Arduino MKR Zero ve Özellikleri

0
928
Okunma

Arduino MKR Zero

Arduino MKR Zero, ekstra bir donanım olmadan MUSIC dosyaları ile oynamanıza izin veren özel SPI arayüzleri (SPI1) içeren yerleşik bir SD konektörüne sahiptir!

Müzik yapımcılarına dikkat et, senin için bazı haberlerimiz var! Keyif için iki kütüphane çıkardık:

  • Arduino Ses kütüphanesi – SAM D21 tabanlı kartlarda Arduino kullanarak ses verilerini çalmak ve analiz etmek için basit bir yol.
  • I2S kütüphanesi – SAMD21 tabanlı kartlarda I2S protokolünü kullanmak için. Bilmeyenler için, I2S (Inter-IC Sound), dijital ses cihazlarını bağlamak için bir elektrik seri veriyolu arabirim standardıdır.

MKR SIFIR size bir Sıfırın gücünü MKR form faktörü tarafından oluşturulan daha küçük formatta getirir. MKR ZERO kartı, 32 bit uygulama geliştirme hakkında bilgi edinmek için harika bir eğitim aracıdır. Ekstra donanımı olmayan MUSIC dosyaları ile oynamanıza izin veren özel SPI arabirimleri (SPI1) içeren yerleşik bir SD konektörü var! Pano, 32-bit ARM Cortex® M0 + çekirdeğe sahip Atmel’in SAMD21 MCU’su tarafından desteklenmektedir.

Uyarı:

Çoğu Arduino & Genuino anakartından farklı olarak MKRZero 3.3V’da çalışır. I / O pinlerinin tolere edebileceği maksimum voltaj 3.3V’dir. Herhangi bir I / O pinine 3,3V’den daha yüksek voltaj uygulanması, panele zarar verebilir.

Pano mikrodenetleyiciyi desteklemek için gereken her şeyi içerir; bir mikro USB kablosuyla bir bilgisayara bağlamanız veya bir LiPo pil ile çalıştırmanız yeterlidir. Batarya voltajı, batarya ile kartın analog dönüştürücüsü arasında bir bağlantı olduğu için de izlenebilir.

Mikrodenetleyici SAMD21 Cortex-M0 + 32bit düşük güç ARM MCU
Kart Güç Kaynağı (USB / VIN) 5V
Desteklenen Pil (*) Li-Po tek hücre, 3.7V, minimum 700mAh
3.3V Pin için DC Akım 600mA
5V Pin için DC Akım 600mA
Devre Çalışma Gerilimi 3.3V
Dijital I / O Pimleri 22
PWM Pimleri 12 (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, A3 – veya 18 -, A4 – veya 19)
UART 1
SPI 1
I2C 1
Analog Giriş Pimleri 7 (ADC 8/10/12 bit)
Analog Çıkış Pimleri 1 (DAC 10 bit)
Dış Kesmeler 8 (0, 1, 4, 5, 6, 7, 8, A1 -ve 16-, A2 – veya 17)
I / O Pimi başına DC Akım 7 mA
Flash Bellek 256 KB
Bootloader için Flash Bellek 8 KB
SRAM 32 KB
EEPROM yok hayır
Saat hızı 32.768 kHz (RTC), 48 MHz
LED_BUILTIN 32
Tam Hızlı USB Aygıt ve yerleşik Ana Makine

 

Li-Po piller, Pimler, SD ve pano LED’leri

Yerleşik SD

Yerleşik SD konektörü, panele ekstra donanım eklemeden dosyalarla oynamanıza izin verir. Ayrıca SD kart, özel bir SPI arayüzü (SPI1) tarafından yönlendirilir ve böylece SD’nin kullanımı sırasında başlığın herhangi bir iğnesi meşgul olur. SD kütüphanesi MKR ZERO’yu otomatik olarak tanır ve bu nedenle, apratın doğru SS pinini (SDCARD_SS_PIN) seçmesini sağlamak için taslakta herhangi bir değişiklik yapılması gerekir.

