LilyPad Arduino Simple

0
1866
Okunma

LilyPad Arduino Simple

LilyPad Arduino Kartından farklı olarak, LilyPad Simple’ın giriş / çıkış için sadece 9 iğnesi vardır. Ayrıca, bir JST konektörü ve Lityum Polimer piller için dahili şarj devresi vardır. Yönetim kurulu ATmega328 dayanmaktadır.

LilyPad Arduino Simple, Leah Buechley ve SparkFun Electronics tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

Teknik Özellikler

Mikrodenetleyici ATmega328
Çalışma gerilimi 2,7-5,5 V
Giriş gerilimi 2,7-5,5 V
Dijital I / O Pimleri 9
PWM Kanalları 5
Analog Giriş Kanalları 4
I / O Pimi başına DC Akım 40 mA
Flash Bellek 32 KB (2 KB, bootloader tarafından kullanılıyor)
SRAM 2 KB
EEPROM 1 KB
Saat hızı 8 MHz

Uyarı: LilyPad Arduino’ya 5,5 volttan fazla güç vermeyin.

Güç

LilyPad Arduino Simple, harici bir güç kaynağı veya USBSerial Light Adapter gibi bir FTDI uyumlu adaptör aracılığıyla çalıştırılabilir.

Kart, yerleşik anahtarla açılıp kapatılabilir. Kart bir FTDI adaptöründen çıkarıldığında ve bir bataryayla çalıştırıldığında, anahtar panoyu açar ve kapatır; ON konumundayken, mikrodenetleyici güç alır ve kart çalışır ve anahtar KAPALI pozisyonundayken mikro denetleyici güç almaz. Kart bir FTDI adaptörü ile beslendiğinde, kart sürekli olarak kalır; ON konumundayken, mikrodenetleyici aküyü (veya akü takılı değilse akü şarj devresi üzerinden FTDI kartını) alır ve anahtar KAPALI pozisyonda iken mikrodenetleyici FTDI adaptöründen güç alır.

Harici bir güç kaynağı 2,7 ve 5,5 volt arasında olmalıdır. Lilypad Simple akü kullanımı ile tasarlanmıştır; 3.7 volt Lityum Polimer piller doğrudan yerleşik JST konektörüne takılabilir. Yine, LilyPad Arduino Simple’a 5,5 volttan fazla güç vermeyin veya gücü arkaya takın: onu öldürürsünüz .

Kartta bir MCP73831 LiPo pil şarj çipi bulunur. Kart hem FTDI bağlantısına hem de pile bağlıysa, FTDI gücü pili şarj eder. Bu, anahtarın konumu ne olursa olsun doğrudur. Pil şarj edilirken anahtara bitişik LED yanar. Pil tamamen şarj olduğunda şarj otomatik olarak duracaktır.

Akü şarj devresi nedeniyle, FTDI konektörü üzerinden bir bluetooth modemi gibi bileşenlere güç vermek mümkün değildir.

Programlama

LilyPad Simple, Arduino Arduino Yazılımı (IDE) ile programlanabilir. Araçlar> Forum menüsünden “LilyPad Arduino” yu seçin. LilyPad Arduino üzerindeki ATmega328, Arduino yazılımı ile yeni bir kod yükleyebilmenizi sağlayan bootloader ile ön plana çıkıyor.

LilyPad Simple’da yerleşik bir USBSerial adaptörü veya USB konektörü yoktur. Kartı programlamak için, USBSerial Light Adapter gibi bir FTDI uyumlu adaptör kullanmanız gerekecektir.

Girişler ve Çıkışlar

LilyPad Simple, LilyPad Arduino’dan daha az girdi ve çıktıya sahiptir. Basit kartta toplam 9 I / O pini, + 3.3VDC için bir tane açık pin ve bir adet de toprak için bir pim vardır.

LilyPad Arduino Simple’daki 9 adet dijital I/O pininin her biri pinMode() , digitalWrite() ve digitalRead() işlevlerini kullanarak bir giriş veya çıkış olarak kullanılabilir. 5 volt voltta çalışırlar. Her bir pim maksimum 40 mA sağlayabilir veya alabilir ve 20 kOhms’lik bir dahili çekme direncine (varsayılan olarak kesilir) sahip olabilir. Ek olarak, bazı pimler özel işlevlere sahiptir:

  • PWM: 5, 6, 9, 10, 11 analogWrite() işleviyle 8 bit PWM çıkışı sağlar.
  • Analog Girişler: A2-A5 . LilyPad Simple Arduino, tümü dijital I / O olarak da kullanılabilen A2’den A5’e kadar etiketli 4 analog girişe sahiptir. Her analog giriş, 10 bit çözünürlük (1024 farklı değer) sağlar. Analog girişler varsayılan olarak yerden 5 volt’a kadar ölçülür , ancak analogReference () işlevi kullanılarak aralıklarının üst ucunun değiştirilmesi mümkün olur.

Otomatik (Yazılım) Sıfırlama ve Önyükleyici Başlatma

Bir yükleme işleminden önce sıfırlama düğmesine fiziksel olarak basmak yerine LilyPad Simple Arduino, bağlı bir bilgisayarda çalışan yazılım tarafından sıfırlanmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Bootloader ayrıca LilyPad Arduino Simple’daki sıfırlama düğmesine basılarak başlatılabilir.

LilyPad Arduino Basit işleme işleminin sıfırlanmasından dolayı, Arduino yazılımının yüklemeden önce sıfırlamayı başlatmasına izin vermek en iyisidir. Yazılım kartı sıfırlayamazsa, sıfırlama düğmesine basarak önyükleyiciyi her zaman başlatabilirsiniz.

Fiziksel özellikler

LilyPad Arduino Simple, çapı yaklaşık 50mm (2 “) olan bir daire olup, panelin kendisi 0.8mm (1/32”) kalınlığındadır (yaklaşık 3mm (1/8 “), elektroniklerin takılı olduğu yerlerdir).

Yıkanabilirlik

Projeleri soğuk suyla hafif bir deterjanla yıkamanızı öneririz. Kuru damla. Bir kurutucuda kuru veya kuru kurutmayın. Tahtayı yıkadan önce pili çıkarın!

Kaynak:arduino.cc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.