Edward Victor Appleton Kimdir? – Hayatı

0
136
Okunma

Edward Victor Appleton

Edward Victor Appleton

Doğum6 Eylül 1892
Bradford,Batı Yorkshire, İngiltere
Ölüm21 Nisan 1965 (72 yaşında)
Edinburgh, İskoçya
Milliyetiİngiliz
DalıFizik,
Çalıştığı yerlerCambridge Üniversitesi
King’s College London
Edinburgh Üniversitesi
Önemli başarılarıİyonosferik Fizik
Aldığı ödüllerNobel Fizik Ödülü(1947)


Sir Edward Victor Appleton
İYŞÖ, BİN, RS (6 Eylül 1892 – 21 Nisan 1965) İngiliz fizikçiydi.

Hayatı

Appleton Bradford, Batı Yorkshire şehrinde doğmuş ve Hanson Grammar Okulu’nda eğitim gördü. 18 yaşındayken Cambridge St. John ‘s Kolejine, burs kazandı. Fen Bilimlerinde birincilik derecesiyle mezun oldu. Birinci Dünya Savaşı sırasında West Riding Alayı’na katıldı, daha sonra Royal Engineers-Kraliyet Mühendsilerine aktarıldı.

I. Dünya Savaşı’nda aktif hizmetten döndükten sonra, Appleton 1920 yılında Cavendish Laboratuvarı’nda deneysel fizik asistanı olmuştur. 1924-1936 senelerinde King’s College London’ta fizik alanında profesör olmuş, 1936-38 senelerindeyse Cambridge Üniversitesi’nde doğa felsefesi alanında profesörlük yapmıştır.

Appleton, bir vericiden gelen radyo sinyalinin, orta dalga bandı gibi bir frekansta ve yüz mil kadar bir yol üzerindeki gücünün gün boyunca sabit olduğunu, ancak gece boyunca değiştiğini gözlemlemiştir. Bu, iki radyo sinyalinin alınmasının mümkün olduğuna inanmasına neden oldu. Biri yer boyunca seyahat ediyordu ve diğeri üst atmosferdeki bir katman tarafından yansıtıldı. Alınan toplam radyo sinyalinin solması veya mukavemetindeki değişiklik, iki sinyalin girişim modelinden kaynaklanmıştır.

1939-1949 yılları arası Bilimsel ve Endüstriyel Araştırmalar Departmanı’nın başkanlığını üstlenmiş ve 1947 yılında, daha sonradan radarın geliştirilmesine önayak olacak, iyonosfer hakkında yaptığı araştırmalarından dolayı Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür.

1949 yılından 1965’teki ölümüne kadar Edinburgh Üniversitesi’nde başkan ve şansölye yardımcısı görevlerini yerine getirdi. İsmi, ölümünden sonra Edinburgh Üniversitesi’nin derslik ve araştırma binalarından birine (“Appleton Tower”) verilmiştir.

Kaynak: Edward V. Appleton, //tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Edward_V._Appleton&oldid=18984863 (last visited Nisan 20, 2018).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.