Arduino ASCII-Kodlanmış Çıkışlı Seri Çağrı ve Yanıt (Processing)

0
204
Okunma

Arduino ASCII-kodlanmış Çıkışlı Seri Çağrı ve Yanıt

Bu örnek Arduino ya da Genuino kartından bilgisayara bir çağrı-cevap (el sıkışma) yöntemi kullanarak dize-temelli iletişimi göstermektedir.

Çizim, başlangıçta bir ASCII dizesi gönderir ve bilgisayardan seri bir yanıt alıncaya kadar tekrarlar. Ardından, ASCII kodlu sayılar olarak üç sensör değeri gönderir, virgülle ayrılmış ve satır besleme ve satırbaşı tarafından sonlandırılır ve bilgisayardan başka bir yanıt bekler.

Gönderilen verileri görüntülemek için Arduino Yazılımı (IDE) seri monitörünü kullanabilir veya İşleme (aşağıya bakınız), Flash, PD, Max / MSP (aşağıdaki örneğe bakınız), vb. Tarafından okunabilir. Aşağıdaki örnekler virgüllerde gelen dize ve dizeyi tekrar sayılara dönüştür.

Bunu Seri arama ve yanıt örneğiyle karşılaştırın . Benzerler, her ikisi de bir el sıkışma yöntemini kullanır, ancak bu, sensör okumalarını dizgiler olarak kodlar, diğeri ise bunları ikili değerler olarak gönderir. ASCII olarak kodlanmış dizeleri gönderirken daha fazla bayt alırken, her bir sensör okuması için 255’ten daha büyük değerleri kolayca gönderebileceğiniz anlamına gelir. Bir seri terminal programında okumak daha da kolaydır.

Donanım

  • Arduino veya Genuino
  • 2 adet analog sensör (potansiyometre, fotosel, FSR vb.)
  • butona basınız
  • 3 adet 10K ohm dirençler
  • Bağlantı Kabloları
  • breadboard

Gerekli Yazılım

Devre

Analog sensörleri, gerilim bölücüler olarak kullanılan 10K ohm dirençlerle 0 ve 1 analog giriş pinlerine bağlayın. Bir buton bağlayın veya şasiye referans olarak 10K ohm dirençli dijital I / O pin 2’ye geçin.

Kod

Processing Kodu

İşleme çizimini yukarıdaki kod örneğinden kopyalayın. Analog sensörün değerini değiştirdiğinizde, ekranda böyle bir şey hareket eden bir top alırsınız. Top sadece düğmeye bastığınızda görünecektir:

Max Kodu

Maksimum yama böyle görünüyor. Yukarıdaki kod örneğinden metni kopyalayın ve yeni bir Maks penceresine yapıştırın.

Kaynak:arduino.cc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.