Arduino M0

0
266
Okunma

Arduino M0

Arduino M0 size 32-bit mikrodenetleyicinin gücünü veriyor. Yeni Arduino M0 kartıyla, daha yaratıcı şeyler, IoT cihazları, giyilebilir teknolojiler, yüksek teknoloji otomasyonu, vahşi robotlar ve yapımcıların dünyasında henüz düşünülmeyen diğer maceralar için kişinin en yaratıcı ve yeni fikirlerini oluşturma potansiyeline sahip olacak. Arduino M0, Arduino UNO platformunun basit ama güçlü 32-bit uzantısını temsil ediyor. Pano, 32-bit ARM Cortex® M0 çekirdeği içeren Atmel’in SAMD21 MCU‘su tarafından desteklenmektedir. M0 kartının eklenmesiyle Arduino ailesi, daha yüksek performans sağlayan yeni bir üye ile daha da büyüyor.

Atmel’in çekirdeğinin gücü, bu panele yükseltilmiş bir esneklik kazandırır ve düşünebildiği ve yapabileceği projelerin kapsamını artırır; dahası, M0’ı 32 bit uygulama geliştirme hakkında bilgi edinmek için ideal eğitim aracıdır.

Teknik Özellikler

Arduino Mikrodenetleyici

Mikrodenetleyici ATSAMD21G18, 48 pins LQFP
Mimari ARM Cortex-M0 +
Çalışma gerilimi 3.3V
Flaş bellek 256 KB
SRAM 32kb
Saat hızı 48 MHz
Analog I / O Pimleri 6 +1 DAC
I / O Pimleri için DC Akım 7 mA (G / Ç Pimleri)


Genel

Giriş gerilimi 5-15 V
Dijital I / O Pimleri 20, 12 PWM ve UART ile
PWM Çıkışı 12
Güç tüketimi 29 mA
PCB Boyutu 53 x 68,5 mm
Ağırlık 21g

 

Güç

Arduino M0, mikro USB bağlantısı veya harici bir güç kaynağı ile beslenebilir. Güç kaynağı otomatik olarak seçilir. Harici (USB olmayan) güç, AC-DC adaptörü (duvar siğili) veya bataryadan gelebilir. Adaptör, panonun güç jakına 2.1 mm’lik bir orta-pozitif fiş takarak panele bağlanabilir. POWER konektörünün Gnd ve Vin pin başlıklarına bir bataryadan eklenebilir. Pano, hangi güç kaynaklarının mevcut olduğunu otomatik olarak algılar ve aşağıdaki önceliklere göre hangisini kullanacağını seçer:

 • Harici güç
 • Hedef USB

USB konektörü üzerinden 500mA bir USB ana bilgisayar uygulamasında bağlı bir USB cihazına güç vermek için yeterli olmadığında harici güç gerekir. Güç pimleri aşağıdaki gibidir:

 • VIN. Harici bir güç kaynağı kullanırken (USB bağlantısından veya diğer düzenlenmiş güç kaynağından 5 volta karşılık) Arduino kartına giriş voltajı. Bu pim üzerinden voltaj besleyebilir veya elektrik fişi üzerinden voltaj sağlıyorsa, bu pime erişebilirsiniz. Bu pin için izin verilen giriş voltajı aralığı (ve güç girişi konektörü için) 6-20V’dir.
 • 5V. Mikrodenetleyiciyi ve diğer bileşenleri tahtada çalıştırmak için kullanılan regüle güç kaynağı. Bu, yerleşik bir regülatör aracılığıyla VIN’den gelebilir veya USB veya başka bir düzenlenmiş 5V kaynağı ile tedarik edilebilir. Dahili regülatör tarafından sağlanan maksimum akım çıkışı 1A’dır (güç giriş kaynağına göre).
 • 3V3. Dahili regülatör tarafından üretilen 3,3 voltluk bir besleme. Maksimum akım çekişi 1A’dır (güç giriş kaynağına göre).
 • GND. (-) pinleri
 • IOREF. Kartın i / o pinlerinin çalıştığı voltaj (yani kart için VCC). Bu M0’da 3.3V.

Bellek

ATSAMD21G18’de 256 KB flash program belleği vardır (bootloader için 4 KB kullanılır). Önyükleyici, Atmel tarafından fabrikada yanmış ve özel bir ROM belleğinde depolanmıştır. Bootloader NVM sigortası kullanılarak korunur. Ayrıca 32 KB SRAM taşır.

Giriş ve çıkış

M0 üzerindeki 14 dijital i / o pinin her biri, pinMode(), digitalWrite() ve digitalRead() işlevlerini kullanarak bir giriş veya çıkış olarak kullanılabilir. 3,3 voltta çalışırlar. I / O pinleri için maksimum DC akımı ve 20-60 kOhms’lik bir dahili çekme direnci (varsayılan olarak kesilir) olarak 7mA. Ek olarak, bazı pimler özel işlevlere sahiptir:

