veya çıkışlardaki voltaj çeviricilerini etkinleştirebilir.

Bellek

Intel Curie modül hafızası iki mikrodenetleyici arasında paylaşılır, böylece taslakınız 196 kB’yi 384 kB (flash bellek) ve 24 kB’yi 80 kB’den (SRAM) kullanabilir

Giriş ve çıkış

101 üzerindeki 20 genel amaçlı I / O pininin her biri , pinMode() , digitalWrite() ve digitalRead() işlevlerini kullanarak dijital giriş veya dijital çıkış için kullanılabilir. PWM çıkışı için kullanılabilen pimler şunlardır: analogWrite() işlevi kullanılarak 3, 5, 6, 9. Tüm pimler 3,3 voltta çalışır ve kesinti kaynağı olarak kullanılabilir. Ayrıntılar için attachInterrupt() işlevine bakın. Her bir pim maksimum 20 mA kaynak sağlayabilir.

Ek olarak, bazı pimler özel işlevlere sahiptir:

 • Seri: 0 (RX) ve 1 (TX). (RX) ve iletim (TX) TTL seri verilerini almak için kullanılır. Bu pimler Serial1 sınıfına bağlanmıştır.
 • Tüm pinlerdeki harici kesmeler. Düşük bir değere, yüksek değere, yükselen ya da düşen bir kenara ya da değerin değişmesine sebep olabilir (değişiklik sadece 2, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 13 pinleri tarafından desteklenir). Ayrıntılar için attachInterrupt() işlevine bakın.
 • SPI: SS, MOSI, MISO, SCK. SPI kitaplık desteğini kullanarak SPI üstbilgi desteği SPI iletişiminde bulunur.
 • LED: 13. Dijital pim 13 tarafından sürülen dahili bir LED var. Pim YÜKSEK değer olduğunda, pim DÜŞÜK olduğunda LED yanıyor, kapalı.
 • Analog Girişler. 101’deki 20 genel amaçlı I / O pininden altı tanesi analog giriş sağlar. Bunlar A0 ila A5 olarak etiketlenmiştir ve her biri 10 bit çözünürlük sağlar (yani 1024 farklı değer). (-)’den 3,3 volt’a kadar ölçer.
 • I2C/TWI: SDA pin ve SCL pimi. Wire kütüphanesini kullanarak TWI iletişimini destekleyin.
Arduino 101 Pin Diagram

Kaynak: arduino.cc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.