Gustav Robert Kirchoff

0
220
Okunma

Gustav Robert Kirchoff

Gustav Robert Kirchhoff, (d. 12 Mart 1824; Köningsberg, Prusya (şimdiki Kaliningrad- Rusya) – ö. 17 Ekim 1887; Schöneberg, Berlin), Alman fizikçi ve matematikçi.

1843’te matematik okumak için Albertus Üniversitesi’ne girdi. 1843 senesinden başlayarak matematik-fizik semineri vermeye başladı. 1845’te Gustav Kirchhoff, Königsberg Üniversitesi’nde Freirich Jules Richelot’tan matematik eğitimini alırken, Neumann iki önemli elektriksel indüksiyonla ilgili araştırmaları yapmaktadır. İzleyen yıllarda Neumann’la çalışırken elektriksel akım hakkında araştırmasını tamamladı.

1845 yılında ünlü Kirchhoff yasalarını ortaya koydu. Kirchhoff yasaları; elektriksel akımın, voltajın ve direncin hesaplanmasında kullanılan temel yasalardır. Bu yasayı bulmakla birlikte, Ohm’un araştırıp bulduğu yöntemi biraz daha genişletmiştir.

Kirchhoff akım yasasına göre; bir düğüme giren akımların toplamıyla, düğümden çıkan akımların toplamı birbirine eşittir.

I= I1+I2+I3

Kirchhoff gerilim yasasına göre ise; bir çevredeki potansiyel kaynakları, potansiyel düşmelere ya da dirençlerin potansiyel toplamlarına eşittir.

Gustav Kirchhoff, Ohm yasalarını uygulayarak genelleştirilmiş matematiksel sonuca varmak ister ama sonuçların farklı olduğunu saptar.

1847 yılında Königsberg Üniversitesi’nden mezun olur. 1848 yılından 1850 yılına kadar Berlin Üniversitesi’nde para almaksızın eğitim verir ve Berlin’deki çalışmalarında elektrik akımını ve elektrostatiğin doğruluğunu bir daha kanıtlar.

Elastik levhanın bozulmasıyla ilgili problemleri araştırarak çözümüne ulaştırır. Bu teorinin formülleşmesinde, Germain ve Poisson ile birlikte çalıştı.

1857 yılında, Kirchhoff ve Weber ikisi de hızın telin cinsine bağlı olduğu ve ışık hızına hemen-hemen yakın olduğunu buldular.

Siyah nesne radyasyonu araştırmasından doğan kuantum (quantum) teorisini ortaya attı.
Gustav Kirchhoff’un fizik dünyasına en çok ün kazandıran katkısı spektroskop dalındadır. Robert Bunsen işbirliğiyle spektroskop’u buldular. Bu icat yeni elementlerin keşfinin hızını arttırdı ve merak uyandırdı. İlk elli element bu zaman diliminde keşfedildi.

Kirchhoff, elementlerin saf halini deneyerek araştırarak 1859’da her bir elementin spektrumunun birbirine eşit olmadığı sonucuna vardı. Radyasyon yasasını açıklayarak, verilen atom ya da molekülün verme ve emme frekansının aynı olduğu savını ortaya koydu. 1861’de Kirchhoff ve Bunsen Güneş’in spektrumunu incelemeye alarak güneş atmosferindeki yeni kimyasal elementlerin keşfine soyundular. Araştırmaları sonucu iki yeni kimyasal elementi, sezyum ve rubidyumu buldular.

Kirchhoff, Güneş spektrumunda siyah çizgileri anlatan en iyi bilim adamıydı. Bu siyah çizgilerin ise güneş atmosferinden, gazdan geçen ışık dalga boyu parçacığın emilmesiydi. Bu çalışma astronomide yeni araştırma alanları açtı.

1875’te Berlin Üniversitesi’nde tekerlekli sandalyede ders anlatarak araştırmalarını devam ettirdi.

Kirchoff yasası, akımın her zaman en kısa ve en dirençsiz yolu tercih ettiğini tanımlar.

Kaynak:Gustav Robert Kirchoff, //tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Gustav_Robert_Kirchoff&oldid=19103587 (last visited Nisan 18, 2018). 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.