 • Seri: 0 (RX) ve 1 (TX). ATSAMD21G18 donanım seri yeteneğini kullanarak (RX) ve iletim (TX) TTL seri verilerini almak için kullanılır. M0 üzerinde, SerialUSB sınıfının USB (CDC) iletişimini ifade ettiğini unutmayın; 0 ve 1 pimleri üzerinde seri için Serial5 sınıfını kullanın.
 • I2C/TWI: SDA ve SCL. Tel kütüphanesi kullanılarak TWI iletişimini destekleyin.
 • PWM: Pim 2 ila 13 analogWrite () işleviyle 8 bit PWM çıkışı sağlar. PWM çözünürlüğü, analogWriteResolution () işleviyle değiştirilebilir. Not 1 Pimler 4 ve 10 aynı anda PWM olarak kullanılamaz. Not2 Pimler 5 ve 12 aynı anda PWM olarak kullanılamaz.
 • SPI: ICSP başlığında. Bu iğneler SPI kütüphanesini kullanarak SPI iletişimini destekler. SPI pinlerinin dijital I / O pinlerinden herhangi birine bağlı olmadıklarını Uno’da oldukları için unutmayın, bunlar sadece ICSP konnektöründe mevcuttur. Bu, SPI kullanan bir kalkanınız varsa ancak M0’nın 6 pinli ICSP üstbilgisine bağlanan 6 pinli bir ICSP bağlayıcısına sahip değilseniz, kalkanın çalışmayacağı anlamına gelir.
 • LED: 13. Dijital pim 13’e bağlı bir yerleşik LED vardır. Pim HIGH (YÜKSEK) olduğunda, pim DÜŞÜK olduğunda LED yanar, söner.
 • Analog Girişler: A0-A5. M0, A0 ila A5 etiketli 6 analog girişe sahiptir. Pim A0-A5, Uno ile aynı konumlarda görünür; Her analog giriş 12 bit çözünürlük (4096 farklı değer) sağlar. Varsayılan olarak analog girişler yerden 3,3 volt’a kadar ölçüm yapar, ancak AREF pini ve analogReference () işlevini kullanarak aralıklarının üst ucunu değiştirmek mümkündür.
 • DAC: pin A0, analogWrite () işleviyle 10 bit çözünürlükte (1023 seviye) gerçek analog çıkışlar sağlar. Bu pin, Ses kütüphanesini kullanarak bir ses çıkışı oluşturmak için kullanılabilir.
 • Sıfırla(Reset): Mikro denetleyiciyi sıfırlamak için bu satırı DÜŞÜK duruma getirin. Bu genellikle, tahtada zaten mevcut olanı engelleyen kalkanlar kullanıldığında bir sıfırlama düğmesi eklemek için kullanılır.

İletişim

Arduino M0, bir bilgisayarla, başka bir Arduino ya da başka bir mikrodenetleyici ile ve telefon, tablet, kamera vb. Farklı aygıtlarla iletişim kurmak için bir dizi özelliğe sahiptir. SAMD21, 3.3V seri haberleşme için bir donanım UART ve üç donanım USART sağlar. Arduino yazılımı, basit metin verilerinin panoya gönderilip gönderilebilmesini sağlayan bir seri monitör içerir. Veri ATSAMD21G18chip ve USB bağlantısıyla bilgisayara aktarıldığında (ancak 0 ve 1 pinleri seri haberleşmesi için değil) kart üzerindeki RX ve TX LED’leri yanıp söner.

Yerel USB bağlantı noktası, SAMD21’e bağlanır. USB üzerinden seri (CDC) haberleşmesine izin verir. Bu Seri Monitöre veya bilgisayarınızdaki diğer uygulamalara seri bağlantı sağlar. SAMD21 ayrıca TWI ve SPI iletişimini de destekler. Arduino yazılımı TWI veriyolunun kullanımını kolaylaştırmak için bir Wire kütüphanesi içerir. SPI iletişimi için, SPI kitaplığını kullanabilirsiniz.

Programlama

Arduino M0, Arduino yazılımı ile programlanabilir. Linux tabanlı işletim sistemi kullanıyorsanız Linux tabanlı işletim sistemindeki Arduino IDE rehberini takip edin. SAMD21’e skeçler yüklemek, diğer Arduino kartlarında bulunan AVR mikroişlemcileriyle nasıl çalıştığından farklıdır: flaş belleğin yeniden programlanmadan önce silinmesi gerekir. Yükleme işlemi, SAMD21 üzerindeki özel bir ROM alanı tarafından yönetilir. USB bağlantı noktası: Bu bağlantı noktasını kullanmak için Arduino IDE’deki “Arduino M0 (Yerel USB Bağlantı Noktası)” kartını seçin.

Yerel USB bağlantı noktası doğrudan SAMD21’e bağlanır. M0 Yerel USB bağlantı noktasını (sıfırlama düğmesine en yakın olan) bilgisayarınıza bağlayın. Yerel bağlantı noktasını 1200bps hızında açma ve kapatma işlemi ‘yumuşak silme’ işlemini tetikler: flash bellek silinir ve önyükleme yükleyicisi ile kart yeniden başlatılır. Yerel bağlantı noktasını farklı bir baud hızında açmak ve kapatmak SAMD21’i sıfırlamayacaktır.

USB Aşırı Akım Koruması

M0, bilgisayarınızın USB bağlantı noktalarını şortlardan ve aşırı akımlardan koruyan, sıfırlanabilir bir poli sigortaya sahiptir. Çoğu bilgisayar kendi iç korumasını sağlasa da, sigorta ekstra bir koruma katmanı sağlar. USB portuna 500 mA’dan daha fazla akarsa, sigorta kısa veya aşırı yük kaldırılana kadar otomatik olarak bağlantıyı kesecektir.

Fiziksel özellikler

M0 PCB’nin maksimum uzunluğu ve genişliği sırasıyla, USB bağlacı ve güç krikosu eski boyutun ötesine uzanan 2,7 ve 2,1 inçtir. Dört vida deliği, levhanın bir yüzeye veya kutuya bağlanmasını sağlar. 7 ve 8 numaralı dijital pimler arasındaki mesafenin, diğer pinlerin 100 mil aralığının bir katı değil, 160 mil (0.16 “) olduğunu unutmayın.

Kaynak:arduino.cc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.