Pil kapasitesi

Li-Po piller, nominal kapasitenin (C / 2) yarısı olan bir akımla 4,2 V’a kadar şarj edilir. Arduino MKR ZERO için 350mAh’lik bir önceden şarj edilmiş şarj akımına sahip özel bir çip kullanıyoruz. Bu, Li-Po bataryasının MINIMUM kapasitesinin 700 mAh olması gerektiği anlamına gelir. Küçük hücreler bu akımdan zarar görecek ve çevreye zarar verebilecek, iç gazlar oluşturacak ve patlayacak, aşırı ısınabilir. En az 700mAh kapasiteli bir Li-Po batarya seçmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Daha büyük bir hücrenin şarj edilmesi daha fazla zaman alacaktır, ancak zarar görmeyecek veya aşırı ısınmayacaktır. Çip 4 saat şarj süresi ile programlanır, daha sonra otomatik uyku moduna geçer. Bu, şarj etme ücreti, şarj etme başına maksimum 1400 mAh ile sınırlandırılacaktır.

Pil konektörü

MKRZero’nuza bir batarya bağlamak istiyorsanız, dişi 2 pinli JST PHR2 Tipi konektörlü bir arama yaptığınızdan emin olun. Polarite: kart konektör pinlerine bakıldığında, polarite Sol = Pozitif, Sağ = GND Bağlayıcı veri sayfası MKR Zero’da konektör bir Erkek 2pin JST PH Tipi

Ek I2C Bağlantı Noktası

MKRZero’nun I2C veriyolunun bir uzantısı olarak ek bir konektörü vardır. Bu 1.0mm pitch ile küçük form faktörü 5-pin konektörü var. Konektörün mekanik detayları konektör veri sayfasında bulunabilir . SDA ve SCL sinyallerine ek olarak I2C portu, GND ve + 5V güç raylarını ve bir genişletme tasarlarken faydalı olabilecek bir dijital pini içerir. Pinout aşağıdaki resimde gösterilmektedir:

Vin

Bu pin, regüle edilmiş 5V’luk bir kaynak ile panele güç vermek için kullanılabilir. Güç bu pin üzerinden beslenirse, USB güç kaynağı bağlantısı kesilir. Bu, USB kullanmadan panele 5v sağlayabilmenin tek yolu (maksimum 6V için 5V’dir). Bu pin bir INPUT.

5V

Bu pin, USB konektöründen veya kartın VIN pininden güç alırken karttan 5V çıktı verir. Düzensizdir ve voltaj doğrudan girişlerden alınır. Bir OUTPUT olarak, tahtaya güç sağlamak için bir giriş pimi olarak kullanılmamalıdır.

VCC

Bu pim, yerleşik voltaj regülatörü üzerinden 3,3V’luk çıkışlar verir. Bu voltaj, kullanılan güç kaynağına (USB, Vin ve Batarya) bakılmaksızın aynıdır.

LED AÇIK

Bu LED, USB veya VIN’den 5V girişine bağlanır. Pil gücüne bağlı değil. Bu, güç USB veya VIN’den çıktığında, ancak kart pil gücüyle çalışırken kapalı kaldığı anlamına gelir. Bu, bataryada depolanan enerjinin kullanımını en üst düzeye çıkarır. Bu nedenle, LED AÇIK olmadıkça kartın pil gücüyle düzgün şekilde çalışması normaldir.

ŞARJ LED

Kart üzerindeki CHARGE LED’i, şarj ederken Li-Po bataryası tarafından çekilen akımı izleyen şarj cihazı yongası tarafından tahrik edilir. Yönetim kurulu VIN veya USB’den 5V aldığında ve çip, JST konektörüne bağlı Li-Po pilini şarj etmeye başladığında genellikle yanar. Bu LED’in yaklaşık 2Hz frekansında yanıp sönmeye başlayacağı çeşitli durumlar vardır.

Bu yanıp sönme, uzun bir süre (20 ila 70 dakika arasında) sürdürülen aşağıdaki durumlardan kaynaklanır: – JST konektörüne pil bağlı değil. – Aşırı yüklenme / hasar görmüş batarya bağlandı. Şarj edilemez. – Tamamen şarj edilmiş bir pil başka bir gereksiz şarj döngüsünden geçirilir. Bu, VIN bağlanırken VIN’in ya da pilin bağlantısını kesmek ve yeniden bağlamak suretiyle yapılır.

Yerleşik LED

MKR ZERO’da, yerleşik LED, diğer kartlardaki gibi 13’e değil, özel bir pime (32) bağlanır. LED_BUILTIN tanımını kullanması önerilir.

(*) Not: Levha üzerinde bulunan erkek JST konektörüne, özellikleri yukarıda belirtilenlerle uyumlu olan bir Li-Po pilinden başka BAĞLAMAYIN. Lütfen 5V’den fazla VIN GÜCÜ YAPMAYIN.

Kaynak:arduino.cc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.