Arduino Gemma

0
418
Okunma

Arduino Gemma

Arduino Gemma, ATtiny85’e dayanan bir minyatür giyilebilir mikro kontrol kartı. Mikrodenetleyiciyi desteklemek için gereken her şeyi içerir; Giyilebilir projelerinize başlamak için onu bir USB kablosuyla bir bilgisayara bağlayın veya bir bataryayla güçlendirin!

3 adet dijital giriş / çıkış pini (bunlardan 2 tanesi PWM çıkışı ve 1’i analog giriş olarak kullanılabilir), 8 MHz’lik bir rezonatör, bir mikro USB bağlantısı, 3.7V pil için bir JST konnektörü ve bir sıfırlama düğmesine sahiptir. Mikrodenetleyiciyi desteklemek için gereken her şeyi içerir; Başlamak için bir USB kablosuyla bir bilgisayara bağlamanız veya bir pille çalıştırmanız yeterlidir.

Teknik Özellikler

Mikrodenetleyici ATtiny85
Çalışma gerilimi 3.3V
Giriş gerilimi 4V-16V
Dijital I / O Pimleri 3
PWM Kanalları 2
Analog Giriş Kanalları 1
I / O Pimi başına DC Akım 20 mA
Çalışma Akımı
Çalışırken 9 mA
Flash Bellek Bootloader tarafından kullanılan 2,75 kB olan 8 kB (ATtiny85)
SRAM 512 Bayt (ATtiny85)
EEPROM 512 Bayt (ATtiny85)
Saat hızı 8 MHz
LED_BUILTIN 1
Çap 27,94 mm

 

Güç

Arduino Gemma mikro USB bağlantısı veya 3.7V Li-Ion batarya ile (kart üzerindeki JST konektörüne bağlı) çalıştırılabilir. Ya güç kaynağı, yerleşik MIC5225 tarafından işletme voltajına (3.3V) kadar ayarlanır.

Kart, yerleşik anahtarla açılıp kapatılabilir. Anahtar ON konumundayken mikro denetleyici güç alır ve kart çalışır. Anahtar “OFF” konumundayken, mikro denetleyici güç almaz. (Bu, kartın USB veya pil ile beslenip beslenmediği doğrudur.)

Gemma’daki pedlerin yarısı, giriş ve çıkış gücü ile ilgilidir: 3Vo, Vout ve GND. Güç pimleri aşağıdaki gibidir:

  • Vout : Bu bir voltaj OUTPUT pinidir, hangisi daha yüksek voltaja sahip olursa olsun, USB gücüne veya pil girişine bağlanır. Bu çıkış, regülatöre bağlanmaz, böylece USB portunuz / Bataryanın sağlayabileceği kadar akım çekebilirsiniz (genel olarak, 500mA kadar).
  • 3Vo : Bu, voltaj regülatöründen gelen 3.3V ÇIKIŞ pedi. Sabit bir 3.3V’de 150mA’ya kadar sağlayabilir. Sensörler veya küçük LED’ler veya diğer 3V cihazlar için idealdir.
  • GND : Mantık ve güç için kullanılan ortak toprak(-) pimi. USB toprak ve güç regülatörüne vb. Bağlı. Bu, tüm topraklama bağlantıları için kullanmak istediğiniz pin

Bellek

ATtiny85, 8 kB’ye sahiptir (bootloader için kullanılan 2.75 kB ile). Ayrıca 512 bayt SRAM ve 512 bayt EEPROM ( EEPROM kütüphanesi ile okunabilir ve yazılabilir) vardır.

Giriş ve çıkış

Arduino Gemma üzerindeki 3 adet dijital I / O pininin her biri pinMode () , digitalWrite () ve digitalRead () fonksiyonlarını kullanarak bir giriş veya çıkış olarak kullanılabilir. 3,3V voltta çalışırlar. Her bir pim maksimum 20 mA sağlayabilir veya alabilir ve 20-50 kOhms’lik bir dahili çekme direncine (varsayılan olarak kesilir) sahip olabilir.

Ek olarak, bazı pimler özel işlevlere sahiptir:

  • I2C/TWI : D0 (SDA) ve D1 (SCL). Tiny Wire kütüphanesini kullanarak basit bir TWI iletişimini destekleyin.
  • PWM : D0, D1 Analog Write () işleviyle 8 bit PWM çıkışı sağlayın. Gemma’nın 16bit zamanlayıcısı yok, bu yüzden servoları çalıştırmak için Soft Servo kütüphanesi öneriliyor.
  • LED : 1. Dijital pim 1’e bağlı bir yerleşik LED vardır. Pim HIGH (YÜKSEK) olduğunda, pim DÜŞÜK olduğunda LED yanar, söner.
  • Analog Giriş : A1 Arduino Gemma, dijital I / O olarak da kullanılabilen, A1 etiketli 1 analog girişe sahiptir. Analog giriş 10 bit çözünürlük sağlar (yani 1024 farklı değer). Varsayılan olarak analog giriş, yerden 3,3 volt’a kadar ölçülür.

İletişim

Arduino Gemma, Seri Monitör’ü desteklemiyor, ancak SoftwareSerial kütüphanesi , Gemma’nın dijital pinlerinden herhangi birinde seri haberleşmeye izin veriyor.

Programlama

Arduino Gemma Arduino Arduino Yazılımı (IDE) ile programlanabilir.

Gemma’daki ATtiny85, harici bir donanım programlayıcısı kullanmadan yeni bir kod yükleyebilmenizi sağlayan bir bootloader ile önceden yanıyor. AVR109 protokolünü kullanarak haberleşir.

Ayrıca bootloader’ı atlayabilir ve mikro kontrol cihazını SPI pinlerinden programlayabilirsiniz. Kartın alt kısmı Reset pime bağlı büyük bir pedi vardır, ona bir tel lehimleyerek kullanabilirsiniz.

Not: Bazı bilgisayarların USB v3 bağlantı noktaları Gemma’nın önyükleyicisini tanımıyor. Sadece bir USB v2 portu veya bir USB Hub’ı kullanın.

Sıfırlama ve Bootloader Başlatma

Arduino Gemma, bir yükleme işleminden önce sıfırlama düğmesine fiziksel olarak basılmasını gerektirir. İşlemci sıfırlandıktan sonra, önyükleyici başlatılır, yaklaşık 10 saniye aktif kalır.

Fiziksel özellikler

Arduino Gemma, yaklaşık 27.98mm (1.1 “) çapında yuvarlak bir daire. Mikro USB konektörü, bu çapın biraz ötesine uzanıyor. Tahtanın kendisi .8mm (1/32”) kalınlığında (yaklaşık 6,5 mm (1/4 “) ) bileşenleri dahil olmak üzere en uzun olanı JST batarya konektörüdür).

Kaynak:arduino.cc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.