Arduino Seri Monitör Dijital Okuma

0
1346
Okunma

Arduino Seri Monitör Dijital Okuma

Arduino Seri Monitör Dijital Okuma

Arduino Seri Monitör Dijital Okuma. Bu örnek, Arduino veya Genuino’nuz ile bilgisayarınız arasında USB üzerinden seri iletişim kurarak bir anahtarın durumunu nasıl izleyeceğinizi gösterir.

Gerekli Donanımlar

 • Arduino veya Genuino
 • Anlık bir düğme(push button), düğme veya geçiş anahtarı
 • 10k ohm direnç
 • breadboard telleri
 • breadboard

Devre

Üç kabloyu karta bağlayın. İlk iki, kırmızı ve siyah, 5 volt kaynağına ve (-) kutbuna erişim sağlamak için breadboardun kenarındaki iki uzun dikey sıraya bağlanır. Üçüncü tel, dijital pim 2’den basma düğmesinin bir ayağına gider. Düğmenin aynı ayağı, bir çekme direnci (burada 10k ohm) üzerinden (-)’ye bağlanır. Düğmenin diğer bacağı 5 volt kaynağına bağlanır.

Düğmeler veya anahtarlar, bastığınızda bir devre içinde iki noktaya bağlar. Basma butonu açık olduğunda (basılmamış) basmalı butonun iki bacağı arasında bir bağlantı yoktur, bu nedenle pim (-)’ye bağlanır (aşağı çekme rezistöründen) ve LOW veya 0 olarak okur. ), pimi 5 volt’a bağlayan iki bacağı arasında bir bağlantı yapar, böylece pin YÜKSEK veya 1 olarak okur.

Dijital i / o pinini her şeyden ayırırsanız LED hatalı olarak yanıp sönebilir. Bunun nedeni, girişin “yüzer” (parazit) olmasıdır – yani, voltaj veya (-)’ye sağlam bir bağlantısı yoktur ve rastgele ya YÜKSEK veya DÜŞÜK döner. Bu yüzden devrede aşağı çekme direncine ihtiyacınız var.

Kod

Aşağıdaki programda, yaptığınız ilk şey, kurulum işlevinde, seri iletişimi başlatmak için, saniyenizde 9600 bit veriyle, kartınız ile bilgisayarınız arasında:

Serial.begin(9600);

Ardından, dijital pin 2’yi, düğmeyi çıkış olarak okuyacağınız pini bir giriş olarak başlatın:

pinMode(2,INPUT);

Artık kurulumunuz tamamlandı, kodunuzun ana döngüsüne geçin. Düğmeye basıldığında, 5 volt devrenizden serbestçe akacaktır ve basılmadığında, giriş pini 10k ohm direnç üzerinden toprağa bağlanacaktır. Bu, dijital bir giriştir, yani anahtarın yalnızca bir açık durumda (Arduino’nuz tarafından “1” veya YÜKSEK) veya kapalı bir durumda (Arduino’nuz tarafından “0” veya DÜŞÜK olarak görülür) görülebilir. aralarında hiçbir şey kalmadı.

Programınızın ana döngüsünde yapmanız gereken ilk şey, anahtarınızdaki bilgileri tutmak için bir değişken oluşturmaktır. Anahtardan gelen bilgiler ya “1” ya da “0” olacağından, bir int veri türü kullanabilirsiniz. Bu değişken sensorValue arayın ve dijital pin 2’de okunan her sensorValue eşit olarak ayarlayın. Tüm bunları tek bir kod satırıyla gerçekleştirebilirsiniz:

int sensorValue = digitalRead(2);

Bord girdiyi okuduktan sonra, bu bilgiyi bir ondalık değer olarak bilgisayara yazdırın. Son kod satırımızda Serial.println() komutu ile bunu yapabilirsiniz:

Serial.println(sensorValue);

Şimdi, Seri Monitörünüzü Arduino Yazılımında (IDE) açtığınızda, anahtarınız açıksa “0” akışını veya anahtarınız kapalıysa “1” in akışını göreceksiniz.

/*
DigitalReadSerial

Pin 2'deki dijital girişi okur, sonucu Seri Monitöre yazdırır

Bu örnek kod kamu malıdır.

http://www.arduino.cc/en/Tutorial/DigitalReadSerial
*/

// dijital pin 2, buna bağlı bir basmalı butona sahiptir. Bir isim ver:
int pushButton = 2;
// sıfırlama düğmesine bastığınızda kurulum rutini bir kez çalışır:
void setup() {
 // saniyede 9600 bit hızında seri iletişim başlatır:
 Serial.begin(9600);
 // butonu giriş olarak belirt:
 pinMode(pushButton, INPUT);
}

// döngü rutini sonsuza kadar tekrar tekrar çalışır:
void loop() {
 // giriş pimini okuyun:
 int buttonState = digitalRead(pushButton);
 / düğmenin durumunu yazdır:
 Serial.println(buttonState);
 delay(1);    // stabilite için okumalar arasında gecikme
}

Kaynak:arduino.cc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.